Flash90

בכירים בפרקליטות זועמים על מ"מ פרקליט המדינה : "סוס טרויאני"

על רקע החלטת מ"מ פרקליט המדינה דן אלדד לפתוח בחקירה בפרשת 'המימד החמישי' שבו מעורב יו"ר כחול לבן ח"כ בני גנץ, למרות שבעוד שבועיים יערכו הבחירות, גורמים בפרקליטות טוענים כי, "ההחלטה לא התקבלה על רקע מקצועי אלא מדובר בהחלטה פוליטית"

כתבות נוספות בנושא:

3,144 יחידות דיור: שר השיכון הודיע על בנייה ביהודה ושומרון
לאחר האיומים: ועדת השרים אישרה את "חוק החשמל" של הח"כ מרע"מ
שמחת נשואי בן זקוניו של הרב חנוך זייברט מ"מ ראש עיריית ב"ב ומזכ"ל אגודת ישראל • גלריה
המונים עלו לציון מרן האבי עזרי זי"ע • תיעוד
 • ציפרלקס? יתכן ומגיע לך הרבה כסף!

  תוכן מקודם

 • ''ההורים הותירו אותנו לבד ברחוב - עברנו חיי סבל נוראיים": הכלה במונולוג מצמרר

  תוכן מקודם

 • איך מזהים השקעה שווה ולמי אסור להשקיע?

  תוכן מקודם

 • אובחנה עם OCD וקיבלה 59,000 שקל! / אובחן עם דיכאון וקיבל 52,000 שקל!

  תוכן מקודם

פרשת ה'מימד החמישי': גורמים בפרקליטות שצוטטו ב'חדשות 13' מתלוננים כי החלטת ממלא מקום פרקליט המדינה, דן אלדד, לפתוח בחקירה פלילית בעניין "המימד החמישי" כמה ימים לפני הבחירות, אינה על רקע מקצועי אלא 'החלטה פוליטית'

לטענת הגורמים, "לא חלפו שבועיים מאז שהתחייב לפעול ברגישות, במקצועיות ובממלכתיות, כדי לחזק את מעמדה הציבורי והעצמאי של הפרקליטות, וכבר דן אלדד מספק את הסחורה ההפוכה. לא פלא שבערב כזה, מרשה לעצמו איש תקשורת להפר צו איסור פרסום בריש גלי".

דברי הגורמים מגיעים על רקע החלטת העיתונאי 'בועז גולן' להקריא תמלולים מתוך האזנות של שיחות בין אביחי מנדלבליט לח"כ גבי אשכנזי, במסגרת פרשת הרפז, החוסות תחת צו איסור פרסום. גולן שנאם בכנס "הלאומיאדה" באילת, טען שהתייעץ עם עו"ד יורם שפטל והחליט להקריא בפני משתתפי הכנס את התמלילים. גורם בכיר במערכת אכיפת החוק אמר שגולן הפר צו איסור פרסום ביודעין, וכי הוא צפוי להיחקר באזהרה.

מנגד, גורמים נוספים בפרקליטות ענו לביקורת נגד אלדד וטענו: "מדובר באימוץ חוות דעת של המשנה הפלילי. ההחלטה התקבלה לאחר שהיועץ למעשה קבע שגנץ איננו חשוד בפרשה, ולכן לא מדובר בכלל בעניין פוליטי. מה היו אומרים אם הפרקליטות הייתה מחביאה החלטה כזאת ומשחררת אותה אחרי הבחירות?".

גורמים בכירים אחרים שצוטטו ב'ווינט' תקפו את מ"מ פרקליט המדינה ואמרו "הוא סוס טרויאני שנכנס למערכת התביעה בישראל". לטענתם, אלדד הזדרז לטפל בתיק של הממד החמישי אחרי פניה של השר גלעד ארדן, אף שהיה ברור לדבריהם שזו פנייה "לא עניינית", הנובעת מאינטרסים של הבחירות. הם עוד האשימו כי למרות שברור שכנראה אין תשתית ראייתית, שיקולים פוליטיים דחפו את הפרקליטות להורות על חקירה, אף שהחשדות נוגעים בכלל לדרגי ביצוע זוטרים בחברה – ולא לגנץ.

גורמים משפטיים מספרים ל'ווינט' כי מאז אלדד, מינוי אישי של שר המשפטים אמיר אוחנה, נכנס לתפקידו לפני שבועיים, הוא הוצף בדרישות של הליכוד ובמיוחד של ארדן לחקור את "המימד החמישי" ואת גנץ. ואכן, מתברר שאלדד עסק בימים האחרונים רק בפענוח התלונות ובלימוד דו"ח המבקר בנושא.

החלטתו, לפחות עד אתמול, הייתה "רק" להורות על בדיקה, שכן לא נהוג לפתוח בחקירות נגד נבחרי ציבור סמוך למועד בחירות. אך הסערה הציבורית שפרצה ביומיים האחרונים – ועל רקע הספינים נגד גנץ בעניין – אילצה את היועץ מנדלבליט להכריע ולאשר פתיחה בחקירה. הוא נעתר לכך, בסוף, כיוון שלא מדובר בחקירה נגד גנץ אלא נגד החברה ולכן אין בעייתיות, בשלב זה.

כזכור, הליכוד פנה אמש במכתב רשמי למ"מ פרקליט המדינה דן אלדד בדרישה לפתוח לאלתר בחקירה פלילית של תיק המימד החמישי שבו מעורב יו"ר כחול לבן בני גנץ, עוד לפני הבחירות לכנסת ה-23. זאת בהמשך למכתב ששיגר היום היועץ המשפטי של הליכוד עו"ד אבי הלוי למ"מ פרקליט המדינה, בדרישה להסיר את צו איסור הפרסום מעל קלטות אשכנזי ומנדלבליט.

היועץ המשפטי לממשלה הנחה את ממלא מקום פרקליט המדינה, דן אלדד, לגבש את המתווה המתאים להמשך הטיפול בנושא והוא זה שיחליט על צעדים כאלה ואחרים בהתאם לשיקול דעתו. מטעמו של היועמ"ש נמסר: מ"מ פרקליט המדינה, עו"ד דן אלדד, למד את החומרים בנושא ושמע את עמדות הגורמים הרלוונטיים בפרקליטות, ביחס לפניות השונות והחומרים שנאספו בעניין חברת 'המימד החמישי'. לאור מכלל נסיבות העניין, היועץ המשפטי לממשלה מילא את ידיו של מ"מ פרקליט המדינה לגבש את המתווה המתאים להמשך טיפול בנושא".

מאוחר יותר, הודיע ממלא מקום פרקליט המדינה עו"ד דן אלדד על פתיחת חקירה פלילית בפרשת המימד החמישי‎. אלדד הנחה את המשטרה, שבשלב הראשון החקירה תתנהל אך ורק מול בעלי תפקידים בחברה. אם במהלכה יתברר שיש שוטרים או קצינים שיידרשו להיחקר הנושא יועבר למח"ש. כזכור, יו"ר כחול לבן ח"כ בני גנץ עמד בראש החברה, אך נכון לעכשיו לא חשוד בפרשה.

הקצין שינהל את חקירת פרשת המימד החמישי הוא ניצב יגאל בן שלום, ראש יחידת להב 433 ובתקופה הקרובה צפוי להיכנס לתפקיד ראש אגף החקירות במשטרה. ראש אגף החקירות והמודיעין במשטרה המכהן, גדי סיסו, יהיה מנוע מלעסוק בפרשה, בשל קירבה לאנשי החברה.

החקירה תחל כבר בשבוע הבא לפני הבחירות לכנסת ה-23, בן שלום הטיל אותה על היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) שבתוך להב 433. החוקרים יזמינו את החומרים שנאספו בפרשה עד כה, וככל הנראה יזמנו אנשים לעדויות. לא ברור אם עדויות אלו יימסרו לפני הבחירות. יו"ר כחול לבן בני גנץ, שעמד בראש החברה, אינו חשוד בפרשה בשלב זה.

כתבות קשורות

3,144 יחידות דיור: שר השיכון הודיע על בנייה ביהודה ושומרון
לאחר האיומים: ועדת השרים אישרה את "חוק החשמל" של הח"כ מרע"מ
שמחת נשואי בן זקוניו של הרב חנוך זייברט מ"מ ראש עיריית ב"ב ומזכ"ל אגודת ישראל • גלריה
המונים עלו לציון מרן האבי עזרי זי"ע • תיעוד
שמחת החתונה בחצרות גארליץ - סטריקוב - קאלושיץ
סגן השר נגד פתיחת קונסוליה במזרח ירושלים: "האמריקנים מבינים את המורכבות"
בנט לשרי הממשלה: "לא רואה באופק ביטול של התו הירוק - זה שומר עלינו"
תקדים עולמי: האם יש מקבילה עולמית ל"חוק נתניהו" ואיפה המצב הפוך?
בקהילה החסידית מפחדים: ירי לתוך בית באמצע סעודת שבת • צפו
"פוטין נקרע מצחוק": השר נרדם באמצע הפגישה עם נשיא רוסיה
נערכים: בנט הודיע על רשת ביטחון כלכלית ורפואית של 10 מיליארד ש"ח
אחוזי התמיכה בנשיא ג'ו ביידן מתרסקים והוא רושם שיא שלילי חדש
המחבל שברח מהכלא לבג"ץ: "רוצה פוך לחורף, כריות וקניות בקנטינה"
אין עתיד: יו"ר הקואליציה תערוק מהמפלגה של בנט ללפיד?
מי מנסה לסכסך בתוך הליכוד? התשובה המפתיעה של הח"כ המככב בסקר
הרמב"ם היומי • הלכות איסורי מזבח פרק ה' • צפו
סוף סוף זה קורה: במוצ"ש הקרוב - ישראל עוברת לשעון חורף
"מוסיפה חטא על פשע": סמוטריץ' חושף את השיטה של איילת שקד

9 תגובות

 1. הוא אכן סוס טרויאני, הפרקליטות היא גוף שמאל, וככזה אין היא יכולה להרשות לעצמה לחבל ולו ברמז בסיכויי השמאל…

 2. מנדלבליט וכל הפרקליטות זה סוס טרויאני אחד גדול,אז תשתקו,עד שמישו מחליט נגדכם פתאום אתם אומרים פוליטי,אתם ממש כמו.תינוקים בגן, כולל יודעים שאתם מונעים כולכם מאינטרסיל של קידומים אישיים,שוחד יעוור עיני חכמים וכל שכן,אנשים בעלי תאוות גשמיות שאין לכם תורה,כמותכם

 3. הטלת דופי על עבודת הפרקליטות הנה סוף הדמוקרטיה ויש להאמין כי פעולתם נעשית על פי טוהר המשפט. ללא אבחנה מי עומד בראשות המערכת.

סגור לתגובות.

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו