שעות אחרי שגורם ביטחוני עדכן כי חמאס החליט להפסיק את טרור הבלונים: צרור בלונים שאליו מחובר חפץ חשוד אותר בנתיבות, חבלן משטרה הוזעק למקום. בלון ועליו חפץ חשוד אותר גם בפאתי באר שבע, חבלן הגיע למקום והכביש נסגר

צרור בלונים שאליו מחובר חפץ חשוד אותר היום (שישי) בנתיבות. חבלן משטרה הוזעק למקום. בלון ועליו חפץ חשוד אותר גם בפאתי באר שבע. תושבת הבחינה בצרור והתקשרה למשטרה. חבלן הגיע למקום והכביש נסגר. התושבת סיפרה כי "לבלון היה מחובר חוט ברזל וקופסה עטופה בנייר כסף. החבלן אמר לנו שזה בלון הטרדה, מטען דמה, וששולחים הרבה כאלה".

מדוברות המשטרה נמסר כי, "במשטרת ישראל התקבל דיווח כי בנתיבות אותר צרור בלונים אליהם מחובר פריט מעורר חשד. שוטרים וחבלן משטרה הגיעו למקום הדיווח על מנת לבצע טיפול מקצועי בחפץ החשוד. אנו שבים ופונים לציבור כי בכל מקרה מעורר חשד יש לפנות למוקד 100 ולהשאיר הטיפול בידי כוחות המשטרה המיומנים בכך".

רק אתמול אמר גורם ביטחוני כי חמאס העביר מסרים לישראל, לפיהם הארגון החליט להפסיק באופן חד צדדי את שיגור הבלונים והירי הרקטי לעבר ישראל. המסר מחמאס הגיע יממה לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו העביר מסר מאיים לארגון, במהלך ריאיון טלוויזיוני, ואמר: "אנחנו מכינים לארגון את הפתעת חייו".

הגורם הביטחוני הוסיף כי ככל שיישמר השקט, ישראל תרחיב בחזרה את מרחב הדיג ל-15 מייל ותחזיר את 500 היתרי המסחר שצומצמו. בדבריו אמר הגורם: "אנו סקפטיים, אך ייעשה ניסיון להחזיר את היציבות לעוטף עזה. המעשים בשטח הם שיקבעו".

ב'ווינט' דווח כי הגורם לא מסר דרך מי עבר המסר לישראל, אך מקורות פלסטיניים בעזה אמרו כי המסר הועבר באמצעות שליח האו"ם למזרח התיכון ניקולאי מלאדנוב. ביום שלישי דווח כי חמאס הבטיח לחברי משלחת המודיעין המצרי שביקרה בעזה כי הם יפסיקו לאלתר את הפרחת בלוני הנפץ. בפועל חמאס הגביר את כמות בלוני הנפץ שהופרחו לעבר ישראל בשתי היממות האחרונות.

הבוקר התייחס ראש הממשלה בנימין נתניהו לטרור בלוני הנפץ והתבערה, ואמר: "ברוך ה' שמדברים על בלונים ולא על אוטובוסים מתפוצצים". בראיון לרדיו חיפה הוסיף: "חמאס וארגוני הטרור מבינים שאם הם לא יחדלו, הם יספגו מכת מחץ שתהיה שונה מכל מה שהם חוו עד עכשיו. זה יכול להיות גם לפני הבחירות. שקט ייענה בשקט ואי-שקט ייענה בעוצמה שהם לא מתארים".

צרורות בלונים אותרו אתמול בשני בתי ספר שונים בעיר שדרות – האחד מאחורי בי"ס יסודי, והשני בסמוך למוסד אחר. אחד מהצרורות התפוצץ מעל לבית הספר, והביא לפינוי הילדים למרחב המוגן, מחשש שמדובר ברקטה. במקביל, התפוצץ בלון נפץ מעל לגן ילדים במועצה אזורית שדות נגב. לא היו נפגעים בתקריות. מאוחר יותר, אותר צרור בלונים נוסף עם חפץ חשוד במועצה האזורית.

בנוסף, בשבועות האחרונים אירעה עליית מדרגה בשיגורי הרקטות ובלוני הנפץ, לצד המתיחות אחרי חשיפת "עסקת המאה" של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ. לאור רצף המקרים, היחידה לתיאום פעולות הממשלה בשטחים הודיעה בשבוע שעבר על צמצום מרחב הדיג ברצועת עזה מ-15 מיילים ימיים לעשרה מיילים, עד להודעה חדשה, אך כאמור, הוחלט להרחיבו הבוקר.