משרד החוץ פנה לרשויות היפניות בבקשה להוריד את האזרחים הישראלים מהאונייה ובדיקת אפשרויות בידוד אחרות. "שגרירות ישראל ביפן דואגת שהאזרחים הישראלים מקבלים אספקה שוטפת של תרופות ואוכל כשר. כמו כן הועברו חבילות של אספקה מהארץ"

בהנחיית שר החוץ ישראל כ"ץ פנה משרד החוץ לרשויות היפניות בבקשה להוריד את האזרחים הישראלים מהאונייה ובדיקת אפשרויות בידוד אחרות – כך נמסר ממשרד החוץ. כמו כן בוחנים במשרד החוץ כיצד לסייע לאזרחים לשוב ארצה עם סיום תקופת הבידוד, לרבות הסדרת מכתב מהרשויות ביפן שמאשר סיום תקופת הבידוד שיאפשר לאזרחים לטוס חזרה לארץ.

עוד נמסר כי משרד החוץ נמצא בקשר יומיומי עם הרשויות ביפן בעניין האזרחים הישראלים שנמצאים על האונייה מול חופי יפן. "שגרירות ישראל ביפן דואגת להבטיח שהאזרחים הישראלים מקבלים מענה לצרכיהם לרבות אספקה שוטפת של תרופות ואוכל כשר, כאשר הרשויות היפניות מסייעות בכל מה שנדרש. כמו כן הועברו חבילות של אספקה מהארץ", אומרים המשרד החוץ.

שר החוץ ישראל כ"ץ יקיים מחר חיתוך מצב בנושא נגיף הקורונה במשרד החוץ בירושלים. "נעשה כל מאמץ להשיב ארצה את הישראלים שנמצאים על ספינת הקורונה, תוך הקפדה על התנאים הנדרשים כדי להגן על הציבור", אמר כץ.

שר החוץ ישראל כ"ץ אמר היום בריאיון ל'כאן רשת ב' כי נבחנת האפשרות להשיב לארץ את הישראלים שנמצאים בהסגר ב"ספינת הקורונה". השר כ"ץ הוסיף כי "מחר יערך דיון במשרד החוץ עם על הגורמים הרלוונטיים. נעשה כל מאמץ, תוך הקפדה מרבית על בידוד והתנאים הנדרשים כדי להגן על כלל הציבור".

גורם בכיר במשרד הבריאות אמר היום כי 15 הישראלים שבבידוד על הספינה ביפן יצטרכו כנראה להיכנס לבידוד נוסף כשיגיעו לארץ. אם יהיה צורך, הם יוכנסו לבידוד כפוי על מנת שלא יפיצו את הנגיף הקטלני. לדברי הגורם, הישראלים שנמצאים בבידוד על הספינה ביפן ישוחררו מבידוד כנראה בעוד שבוע בדיוק, ב-19.2 – כך נמסר למשרד הבריאות מטעם הרשויות ביפן.

בשל החשש מהדבקה נוספת מהשלב שבו ישוחררו, הם ככל הנראה ייאלצו להיכנס לבידוד נוסף לאחר שיגיעו לארץ – ככל הנראה במרכז רפואי. גורם בכיר במשרד הבריאות סיפר כי הישראלים נמצאים בקשר עם הישראלים על הספינה. להערכתו, הם לא יתנגדו לבידוד נוסף בארץ, אבל אם חלילה יתנגדו – אז הבידוד יהיה כפוי.

מוקדם יותר, לאחר ישיבת הערכות היומית בנושא נגיף הקורונה, קיימו שר הבריאות יעקב ליצמן, ומנכ"ל המשרד משה בר סימן טוב מספר שיחות וידאו עם הישראלים שנמצאים בספינה מול חופי יפן וששוהים בבידוד מחשש להידבקות אפשרית בנגיף הקורונה. "נקווה ומתפללים שאכן לא יהיו מקרי הידבקות, אך במקרה שכן, אנו נערכים שיהיה אפשר לטפל בהם בארץ", הבטיח ליצמן לנוסעים.

השר חיזק אותם, התעניין בשלומם והקשיב למצוקתם לאור הימצאותם בבידוד במשך הזמן הנדרש על פי הוראות ארגון הבריאות העולמי. ליצמן אף מסר להם את מספר הטלפון של עוזרו בלשכה, מוטי בבצ'יק, כדי לתת מענה ככל שיידרש. השר ליצמן אמר לישראלים כי העם בישראל דואג לשלומם ומחכה לחזרתם בשלום ובבריאות טובה בקרוב.

מנכ”ל המשרד הוסיף בשיחתו לישראלים על הספינה כי עליהם להישמע להוראות אנשי המקצוע ולהקפיד על הגיינה כדי למנוע הידבקות אפשרית. אנו נמצאים בקשר ישיר עם כל הגורמים בהם משרד החוץ, שלטונות יפן, והשגרירות.