שר החוץ של איראן אמר בראיון כי היו "על סף מלחמה" עם ארה"ב: "עצה רעה שקיבל טראמפ גרמה לו לעשות את הצעד השגוי". עוד סיפר כי פומפאו שלח לו מכתב מאיים. איים על הסעודים: "ארצות הברית וישראל לא יוכלו לספק לכם הגנה"

שר החוץ של איראן, מוחמד ג'וואד זריף, התייחס היום (שבת) בראיון לרשת NBC להסלמה ביחסים בין איראן לארצות הברית, וטען כי המדינות היו "על סף מלחמה". זריף התייחס לחיסולו של מפקד כוח קודס האיראני, קאסם סולימאני, על ידי האמריקאים ואמר: "עצה רעה שקיבל טראמפ גרמה לו לעשות את הצעד השגוי. סופה של הנוכחות האמריקנית באזור כבר החל".

בריאיון לרשת NBC במהלך ביקורו בוועידת מינכן לביטחון, תקף זריף את ארצות הברית ואת הנשיא טראמפ על חיסולו של סולימאני. "זה מצער שארצות הברית, בהתבסס על מידע שגוי, בורות ושחצנות, עלתה על מסלול שהביא את האזור קרוב מאוד למלחמה", אמר. לדבריו, המלחמה נמנעה בשל תגובת איראן לחיסול: "איראן הגיבה במידתיות ותקפה את הבסיס שממנו יצאה התקיפה".

שר החוץ האיראני אמר כי "הנשיא טראמפ טעה להאמין שארצות הברית תתחמק מחיסול סולימאני ושהצעד יחזק את ביטחונה, אך זה פעל בצורה הפוכה". עוד אמר שהתגובה על חיסול סולימאני עוד לא הסתיימה וטען שארצות הברית חיסלה גם בכירים עיראקים. לכן, הוא אומר, ייתכן שגורמים עיראקיים שונים יחליטו לנקום גם.

זריף סיפר כי מקבילו האמריקאי, מייק פומפאו, כתב לאיראן מכתב בעיצומו של המשבר, והגדיר אותו – "מכתב מאוד לא הולם". לדבריו, בטהרן השיבו במכתב "חריף מאוד". שר החוץ האיראני אמר כי המכתב האמריקאי הכיל "איומים", אך סירב לחשוף את תוכן המכתב. "תנו לפומפאו להגיד מה הוא כתב במכתב", השיב.

בנאום בוועידה הזהיר זריף את ערב הסעודית, במקביל למסר לפיו איראן מוכנה לדבר עם הסעודים: "אחרי שסולימאני נהרג הסעודים שלחנו לנו מסר שהם רוצים דיאלוג שמבוסס על כבוד", טען זריף. "אנחנו הסכמנו לזה, אבל הם לא השיבו מאז". הוא הוסיף ופנה לסעודים: "ארה"ב וישראל לא יוכלו לספק לכם הגנה. אי אפשר לקנות הגנה. הביטחון יגיע רק מתוך האזור. אני מוכן עוד היום לדבר עם ערב הסעודית".

שר החוץ הסעודי הגיב לטענות זריף, ואמר כי "לא התקיימו כל שיחות ישירות או פרטיות עם איראן. כדי להקל על המתיחות, על טהראן לשנות את התנהגותה. כל עוד לא נדון בגורם האמיתי של אי היציבות באזור – השיחות לא יהיו פרודוקטיביות".