ועדת הבחירות פרסמה את תכנית העבודה לקראת הבחירות הקרבות, הכוללת הכשרת עובדים מקיפה והקפדה על סטריליות, וכן הנחיות מפורטות לציבור המצביעים. בוועדה הודיעו כי הוקמו 12-15 קלפיות מיועדות לאזרחים שנמצאים בבידוד


צפו: תיעוד הקמת האוהל למבודדי נגיף הקורונה. צילום: ועדת הבחירות המרכזית

ועדת הבחירות המרכזית ערכה היום (רביעי) תדרוך לקראת הבחירות לכנסת ה-23, שיתקיימו ביום שני בשבוע הבא. במהלך התדרוך הציגה הוועדה כיצד תתנהל ההצבעה בקלפיות לאנשים שנמצאים בבידוד בעקבות החשש שנדבקו בנגיף הקורונה. לפי משרד הבריאות, ישנם 1,400 בני אדם שנמצאים בבידוד, ועבורם ייפרסו מספר קלפיות מיוחדות ברחבי הארץ.

הקלפיות יוצבו באוהלים, ומוועדת הבחירות נמסר כי למצביעים יהיו כפפות ומסכות, ומי שיפעיל את הקלפיות יהיו מתנדבי מד"א. "מדובר ב-12-10 קלפיות, ואנחנו כעת עוסקים באיתור החניונים שבהם הקלפיות יוצבו. המצביע יקבל בכניסה לקלפי – כפפות, מסכה, ג'ל ועט, והוא ימלא את פרטיו על הקלפי. 60 איש מאנשי מד"א יועסקו לטובת העניין הזה", אמרה מנכ"לית הוועדה אורלי עדס.

עדס הסבירה כי לגבי הישראלים המבודדים בביתם: "יש תיקון לגבי יציאתם להצביע. לפי צו משרד הבריאות, כל מי שנמצא בבידוד בית בהתאם להנחיות משרד הבריאות בעקבות כך שחזר ממדינות שחל עליהן הצו, יוכל לצאת מביתו לצורך הצבעה בבחירות בלבד, ובלבד שהוא יוצא ללא תסמיני חום מעל 38 מעלות או שיעול] הוא לא יכול לנסוע בתחבורה ציבורית יצטרך להגיע ברכב פרטי ללא מלווים".

המנכ"לית הסבירה כיצד מתכוונים להקים את המתחמים המיועדים: "שני אוהלים שייצרו חציצה בין ועדת הקלפי ולבוחר עצמו, יהיה קיר שקוף באוהל שיאפשר בוועדת הקלפי לצפות בבוחר, המזכיר יעמוד בחוץ שם יזוהה הבוחר". היא הוסיפה כי "המזכיר שיהיה בפתח יהיה ממוגן למרות שעל פי משרד הבריאות הוא לא צריך ללבוש את חליפת ההגנה הזו".

הקלפיות החדשות עם מכסה הסגירה. צילום: וועדת הבחירות המרכזית

עדס התייחסה למאבק הוועדה בזיופים וציינה כי חלק מהאמצעים שננקטים כוללים שינויים בקלפי עצמה כמו מכסה נוסף, תיבה למעטפות שיהיה ניתן לנעול עם אזיקון מיוחד, לצד הגדלת הפיקוח. סיירת המפקחים הוגדלה ל-5,000, על פי החלטת השופט הנדל. המשמעות היא שבשעות הערב הם יוצבו בקלפיות ויצלמו את מהלך הספירה. הם יהיו רשאים לצלם ללא קבלת אישור מראש, להבדיל מהפעם הקודמת.

מנכ"לית ועדת הבחירות המרכזית הזהירה מפני האפשרות שיופץ "פייק ניוז" על רקע התפרצות וירוס הקורונה. היא קראה לציבור לנקוט ערנות מחשש לשמועות בנוגע לתחלואה בקלפיות והזכירה כי ניתן לעתור לוועדת הבחירות כשעולה חשד לניסיון לפגוע במהלכן התקין של הבחירות. "אנחנו מבקשים את עזרת כלי התקשורת, ומבקשים לגלות ערנות מיוחדת", אמרה.