משרד החינוך הנחה תלמידים מבאר שבע, קריית חיים ועפולה שלא להגיע ללימודים, לאחר שביקרו באתרים בהם טיילו התיירים מקוריאה הדרומית. 12 לוחמי מג"ב ששהו בקרבתם במערת המכפלה הועברו לבידוד. נתניהו יקיים הערכת מצב על הנגיף

משרד החינוך החליט להשאיר החל מהבוקר (ראשון) בבידוד ביתי כ-200 תלמידים ואנשי חינוך לאחר שעלה חשש שנדבקו בנגיף הקורונה. התלמידים שהו לצד חברי קבוצת התיירים מקוריאה הדרומית שאובחנו כחולים במחלה, וכעת נדרשים על פי נהלי משרד הבריאות לשהות בבידוד.

בין היתר נשלחו לבידוד 30 תלמידי כיתה ח' ושני מורים מבית הספר בבאר שבע, שהיו בקרבת התיירים בתל באר שבע, בעת שהיו בטיול במסגרת של"ח. בנוסף אליהם, כ-60 תלמידים מבית ספר בקריית חיים שהו לצד התיירים מקוריאה במהלך טיול של בית הספר במצדה. עוד 90 תלמידים מעפולה שהו גם כן סמוך לקבוצת התיירים במצדה וייכנסו לבידוד.

במשרד החינוך פתחו קו לשיחות עם הורים ותלמידים במספרים 1-800-25-00-25 או 073-3931111. הקו יאוייש על-ידי מומחים להתמודדות במצבי לחץ וחירום מטעם השירות הפסיכולוגי-ייעוצי והוא יחל לפעול מהשעה 08:00 עד 19:00. יודגש כי הקו לא ייתן מענה בנושאים בריאותיים וכי בעניין זה יש לפנות למשרד הבריאות.

בנוסף, 12 לוחמי מג"ב נתונים כעת בבידוד לאחר שהתגלה כי שהו בקרבת קבוצת התיירים מדרום קוריאה שנדבקו בנגיף הקורונה. הלוחמים שנשלחו לבידוד שהו במחיצת התיירים הדרום קוריאנים במערת המכפלה בחברון, וקיים חשש שנדבקו בנגיף. ההחלטה התקבלה לאחר תשאולם ובדיקת מצלמות האבטחה שהוכיחו כי שהו בקרבה אליהם.

ראש הממשלה בנימין נתניהו יקיים הבוקר הערכת מצב מיוחדת בנושא נגיף הקורונה בחמ"ל משרד הבריאות, עם שר הבריאות ליצמן, שרי ממשלה, מנכ"לי משרדים, מנכ"לי בתי חולים וגורמים בכירים נוספים. הערכת המצב היא בהמשך לדיונים שהתקיימו בימים אחרונים בנושא היערכות והתמודדות עם נגיף הקורונה ובשל ההתפתחויות האחרונות. בשל הערכת המצב לא תתקיים ישיבת הממשלה.

משרד הבריאות העביר הערב (מוצאי שבת) תדריך מיוחד בעקבות הדיווח על תשעת התיירים הדרום קוריאנים. במהלך תדריך משרד הבריאות, אמר המנכ"ל, משה בר סימן טוב, כי "עכשיו ההנחיות על איסור כניסה של אזרחים זרים מורחבות לדרום קוריאה וליפן. יש סימפטומים וחושבים שצריך להיבדק? אל תלכו למרפאות ולבית החולים – הקמנו מוקד ייעודי בשיתוף עם מד"א. אל תגיעו למרפאות ללא צורך".

אמש בהנחיית משרד הבריאות, פתח מגן דוד אדום מוקד מיוחד, לטיפול באנשים החשודים כחולים בקורונה. מרגע פתיחת המוקד, התקבלו כבר מאות פניות של אזרחים בנושא הקורונה במוקד 101 של מגן דוד אדום.

כל אדם שעל פי הנחיות משרד הבריאות נדרש להיות בבידוד ביתי, או אדם שהיה במגע עם חולה בקורונה או עם מי שקיים חשש כי הוא חולה בנגיף, וסובל מתסמינים כמו חום, שיעול, או תסמינים נשימתיים אחרים, עליו להתקשר למוקד 101 של מד"א. החובשים והפראמדיקים במוקד מצרפים לשיחה רופא\ה או אח\ות, שמחליטים בהתייעצות עם הרופא המחוזי של משרד הבריאות, כיצד להמשיך בטיפול הרפואי.

על פי התסמינים, מתקבלת החלטה האם לשלוח פראמדיק שיבצע למטופל בדיקה בביתו, מבלי לפנות אותו בשלב זה. הדגימה תועבר למעבדה במרכז הרפואי שיבא בתל השומר, על מנת לשלול הימצאות של נגיף הקורונה בגופו. במידת הצורך, יוזנק אמבולנס על מנת לפנות את החולה לבית החולים בתנאי בידוד מיוחדים.

עשרות פראמדיקים במגן דוד אדום עברו הכשרה ייעודית לביצוע לקיחת הדגימות לשלילת הימצאות נגיף הקורונה. במסגרת ההכשרה, תורגלו הפראמדיקים בנטילת דגימות מריריות המטופל, תוך שהם ממוגנים באופן מלא נגד הידבקות. במקביל, החובשים והפראמדיקים במוקד 101 של מד"א הוכשרו לתשאול ולניהול המקרים. לצורך כך, פיתח מגן דוד אדום מערכת מיוחדת, במסגרתה ניתן, בין היתר, לנהל שיחת וידאו עם המטופל.