מאוחרי הקלעים של הפסגה ההיסטורית: ראש הממשלה שלח מכתב למנהיג סודאן ובו הצעה להיפגש ולדון על קידום נורמליזציה בין ישראל לסודאן, וקיבל מכתב תשובה ובו הבעת נכונות להיפגש. המתווכים: עורך דין פרטי ויועצת של נשיא אוגנדה

אחרי יחסים חשאיים שנמשכו מספר שנים בין המוסד, משרד החוץ והמטה לביטחון לאומי עם סודאן, איש המפתח בפריצת הדרך שהובילה לפגישה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו למנהיג סודאן עבד אל-פתאח אל-בורהאן בשבוע שעבר, היה דווקא עורך דין ישראלי פרטי ניק קאופמן – כך נחשף ב'חדשות 13'.

קאופמן, אזרח ישראלי-בריטי, מתמחה בהגנה על נאשמים בבית הדין הבין-לאומי הפלילי בהאג, ויצר בעקבות כך קשרים ענפים בסודאן – גם עם המשטר הקודם של הדיקטטור עומאר אל-בשיר שמבוקש בהאג – וגם עם המשטר הנוכחי. הוא מייעץ לממשלת סודאן הנוכחית בנוגע לתיק נגד אל-באשיר.

גורמים ישראלים שהיו מעורבים בסוגיה מספרים כי בתחילת דצמבר נפגש קאופמן עם עוזרו של היועץ לביטחון לאומי מאיר בן שבת, איש הצללים המכונה "מעוז", שאחראי מטעם ראש הממשלה על הקשרים עם מדינות ערב, וסיפר לו על פגישה שנקבעה לו עם אל-בורהאן והציע להעביר לו מסר מישראל.

על פי הדיווח של ברק רביד, בלשכת ראש הממשלה אימצו את היוזמה ונתנו לקאופמן מכתב מנתניהו לבורהאן ובו הצעה להיפגש ולדון על קידום נורמליזציה בין ישראל לסודאן. בתחילת ינואר הגיע קאופמן בחשאי לחרטום ונפגש עם הנשיא בורהאן, העביר לו את המכתב מנתניהו וקיבל מיד מכתב תשובה ובו הבעת נכונות להיפגש.

גורמת נוספת שנכנסה לתמונה במהלך המגעים והייתה אשת מפתח שניה בקיום הפגישה היא, נג'ווה גאדאהלדם, היועצת המדינית של נשיא אוגנדה יווארי מוסוויני וקולגה של קאופמן כבר כמה שנים על רקע פעילותו בבית הדין בהאג. גאדאהלדם, שמקורבת לשלטון בסודאן, הציעה לתווך ולקיים את הפגישה בין נתניהו לבורהאן באוגנדה.

העורך דין שב לישראל עם המכתב מבורהאן ומסר אותו ליועצי נתניהו. קאופמן חיבר את הגורמים הישראליים עם היועצת של נשיא אוגנדה גאדאהלדם כדי שזו תמשיך לתווך. מהנקודה הזו עבר השרביט לידי היועץ לביטחון לאומי מאיר בן שבת, עוזרו מעוז וראש המוסד יוסי כהן, שעבדו צמוד עם גאדאהלדם כדי לתפור את הפסגה ההיסטורית.

עו"ד קאופמן מסר בתגובה: "אני מסרב להתייחס למגעים עם מדינות זרות – דבר שהוא באחריות הגורמים הממשלתיים הרלוונטיים".