במהלך עימות של מועמדי המפלגה הדמוקרטית בפריימריז לנשיאות קרא הסנאטור היהודי ברני סנדרס לראש הממשלה נתניהו "גזען". בלומברג: "להעביר את השגרירות מבלי לקבל תמורה מהישראלים הייתה משגה - אבל אסור להחזיר אותה עכשיו"

הסנאטור ברני סנדרס, המתמודד בפריימריז הדמוקרטיים לנשיאות ארצות הברית אמר הלילה (רביעי) כי אם הוא ייבחר לתפקיד, הוא יבחן מחדש העברת השגרירות האמריקנית בחזרה לתל אביב מירושלים. עם זאת, בעימות, שנערך שבקרוליינה הדרומית, סנדרס לא התחייב כי יפעל לעשות זאת.

"אני גאה מאוד בכך שאני יהודי", אמר סנדרס בוויכוח שהתפתח בעימות לאחר דבריו. אך לדבריו, הוא אינו יכול להתעלם מסבלו של העם הפלסטיני. עוד הוסיף סנדרס כי ראש הממשלה בנימין נתניהו הוא "גזען שמנהל את ישראל" ואחראי לסבלם של הפלסטינים בעודו מתעקש שתמיכה בישראל צריכה להיות בראש סדר העדיפויות.

לדבריו של סנדרס הגיב מייק בלומברג, ראש העיר לשעבר של ניו יורק ויהודי בעצמו, שאמר שהעברת השגרירות לירושלים אכן הייתה טעות, אך החזרתה לתל אביב לא תסייע. "להעביר את השגרירות מבלי לקבל תמורה מהישראלים הייתה משגה", הסביר בלומברג. "אבל אסור להחזיר אותה עכשיו. הפתרון לסכסוך הוא שתי מדינות לשני עמים. צריך לחלק את השטח ולפנות כמה התנחלויות".

אליזבת וורן, הסנאטורית ממסצ'וסטס, ציינה את חשיבות פתרון שתי המדינות ואמרה כי "לישראלים יש זכות לחיות בביטחון, אך גם לפלסטינים זכות להגדרה עצמית". עם זאת, כשנשאלה וורן האם יש להחזיר את השגרירות לתל אביב, הדגישה כי "יש לקבל את הסכמת שני הצדדים כדי לבצע פעולות בשטח".

שלשום, הודיע הסנטור ברני סנדרס, כי לא ישתתף בוועידת השדולה הפרו-ישראלית איפא״ק בשבוע הבא. בציוץ שכתב בטוויטר הסביר סנדרס כי החליט לא להגיע לוועידה מכיוון שהיא ״נותנת במה למנהיגים שמביעים גזענות ומתנגדים לזכויות הבסיסיות של הפלסטינים״.

סנדרס הוסיף: "לישראלים יש זכות לחיות בשלום ובבטחון וכך גם לפלסטינים". לדבריו, אם יבחר לנשיא, יתמוך הן בזכויותיהם של הישראלים והן באלו של הפלסטינים, ויעשה כל שביכולתו להביא שלום וביטחון לאזור.

סנדרס ניצח ביום ראשון בפריימריז הדמוקרטיים לנשיאות בנבאדה, מה שמציב אותו – לפחות נכון לעכשיו – על המסלול לזכייה במועמדות של המפלגה הדמוקרטית לנשיאות, לקראת הבחירות מול דונלד טראמפ שייערכו בנובמבר.