היועמ"ש התייחס לעתירות שהוגשו לבג"ץ למתן צו ביניים נגד החלטת הממשלה להקמת ועדה לבדיקת מח"ש ואמר כי "דין העתירות להתקבל". מנדלבליט ציין כי "יש מקום להוצאת צווי ביניים שימנעו את המשך יישום החלטת הממשלה עד להכרעה בעתירות"

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט פרסם היום (שישי) את עמדתו בעניין העתירות שהוגשו לבג"ץ למתן צו ביניים נגד החלטת הממשלה להקים ועדת בדיקה ממשלתית לבירור התנהלות מח"ש. היועמ"ש טען כי קיימת מניעה משפטית מקבלת החלטת ממשלה בעניין וכי יש "מקום להוצאת צווי ביניים שימנעו את המשך יישום החלטת הממשלה" עד להכרעת בג"ץ בעתירות.

היועץ השיב לעתירות שהוגשו לבית המשפט נגד החלטת הממשלה להקים את הוועדה. במכתבו ציין מנדלבליט: "ההחלטה על הקמת הוועדה התקבלה כשלושה שבועות בלבד לפני מועד הבחירות, כשנסיבות העניין הקימו חשש ממשי ביותר שקבלתה בעיתוי הנוכחי הונעה משיקולים זרים, הנוגעים להתמודדות בבחירות הקרובות".

בעמדתו טוען היועמ"ש כי מדובר בהחלטה פוליטית ומצטט ידיעה כי הקמת הוועדה היא כחלק מניסיון הליכוד לקושש קולות בקרב העדה האתיופית: "ביום 20.2.4 ,פורסמה בעיתון "ישראל היום" כתבה, העוסקת, בין היתר, בתכנית שגובשה ע"י יו"ר סיעת הליכוד לגיוס קולותיהם של קהילת יוצאי אתיופיה לקראת הבחירות הקרבות. לפי הכתבה: מול בני העדה האתיופית מציע הח"כ עבודת שטח הסברתית… ברקע עומדת ההבטחה שפורסמה השבוע, להעלות עוד כמה מאות מאנשי הפלשמורה וגם את הקמתה של הוועדה לבחינת עבודתם של אנשי המחלקה לחקירות שוטרים, בכל הקשור לאלימות נגד בני העדה".

יצוין שכבר ביום שני השבוע החליטה הוועדה מיוזמתה לדחות את כינוסה לאחרי האחרי הבחירות: "כמות הפניות ותוכן הפניות שקיבלה הוועדה עד כה, מלמדים כי נושא הוועדה הוא בעל חשיבות רבה ביותר וכי לוועדה נכונה עוד עבודה רבה. נוכח בקשות שהופנו לוועדה, החלטנו לדחות את זימון העדים לתאריך 4.3.20 בשעה 12:30", נמסר מטעם הוועדה.

שר המשפטים אמיר אוחנה התייחס להחלטת חברי הועדת ומסר כי "מרגע שהממשלה מינתה את הוועדה בראשות השופט, היא הפכה לישות עצמאית ובלתי תלויה, שתפקידה להגיע לחקר האמת – וטוב שכך. אינני שותף להחלטה ו/או לשיקולי הוועדה – אך אני מגבה אותה – העיקר שתפעל לבדוק מדוע האמון במח״ש כה ירוד (ממילא בכתב המינוי נקבע כי תגיש את ממצאיה רק בעוד 4 חודשים)".