ראש הממשלה סייר בנקודת תצפית עם חברי צוות המיפוי הישראלי-אמריקני: "המיפוי יוצא לדרך כדי לאפשר את החלת החוק הישראלי על השטחים הללו, ובהמשך גם אתן את ההכרה האמריקנית". בתום הסיור התכנס הצוות לישיבה ראשונה: "זה יום היסטורי"

ראש הממשלה בנימין נתניהו סייר בנקודת תצפית בסמוך לעיר אריאל עם חברי צוות המיפוי הישראלי-אמריקני בראשות שגריר ארה"ב בישראל דויד פרידמן ושר התיירות יריב לוין. בנוסף, בתום הסיור התכנס הצוות הישראלי-אמריקני לישיבה ראשונה למיפוי שטחי יהודה ושומרון לקראת תהליך החלת הריבונות.

נתניהו אמר בסיור כי "תהליך המיפוי המשותף של המשלחת הישראלית, הצוות הישראלי והצוות האמריקני יוצא לדרך כאן באריאל. זאת משימה גדולה, זה שטח עם אורך פרימטר של שמונה מאות קילומטר ועבודה רצינית שנפעל במהירות האפשרית להשלימה. הצוות הישראלי כולל את השר לוין ואת מנכ"ל משרדי רונן פרץ, וכן את ראש המל"ל, מאיר בן שבת. המיפוי יוצא לדרך כדי לאפשר את החלת החוק הישראלי על השטחים הללו, ובהמשך גם אתן את ההכרה האמריקנית".

נתניהו בסיור עם חברי צוות המיפוי. צילום: חיים צח/לע״מ

"אני רוצה לברך את השגריר פרידמן ועוזרו שנמצאים פה יחד עם מומחי מיפוי שהגיעו מארה"ב", הוסיף ראש הממשלה. לדבריו, "התהליך יושלם כמה שיותר מהר. אנחנו נעשה את זה במהירות האפשרית, אין שום חסם מלאכותי. לתהליך של מיפוי אתה צריך לבחון כאן כל ואדי, כל חלקה, כל נקיק וכל קו תוואי – זה דבר רציני. אנחנו קובעים כאן קווים שיש להם השלכות היסטוריות. ולכן הפעולה תיעשה במהירות האפשרית, ואנחנו לא נעצור בשום דרך".

בפגישה של הצוות הישראלי-אמריקני שהתכנס באריאל השתתפו שר התיירות יריב לוין, שגריר ארה"ב בישראל דויד פרידמן, מנכ"ל משרד ראש הממשלה רונן פרץ, יועץ שגריר ארה"ב אריה לייטסטון ומנהל המשרד לעניין הישראלי-פלסטני במועצה האמריקנית לביטחון לאומי סקוט ליית. בוועדה מטעם ישראל חבר גם היועץ לביטחון לאומי וראש המל"ל מאיר בן שבת.

הישיבה הראשונה של צוות המיפוי

השר יריב לוין אמר בסיור כי "זה יום היסטורי להיות כאן עם משלחת אמריקאית כדי לעבוד ביחד על החלת הריבונות, החלת החוק הישראלי, בחלקים חשובים ורבים ביהודה ושומרון. אנחנו ניגשים למשימה הזו במלוא הנחישות, נעשה מאמץ להשלים אותה בפרק זמן קצר ככל הניתן, ונאפשר לך, אדוני ראש הממשלה, להשלים את המהלך הגדול הזה של החלת ריבונות ישראלית ביהודה ושומרון".

בפתח ישיבת הצוות המשותף הוסיף לוין כי "אנחנו שמחים מאוד לפתוח את העבודה המשותפת של הצוות האמריקאי-ישראלי. המטרה שלנו היא באמת להגיע למפה מדויקת ומלאה של השטח שיהיה ניתן להחיל עליו את הריבונות הישראלית. זה בהחלט רגע היסטורי, רגע משמעותי. אני רוצה להודות לשגריר פרידמן על השותפות ועל הדרך. להודות לצוות האמריקאי כולו שנמצא אתנו כאן, ואני בטוח שביחד עם מנכ"ל משרד רה"מ, רונן פרץ, אנחנו נעמוד במשימה הזו ונשלים אותה בפרק זמן קצר ככל הניתן".