הסתיימה הערכת המצב בהשתתפות ראש הממשלה, שר הביטחון, הרמטכ״ל, ראש השב״כ, ראש המל״ל וובכירי נוספים במערכת הביטחון. דיווח: שליח האו"ם ומצרים מקיימים מגעים בנסיון להשיב את הרגיעה. גבי אשכנזי: החלטנו לבטל כנס באשקלון


צילום: טל עוז, משרד הביטחון.

בהמשך להסלמה בדרום, הסתיימה הערכת המצב שהתקיימה בקריה שבתל אביב בהשתתפות ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שר הביטחון, נפתלי בנט, הרמטכ״ל אביב כובי, ראש השב״כ נדב ארגמן, ראש המל״ל והיועץ לביטחון לאומי מאיר בן שבר, מתאם הפעולות בשטחים האלוף כמיל אבו רוקון ובכירי נוספים במערכת הביטחון.

ב'חדשות 13' דווח כי מקור דיפלומטי ששליח האו"ם ניקולאי מלאדנוב ונציגי המודיעין המצרי מקיימים מגעים עם כל הצדדים בנסיון להשיב את הרגיעה בעזה על כנה. ב'חדשות 12' דווח כי ההערכה שאין אינטרס להסלמה מצד חמאס ושניתן יהיה לסיים האירוע לאחר תגובה ישראלית. הבנה שהירי הוא תגובה לתקרית הבוקר ולאירוע הגופה שעורר זעם גדול בציבור בעזה. בשלב הזה הוחלט לא לזמן את הקבינט.

הפרשן הצבאי הבכיר יוסי יהושע כתב בטוויטר בזמן הישיבה כי "הדילמה עכשיו בקריה היא האם לתקוף את חמאס כריבון האחראי או את הג׳האד האיסלאמי שביצע את הירי. תקיפת כנגד הגאפ צפויה להוביל לסבב אבל היא מתבקשת". עוד הוסיף מאוחר יותר כי, "אין תגובה ישראלית שתסגור את הסבב הזה. הסיבה היא שהג׳האד האיסלאמי בהכוונה איראנית מעוניין לחבל בהסדרה ומה שלא הצליח עם צלף ביום רביעי וחוליה שהניחה מטען היום בבוקר, ימשיך עם נסיון פיגוע נוסף בימים הקרובים".

יו"ר כחול לבן ח"כ בני גנץ התייחס מוקדם יותר הערב לירי בדרום ואמר כי, "ממשלת ישראל שבוייה של החמאס. הנייה סוחט את נתניהו והוא משלם לו במזוודות דולרים. ככה זה במזרח התיכון- מי שלא יוזם- חוטף. נתניהו לא מסוגל לשקם את ההרתעה ולא יביא להסדרה. בעוד שבוע נחליף את ממשלת הגמגומים ונחזיר את הביטחון לתושבי הדרום בכוח ובעוצמה. זה או כחול לבן או צבע אדום".

יו"ר ועדת חוץ וביטחון וח"כ גבי אשכנזי אמר הערב כי, "סיימתי כרגע ביקור בשדרות ובאשקלון. במהלך מפגש עם תושבי העיר, מטח טילים נורה לעיר והופעלו מס׳ אזעקות צבע אדום. בערב תכננו כנס בחירות של מאות תושבים באשקלון. בשל מטח של עשרות רקטות לעוטף ולאשקלון, ולאחר התייעצות עם פיקוד העורף, החלטנו לבטל את הכנס מתוך אחריות לביטחונם של התושבים".

"המציאות כאן בלתי נסבלת. בכל פעם שאני מבקר כאן, אני יוצא בתחושה מעורבת. החוסן של האזרחים מרשים אותי בכל פעם מחדש, אבל חובת הממשלה לספק פתרונות ולא להפקיר את התושבים. המדיניות בעזה כשלה. בלתי נסבל שבבוקר חמאס סופר דולרים- ובערב תושבי הדרום סופרים טילים. התושבים כאן צריכים לחיות בשקט מוחלט ובשלום".

"מוקדם יותר קיימתי סיור בחמ״ל בעיר שדרות יחד עם ראש העיריה אלון דוידי, וחברי הכנסת אלון שוסטר ומיכאל ביטון. התרשמתי מאוד מהמקצועיות, התגובה המהירה ועבודתם של אנשי העירייה", דברי אשכנזי.