תנועת 'דרכנו' מפירה את הוראות ועדת הבחירות ופועלת לעידוד הצבעה בעיקר במעוזי שמאל. הארגון מחזיק במאגר מידע של יותר מ־370 אלף איש, מידע זה משמש לניתוח וליצירת קמפיין לעידוד ההצבעה, שיתמקד באנשי שמאל. דרכנו: "מעודדים הצבעה בכלל הציבור"

הקלטות ומסמכים שמתעדים את פעילותו של ארגון "דרכנו", חושפים את פעילות השטח של הארגון המכוונת לעידוד מאסיבי של הצבעה, בעיקר באזור המרכז ובאזורים שבהם שיעור ההצבעה למרכז־שמאל גבוה יחסית, כך נחשף הבוקר (שני) ב'ישראל היום'. על פי המידע, ייתכן כי התנועה מפירה את הוראות ועדת הבחירות המרכזית ואת ההנחיות שקבע לה השופט מלצר בבחירות בספטמבר.

"דרכנו", שנוסדה לפני בחירות 2015 בשם "V15", פועלת לכאורה לעודד הצבעה בקרב מצביעי השמאל, אך מסרבת בעקביות להירשם אצל מבקר המדינה כגוף פעיל בבחירות, עניין שהיה מתיר לה לפעול באופן מפלגתי בחופשיות – אך היה מחייב אותה לחשוף את זהות התורמים ופרטים ארגוניים נוספים.

במסגרת מעמדה, התנועה מנסה "ללכת בין הטיפות" – לא להפר את הוראות ועדת הבחירות, אבל עדיין להשפיע דרמטית על הבחירות. בהחלטה שניתנה ערב בחירות ספטמבר הצהירה התנועה כי תפעל רק לעידוד הצבעה כללי, ש"אינו נעשה במשותף או בזיקה לגוף פוליטי כלשהו, וקמפיין זה ייעשה באופן שוויוני מבחינת הפיזור הארצי באזורים שבהם שיעור ההצבעה בבחירות האחרונות היה נמוך".

"דרכנו", לכאורה, מפירה את ההצהרות הללו בשני אופנים: ראשית, היא פועלת בעיקר באזור המרכז ועל בסיס מאגרי מידע של אנשים המזדהים עם ערכי המרכז – שמאל, והיא אינה עורכת קמפיין לעידוד הצבעה כללי; שנית, התנועה משתפת פעולה עם גורמים פוליטיים־מפלגתיים מובהקים הקשורים למפלגות השמאל, בניגוד להנחייתו של מלצר.

"דרכנו" מחזיקה במאגר מידע של יותר מ־370 אלף איש, שנאסף במהלך פעילויות שונות דוגמת עצרת רבין, עצומות שיזם הארגון והפגנות. מידע זה משמש בסיס לניתוח וליצירת קמפיין לעידוד ההצבעה, שיתמקד באופן טבעי באנשי מרכז־שמאל. בהקלטה שהגיעה לידי 'ישראל היום' נשמעת שיר שטיסאני.

רכזת מתנדבים של "דרכנו", מודה כי רשימות התפוצה של הארגון ממוקדות בעיקר באנשים המזדהים עם ערכי השמאל: "370 אלף איש במאגרים שלנו של אנשים שתמכו ב'דרכנו' ביוזמות כאלה ואחרות. 'דרכנו' מאמינה שיש רוב מתון במדינה שמאמין באותם ערכים ליברליים למיניהם, מדינה יהודית ודמוקרטית ומיגור הגזענות וההסתה. אם אתה מאמין בדברים האלה, גם האנשים שאנחנו מתקשרים אליהם מאמינים בהם". לדבריה, גם מבחינה גיאוגרפית המיקוד די ברור: "בגדול רוב האנשים שיש במאגר שלנו הם אנשים מאזור גוש דן או מהמרכז".