Ofer Zidon/Flash90

תחקיר הצפת המטוסים: אם היו סוגרים את הסכרים – המטוסים לא היו נפגעים

חיל האוויר מפרסם את ממצאי התחקיר הסופיים של אירוע ההצפה בבסיס חצור, במהלכו נגרם נזק של 30 מיליון שקלים לשמונה מטוסי קרב. הממצא המרכזי: אם היו סוגרים את המגופים המיוחדים - האירוע לא היה קורה. חיל האוויר בונה פקודת שיטפון מיוחדת

 • שכני משפחת רוטנר בוידוי כואב: "תמיד ידענו שהמצב מורכב"

  תוכן מקודם

 • "חיפשתי להרגיש שייכת" נערה חרדית בסיפור מטלטל

  תוכן מקודם

 • קברוך דיין האמת: הרב חיים טודרוס גולדבלט זצ"ל

  תוכן מקודם

 • סובלים מכפייתיות? זה שווה לכם הרבה כסף

  תוכן מקודם

תחקיר אירוע ההצפה החמור בבסיס חצור בחודש שעבר' שבמהלכו נגרם למטוסים נזק בשווי של עשרות מיליוני שקלים' מעלה כי לו היו סוגרים את הסכרים שחוצצים בין הנחל למסלולים עליהם חנו המטוסים, האירוע החמור לא היה קורה והיה נחסך הנזק הרב שנגרם לשמונה מטוסי קרב – כך דיווח הערב ניר דבורי ב'חדשות 12'.

מהתחקיר שנערך בחיל האוויר עולה בנוסף כי משאבות שהותקנו בדת"קים שבבסיס נסתמו בבוץ ולא פעלו. עוד נקבע כי מפקד הבסיס כשל כשלא ביצע הערכת מצב ולא העביר את הבסיס לכוננות דרגה 3 – היערכות לשיטפון. עוד נקבע בתחקיר שחיל האוויר כשל כשלא רתם את המועצות האזוריות ורשות הניקוז לטפל בנחל מבעוד מועד.

הרמטכ"ל אביב כובי התייחס היום למחדל בבסיס חצור, ל"מבצע הטחינה" וזיוף נתוני גיוס החרדים ואמר כי, "לאחרונה, נחשפו מספר אירועים חריגים שהתרחשו בצה"ל. אני מבקש להבהיר, בכל אותם מקרים, התקלות והפערים דווחו על-ידי המפקדים במעלה השרשרת, עד אליי, ותוחקרו ביוזמת צה"ל. היה זה צה"ל שגילה את הפער בנתוני גיוס החרדים ומיד הקים צוות בדיקה פנימי. היה זה צה"ל שגילה את הפרשיה החריגה ביחידה המיוחדת, והוא זה שמינה קצין בודק. כך גם היה באירוע ההצפה בבסיס חצור של חיל-האוויר".

"בכל המקרים נמצאו שגיאות ותקלות, בכל המקרים התקיים ומתקיים התחקיר באופן חושפני וביקורתי, ובאירועים שבדיקתם הסתיימה, הפעולות שננקטו היו חדות ובהירות, והונחו על ידי שלושה עקרונות: מקצועיות, ביקורת עצמית והוגנות. כך אנו דורשים מעצמנו. זאת הציפייה מכלל המפקדים – להיות הראשונים לחשוף ולדווח על תקלות, להיות הראשונים לבקר את עצמנו, הראשונים לדרוש רמה גבוהה של ביצוע ותחקור, הראשונים לתבוע אחריות אישית ודוגמה אישית, והראשונים לתבוע דיוק ויסודיות בתהליך התחקור, לצד הוגנות בתהליך השיפוט".

"צה"ל הוא זה שגילה את האירועים הוא זה שמתחקר, מטפל ומשתפר! צה"ל הוא מכונת למידה, ויכולתו לממש את ייעודו – להגן על הגבולות, ולבצע פעילות גלויה וחשאית מדי שבוע, תלויה ביכולתו לתחקר, ללמוד ולהשתפר. לא נבטיח אפס שגיאות, אך נבטיח מאמץ קבוע לתחקור ושיפור. ארגון מצוין אינו חף מטעויות אבל רווי בלמידה. זוהי חובתנו למקצוע, לביטחון, לחברה הישראלית, לחיילים להורים של החיילים ולמשפחות של המשרתים, ובמיוחד לכם, לכן בני המשפחות".

בתוך כך, אל"ם ת' מונה למפקד בסיס חצור, והחליף את אל"ם ע', כשבוע לאחר שביקש מפקד הבסיס לסיים את תפקידו בעקבות אירוע הצפת הדת"קים (דיר תת-קרקעי) בבסיס חצור. "הכנף, שעמדה בשנתיים האחרונות במרכזו של שינוי הערכות ענק וקלטה לתוכה את טייסת 100 ואנשי כנף 15, תוך כדי פעילות מבצעית ואימונים ענפה של טייסות הקרב, חוותה לפני כחודש אירוע חירום נוכח מזג אוויר קיצוני", אמר מפקד חיל-האוויר, האלוף עמיקם נורקין.

נורקין הוסיף כי, "אנחנו מתחקרים ולומדים מטעויות. אנחנו מבינים את האחריות המוטלת עלינו ואת הציפייה מאיתנו, המפקדים. נתקן ונשתפר. אין לנו אפשרות לקחת 'פסק זמן' במזרח תיכון נפיץ ומשתנה. נפעל על פי המצפן הערכי והמבצעי של החיל, מצפן המוביל אותנו כבר יותר משבעה עשורים".

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן

logsuz shell indir instagram takipçi satın al ucuz gündem haber Pubg mobile cephaneleri takipçi satın al leke kremi aktif takipçi php shell