משרד המשפטים מפרסם את עמדת היועמ"ש על מעורבותו בפרשת הרפז, כפי שהוגשה לוועדת האיתור שבחרה בו לתפקיד לפני ארבע שנים וגם לבג"ץ בתשובה לעתירות שהוגשו נגד המינוי. במסמך כלולה גם עדותו של האלוף דאז גדי איזנקוט

בעקבות פרסום ההקלטות ב'חדשות 13' פרסם הערב משרד המפשטים הודעה מטעם היועץ המשפטי לממשלה בו נמסר כי, "במענה לפניות כתבים בעקבות פרסום הערב, וכדי להעמיד דברים על דיוקם ולמנוע פרסומים שגויים, היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, ביקש להעביר לידיכם את המסמך המצ"ב, על מנת שיהיה מונח בפניכם".

במשרד המשפטים מציינים כי המסמך שנחשף הערב לראשונה "הוגש מטעמו של ד"ר מנדלבליט בשעתו לוועדת האיתור לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה, בראשות נשיא ביהמ"ש העליון בדימוס, כב' השופט אשר גרוניס, ומאוחר יותר הוגש על ידו גם לבג"ץ במסגרת תשובתו לעתירות שהוגשו נגד מינויו לתפקיד היועמ"ש לממשלה".

בהודעה מטעמו של היועמ"ש מסבירים כי במסמך הוא פורס את גרסתו לאירועים: "המסמך כולל את תמצית טענותיו של ד"ר מנדלבליט לגבי השתלשלות העניינים שהובילה לחשד נגדו, עניין אשר בסופו של דבר כידוע הסתיים בקביעה של ועדת האיתור ומאוחר יותר גם של הרכב שופטי בג"ץ פה אחד כי לא נפל רבב בהתנהלותו, והחשדות הופרכו לחלוטין. בהמשך להפרכת החשד בפסיקת בג"ץ כאמור, נמצא כי עילת הסגירה של התיק היא חוסר אשמה".

"עוד נציין", מוסיפים בדוברות משרד המשפטים, "כי מסמך זה לא פורסם עד כה בידי ד"ר מנדלבליט והוא כולל פרטים מהותיים אשר הושמטו מהכתבה ששודרה הערב בטלוויזיה, לרבות עדות מפתח של האלוף דאז גדי אייזנקוט (בפני מבקר המדינה) שאיששה את דבריו של ד"ר מנדלבליט; האופן בו נתפסה החקירה בפרשת הרפז בתחילת הדרך, לרבות ע״י בכירי המשטרה שהציגו בפני הרמטכ"ל דאז את התפתחות החקירה בראשיתה; והעמדת הדברים על דיוקם בכל הנוגע לתוכן ההקלטות מלשכת הרמטכ״ל".

 

"בסוף אהיה עד בסיפור הזה": ההקלטות הדרמטיות של אשכנזי ומנדלבליט

 

"בכל שנותיי במערכת המשפטית הציבורית, ובכל התפקידים אותם מילאתי, פעלתי מתוך תחושת שליחות, בערכיות וביושר", כתב היועמ"ש מנדלבליט במסמך. "מעולם, עד לחקירה נשוא מכתב זה, לא הוטל דופי בטוהר המידות שלי, בערכי וביושרי". עוד ציין בהצהרה: "לאורך כל החקירה היה ברור לי, כפי שברור לי גם היום, שפעלתי כפי שהיה מצופה ממני כפצ"ר, וכי לא נפל כל רבב במעשיי".

"הטענות שעלו בענייני מלכתחילה לא הצדיקו בחקירה פלילית", כתב מנדלבליט במסמך שפרסם. "זאת, בין היתר, משום שההחלטה לפתוח בחקירה התבססה על תשתית ראייתית התחלתית שגויה, שנבעה מהתרשלות בניתוח הראיה המרכזית שעמדה בפני גורמי החקירה באותה עת, וכן מאחר שבמסגרת החלטה זו התעלמו גורמי החקירה מראייה מרכזית נוספת, ששוללת מכל וכל את החשדות שעלו כביכול בענייני". מנדלבליט הדגיש כי בהחלטתו של וינשטיין נקבע כי עשה את "המעשה הנכון בזמן הקצר ביותר".

המסמך המלא