השופט קבע כי ישנה תשתית ראייתית לחיפוש בטלפונים הניידים של ארבעת יועצי ראש הממשלה במסגרת חקירת הטרדת עד המדינה פילבר. השופט הדגיש שאין מדובר באישור להתנהלות המשטרה. פרקליטם של היועצים: "נפנה לבית המשפט העליון"‎

בית המשפט המחוזי בתל אביב קיבל בצהריים (שישי) את עמדת המדינה ודחה את הערר שהגישו יועצי ראש הממשלה נתניהו, יונתן אוריך, יוסי שלום וישראל איינהורן, וקבע כי ניתן יהיה לבצע חיפוש במכשירי הטלפון שלהם. השלושה חשודים בהטרדת עד המדינה שלמה פילבר. מלבדם, השלום התיר בהחלטתו במקור לערוך חיפוש רק במכשירו של עופר גולן, יועץ רביעי.

פרשת החיפוש בטלפונים של יועצי רה"מ החלה בעקבות חשד להטרדת המדינה שלמה פילבר, בין השאר באמצעות קריאות ברמקול סמוך לביתו. במסגרת החקירה, עלה כי יועצי נתניהו קשורים לאותה הטרדה והוחלט לחפש מידע בטלפונים הפרטיים שלהם. בעקבות כך הם ערערו והוחלט שלא לבצע חיפוש – והמדינה ערערה גם היא.

למרות החלטתו קבע השופט אברהם הימן כי "יודגש כי אין בהחלטה זו ולו בשמץ כדי לקעקע את העיקרון הברור והנחרץ לפיו חיפוש במכשיר טלפון חכם, שהוא למעשה מחשב, ייעשה אך ורק באמצעות צו שיפוטי. אין בתוצאתה של החלטה זו להפחית מחומרת התנהגותם הבעייתית של החוקרים במקרה זה".

"קבעתי כי קיימת תשתית ראייתית לבקשות למתן צווי חיפוש בדיעבד שאינה מקיימת זיקה עם המידע שהושג בחיפוש המוקדם והבלתי חוקי, אני סבור כי אין בנמצא זיקה הדוקה היוצרת 'תרכובת' בין הראיות 'הנקיות' לראיות 'המזוהמות'", אמר הימן בהחלטתו. עוד ציין השופט בהחלטתו כי הוא מעכב עד ביצוע החיפוש עד ליום רביעי.

"עולה בבירור כי תשובות שנתנו החשודים והעדים אינן מבוססות על מידע שהתקבל בחיפוש הלא חוקי", סבר השופט על חשיבות החיפוש הממוקד אמר השופט כי "מדובר בעבירה של חשד להטרדת עד. אני רואה עבירה זו כחמורה ביותר במהותה. יש לעשות ככל שביכולתנו למגר מעשים שיש בהם כדי לשבש או להטות עדויות של עדים במשפט".

עורכי הדין עמית חדד ונועה מילשטיין, המייצגים את עופר גולן ויונתן אוריך, מסרו בתגובה להחלטת בית המשפט כי, "אנו נפנה לבית המשפט העליון בעקבות החלטת המחוזי. אנו נעמוד על כך שהפסיקה ההיסטורית שקבע בית המשפט העליון ביחס לזכויות נחקרים – תיושם ככתבה וכלשונה".

יונתן אוריך כתב בטוויטר כי, "כמובן שנפנה לבית המשפט העליון בעקבות החלטת המחוזי. לא מוותרים על האמת והצדק. נעמוד על כך שהפסיקה ההיסטורית שקבע בית המשפט העליון ביחס לזכויות נחקרים – תיושם ככתבה וכלשונה. בלי למרוח ובלי לטשטש". לדבריו, "פסיקת העליון (aka ״הלכת אוריך״) כבר הספיקה לסייע לבלום בריונות משטרתית ולהביא לזיכוי במספר מקרים במהלך החודשיים האחרונים. לא נוותר על זה. הולכים עד הסוף".

כזכור, לפני כחודש הגישה המדינה לבית המשפט המחוזי בת"א ערעור על החלטת בית משפט השלום בעיר, שדחה את בקשת המשטרה לקבל צו חדירה לחומר מחשב לגבי מכשיר הטלפון הנייד של אוריך, כמו גם לאלו של יוסי שלום וישראל איינהורן, שנחקרו בחשד למעורבות באירוע הטרדת עד המדינה בתיק "4000", שלמה פילבר, ואישר צו רק ביחס לעופר גולן.