ארגון הטרור הג'יהאד האסלאמי הודיע כי שני מחבלים מהארגון, בני 24 ו-23, נהרגו בתקיפות חיל האוויר אמש בדמשק. הארגון לא חשף את תפקידיהם והבטיח "לנקום בישראל על הפשע המכוער". צה"ל תקף אמש יעדים של הארגון בסוריה ובעזה

ארגון הטרור הג'יהאד האסלאמי הודיע כי שני מחבלים מהארגון, זיאד מנסור בן ה-24 וסלים אחמד סלים בן ה-23, נהרגו בתקיפות חיל האוויר אמש בדמשק. הארגון לא חשף את תפקידיהם של הפעילים, והבטיח "לנקום בישראל על הפשע המכוער". מטוסי קרב של צה"ל תקפו אמש שורת יעדי טרור של הג'יהאד האסלאמי בסוריה ורצועת עזה, בתגובה למטחים שנורו לשטח ישראל מרצועת עזה החל משעות אחר הצהריים, הכוללים יותר מ-30 רקטות ששוגרו ליישובי הדרום.

על פי מספר דיווחים לא מאומתים, מטרת התקיפה הייתה חיסולו של אכרם עג'ורי, המפקד הצבאי של הג׳יהאד האסלאמי. על פי מספר דיווחים, בחודש נובמבר האחרון ישראל ניסתה – ונכשלה בניסיון לחסל את עג'ורי. סוכנות הידיעות הסורית דיווחה כי מערכות ההגנה שלה הצליחו לפגוע ברוב הטילים שנורו – לפני שהגיעו ליעדם. הטלוויזיה הסורית דיווחה כי התקיפות הגיעו מכיוון רמת הגולן.

דובר צה"ל אישר אמש כי מטוסי קרב של צה"ל תקפו יעדי טרור של ארגון הטרור הגא"פ (הג׳האד האיסלאמי הפלסטיני) דרומית לעיר דמשק שבסוריה, וכן עשרות יעדי טרור של ארגון הטרור הג׳האד האיסלאמי ברחבי רצועת עזה. בעקבות שהתקיפה כוונה ליעדים של הג׳האד האיסלאמי בתגובה לירי הרקטות, בישראל באופן חריג לוקחים אחריות לתקיפות בסוריה.

באזור עאדליה בפאתי דמשק שבסוריה הותקף אתר של ארגון הטרור גא"פ, המהווה עוגן משמעותי של הגא"פ בסוריה. באתר מבצע הגא"פ מחקר ופיתוח של אמצעי לחימה תוך התאמתם לייצור ברצועת עזה ולייצור מקומי בשטח סוריה. בנוסף, מיוצרים מידי חודש באתר זה עשרות קילוגרמים של AP, חומר המשמש כדלק לרקטות ומתקיימות בו הכשרות טכניות לפעילי ארגון הטרור, הן מהרצועה והן מהזירה הצפונית.

בנוסף, כשעה קודם לכן הותקפו עשרות יעדי טרור של ארגון הטרור גא"פ ברצועת עזה. ברפיח הותקפו תשתיות תת-קרקע ואתרים לאחסון חומרי גלם המשמשים לייצור רקטות. בנוסף, בחאן יונס הותקפה מפקדת חטיבת חאן יונס של ארגון הטרור גא"פ, ובה מתחם לאימון ירי טילי נ"ט וציוד צבאי המשמש את הכוח הימי של ארגון הטרור. כמו כן, בבית להיא הותקף מתחם אימונים צבאי של ארגון הטרור גא"פ.

מדובר צה"ל נמסר כי, "התקיפות בוצעו בתגובה לניסיון הפיגוע הבוקר (ראשון) על גדר המערכת ולשיגור הרקטות מרצועת עזה לעבר שטח ישראל. צה״ל יגיב בתקיפות לפעולות הטרור של הג'יהאד האיסלאמי המסכנות את אזרחי ישראל ופוגעות בריבונותה. צה"ל רואה בחומרה רבה את מתקפת הרקטות לעבר שטח ישראל, נמצא במוכנות גבוהה וימשיך לפעול ככל שיידרש נגד ניסיונות לפגיעה באזרחי ישראל".

מוקם יותר אמש תקף כלי טיס של צה"ל מספר פעילי טרור של ארגון הטרור הג׳האד האיסלאמי הפלסטיני בצפון רצועת עזה בעת שעסקו בהכנות לשיגור רקטות, "זוהתה פגיעה", נמסר מדובר צה"ל. משרד הבריאות הפלסטיני דיווח כי ארבעה פלסטינים נפצעו בתקיפות. בנוסף, דובר צה"ל עדכן באופן חריג במהלך התקיפות כי הוא תוקף יעדי טרור של ארגון הטרור הג׳האד האיסלאמי ברצועת עזה.

אמש בשעות הערב התקיימה הערכת המצב שהתקיימה בקריה שבתל אביב בהשתתפות ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שר הביטחון, נפתלי בנט, הרמטכ״ל אביב כובי, ראש השב״כ נדב ארגמן, ראש המל״ל והיועץ לביטחון לאומי מאיר בן שבר, מתאם הפעולות בשטחים האלוף כמיל אבו רוקון ובכירי נוספים במערכת הביטחון.

כזכור, השיגורים אמש גרמו להפעלת התרעות צבע אדום רבות ברחבי הנגב המערבי. לפי דובר צה"ל, לפחות 13 מהשיגורים שבוצעו אתמול לשטח ישראל יורטו על ידי מערכת "כיפת ברזל". חלק מהרקטות נפלו בשטחים פתוחים במועצה האזורית אשכול. מוקדם יותר, חלק של מיירט נפל במועצה האזורית שער הנגב, ורסיס נוסף פגע בבית בשדרות מבלי לגרום לנפגעים.