ראש הממשלה חשף בכנס בחירות בכרמיאל כי שוחח היום עם יו"ר מועצת הריבונות של סודאן איתו נפגש בשבוע שעבר באוגנדה: "נעשה שלום אמיתי עם מדינות ערב, לפני ימים אחדים נפגשתי עם נפגשתי עם נשיא בסודאן, היום דיברתי איתו בטלפון"

ראש הממשלה בנימין נתניהו חשף הערב (רביעי) במהלך כנס בחירות בכרמיאל כי שוחח היום בטלפון עם מנהיג סודאן עבד אל-פתאח אל-בורהאן, בהמשך לפגישתם בשבוע שעבר באוגנדה. "אנחנו יכולים להרכיב ממשלה שתעשה שלום אמיתי עם מדינות ערב, זה קורה לנגד עיננו, לפני שנה הייתי בעומאן, לפני ימים אחדים נפגשתי עם נפגשתי עם נשיא בסודאן, היום דיברתי איתו בטלפון", אמר נתניהו.

כזכור, ראש הממשלה נפגש בשבוע שעבר עם יו"ר מועצת הריבונות של סודאן. "הוסכם להתחיל שיתוף פעולה שיוביל לנורמליזציה של היחסים בין שתי המדינות. ראש הממשלה נתניהו מאמין שסודאן נעה בכיוון חדש וחיובי, ורה"מ הביע את השקפתו זו בפני מזכיר המדינה האמריקני. יו"ר מועצת הריבונות של סודאן, עבד אלפתח אלברהאן, מעוניין לסייע למדינתו לעבור תהליך של מודרניזציה על ידי הוצאתה מבידוד והצבתה על מפת העולם", נמסר מלשכת ראש הממשלה בתום הפגישה.

אתמול נחשף ב'חדשות 13' כי איש המפתח בפריצת הדרך שהובילה לפגישה בין נתניהו לאל-בורהאן היה דווקא עורך דין ישראלי פרטי, ניק קאופמן. קאופמן, אזרח ישראלי-בריטי, מתמחה בהגנה על נאשמים בבית הדין הבין-לאומי הפלילי בהאג, ויצר בעקבות כך קשרים ענפים בסודאן – גם עם המשטר הקודם של הדיקטטור עומאר אל-בשיר שמבוקש בהאג – וגם עם המשטר הנוכחי. הוא מייעץ לממשלת סודאן הנוכחית בנוגע לתיק נגד אל-באשיר.

גורמים ישראלים שהיו מעורבים בסוגיה מספרים כי בתחילת דצמבר נפגש קאופמן עם עוזרו של היועץ לביטחון לאומי מאיר בן שבת, איש הצללים המכונה "מעוז", שאחראי מטעם ראש הממשלה על הקשרים עם מדינות ערב, וסיפר לו על פגישה שנקבעה לו עם אל-בורהאן והציע להעביר לו מסר מישראל.

על פי הדיווח של ברק רביד, בלשכת ראש הממשלה אימצו את היוזמה ונתנו לקאופמן מכתב מנתניהו לבורהאן ובו הצעה להיפגש ולדון על קידום נורמליזציה בין ישראל לסודאן. בתחילת ינואר הגיע קאופמן בחשאי לחרטום ונפגש עם הנשיא בורהאן, העביר לו את המכתב מנתניהו וקיבל מיד מכתב תשובה ובו הבעת נכונות להיפגש.

גורמת נוספת שנכנסה לתמונה במהלך המגעים והייתה אשת מפתח שניה בקיום הפגישה היא, נג'ווה גאדאהלדם, היועצת המדינית של נשיא אוגנדה יווארי מוסוויני וקולגה של קאופמן כבר כמה שנים על רקע פעילותו בבית הדין בהאג. גאדאהלדם, שמקורבת לשלטון בסודאן, הציעה לתווך ולקיים את הפגישה בין נתניהו לבורהאן באוגנדה.

העורך דין שב לישראל עם המכתב מבורהאן ומסר אותו ליועצי נתניהו. קאופמן חיבר את הגורמים הישראליים עם היועצת של נשיא אוגנדה גאדאהלדם כדי שזו תמשיך לתווך. מהנקודה הזו עבר השרביט לידי היועץ לביטחון לאומי מאיר בן שבת, עוזרו מעוז וראש המוסד יוסי כהן, שעבדו צמוד עם גאדאהלדם כדי לתפור את הפסגה ההיסטורית.

עו"ד קאופמן מסר בתגובה: "אני מסרב להתייחס למגעים עם מדינות זרות – דבר שהוא באחריות הגורמים הממשלתיים הרלוונטיים".