הפרקליטות מסיימת בימים אלו את בדיקת הקשרים בין המשטרה לחברה שבראשה עמד יו"ר כחול לבן, וצפויה להמליץ ליועץ המשפטי לממשל לפתוח בחקירה. מדובר בשלב אחד לפני חקירה: גנץ או אלשיך לא חשודים. נתניהו: "ערב עצוב למדינת ישראל"

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט החליט לפתוח בבדיקה משטרתית בעקבות חשד ל"מצד שווא" במהלך המגעים לעסקה בין חברת ה'מימד החמישי' בראשה עמד יו"ר כחול לבן ח"כ בני גנץ לפני שהצטרף לפוליטיקה למשטרה בראשה עמד אז המפכ"ל רוני אלשיך – כך דווח הערב ב'חדשות 12' וב'חדשות 13'. לפני 11 חודשים פרסם מבקר המדינה דוח חריף על התנהלות החברה שפשטה רגל.

על פי הדיווח של אביעד גליקמן, בימים אלו מסיימים בפרקליטות את הבדיקה בעניין חברת "הממד החמישי" שבראשה עמד בני גנץ ומסתמן שהפרקליטות תמליץ ליועמ"ש לפתוח בחקירה פלילית בפרשה נגד גורמים שונים. החברה הציעה מערכת בינה מלאכותית לצורכי מודיעין שנועדה לשימוש גופי אכיפה אזרחיים. בשנת 2017 התקשרה המשטרה עם החברה ללא מכרז לצורך ניסוי בהפעלת המערכת בעלות של 4 מיליון שקלים.

החשד נכון לעכשיו איננו נגד גנץ, אלא נגד גורמים אחרים בחברה שעל פי החשד הציגו מצגי שווא לגורמים במשטרה על החברה והם חשודים בקבלת דבר במרמה. כאמור הכיוון המסתמן הוא להורות למשטרה או למח"ש לפתוח בחקירה פלילית נגד גורמים שונים בחברה. נכון לעכשיו גנץ איננו חשוד בפרשה ולא צפוי להיחקר באזהרה, אולם ייתכן שיוזמן למסור עדות פתוחה בפרשה.

על פי הדיווח של עמית סגל, ההחלטה לפתוח בבדיקה כבר התקבלה אצל היועמ"ש לפני שבועות, אבל פרסומה מתעכב "בשל הקירבה לבחירות". מדובר במידע שממתין להחלטת היועץ המשפטי לממשלה במשך תשעה חודשים. בשבועות האחרונים נפלה החלטה לפתוח בבדיקה של הנושא – שלב אחד לפני חקירה‎. גם גנץ וגם אלשיך לא חשודים, כרגע.

גנץ נשאל על הפרשה בריאיון ל'חדשות 12' במוצאי שבת ואמר שלא היה פטור ממכרז כי לא היה מכרז. "אין לי שום בעיה עם חקירה בנושא של המימד החמישי. כל הספין הזה הוא שקר מהמילה הראשונה עד האחרונה", אמר. "לא רק שזה קשר מוחלט, זה שקר בלי כל בסיס שהוא. אני אדם ישר, אין לי שלושה כתבי אישום, נקי לחלוטין, נתניהו מואשם באשמות חמורות ביותר כדאי שיזדכה עליהם ואחר כך נראה מה עושים".

מהפרקליטות נמסר בתגובה: "כפי שמסרנו בעבר, הפניות בנושא וכן המסמכים שהתקבלו בפרקליטות המדינה מאת משרד המבקר – נבחנים".

בליכוד התייחסו להחלטה לפתוח בבדיקה רק אחרי הבחירות ותקפו בחריפות את מנדלבליט: "למה מחכים לאחר הבחירות עם הבדיקה של המימד החמישי בעוד שבכל מה שקשור לראש הממשלה הם רצו עם כתב החשדות לפני הבחירות?". ראש הממשלה בנימין נתניהו צייץ בתגובה לדיווחים: "זהו ערב עצוב למדינת ישראל", כפי שגנץ נהג להגיב במהלך התפתחויות בתיקיו של נתניהו. בכחול לבן הגיבו לנתניהו: "ב-2.3 יהיה ערב שמח. חייבים להתקדם".

 

 

גנץ מסתבך? הפרקליטות החלה לבחון את פרשיית "המימד החמישי"