תנופת בנייה: ע"פ הנחייתו של שר הביטחון נפתלי בנט, ועדת התכנון העליונה של המינהל האזרחי ביהודה ושומרון תאשר בשבוע הבא קידום בנייה של יותר מ־1,900 יחידות דיור חדשות בהתיישבות ביהודה ושומרון. הוועדה צפויה לאשר את התוכניות עוד לפני הבחירות

ועדת התכנון העליונה של המינהל האזרחי ביהודה ושומרון תאשר בשבוע הבא קידום בנייה של יותר מ־1,900 יחידות דיור חדשות בהתיישבות ביהודה ושומרון. כך החליט שר הביטחון נפתלי בנט. על פי הנחייתו, הוועדה תתכנס ביום רביעי הקרוב כדי לאשר את התוכניות עוד לפני הבחירות, כך פורסם הבוקר (שישי) לראשונה ב'ישראל היום'.

להלן עיקרי התוכניות כפי שצפויה הוועדה לאשר: 600 בתים חדשים ייבנו ביישוב עלי, שבו שוכנת המכינה הקדם־צבאית המפורסמת. כיום מתגוררות בעלי כ־930 משפחות, כך שמדובר כמעט בהכפלת מספר התושבים העתידי. כמו כן, מדובר בפעם הראשונה שבה תאושר ליישוב תב"ע (תוכנית בינוי עיר) בתוקף.

534 בתים חדשים ייבנו ביישוב שבות רחל. במקרה זה מדובר בהגדלה פי חמישה של היישוב, הנמצא בפאות המזרחיות של הרי בנימין ומשקיף על בקעת הירדן. יישובים נוספים שבהם תאושר בנייה בסדרי גודל של יותר מ־100 יחידות דיור חדשות הם צופים במערב השומרון, גני מודיעין בסמוך לכביש 443, אלון שבות ונוקדים בגוש עציון, ועוד.

על פי פירוט תוכניות הבנייה שפורסם 'בישראל היום', המסה העיקרית של השכונות החדשות תהיה בלב אזור בנימין. לדבר משמעות מרחיקת לכת בכל הנוגע לרצף ההתיישבות הישראלי ביו"ש.

שר הביטחון בנט אמר: "אנחנו לא מחכים, אנחנו פועלים. אנחנו לא נמסור סנטימטר אדמה של ארץ ישראל לערבים, אבל בשביל זה צריך לבנות. בשבוע הבא אביא לאישור יחידות דיור רבות בהתיישבות, ונמשיך לפעול גם בהמשך. כך צריך לפעול גם בנושא הריבונות – במעשים בשטח. במשך שנים הסבירו להתיישבות מדוע הכל מסובך והביורוקרטיות תקעו הכל, ואת הדבר הזה אנחנו מפסיקים. אנחנו כבר לא בשיח של פינוי והקפאה אלא בהתרחבות ובנייה. ההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון היא אחת מאבני הבניין של הציונות במדינת ישראל. היא גאוותנו, ובמקום לעצור אותה – נמשיך לקחת אותה קדימה".