הסקר האחרון של Direct Polls למערכת הבחירות עם תוצאות דרמטיות • הליכוד מוביל ב-2 מנדטים על כחול לבן ומקבלת 35 מנדטים • לראשונה גוש הימין מתקרב לניצחון עם 59 מנדטים • ליברמן מתרסק ל-6 מנדטים בלבד • ועוצמה יהודית עם תמיכה מזערית של 0.96%

פחות מ-4 ימים לפתיחת הקלפיות: סקר דרמטי שמתפרסם הבוקר (חמישי) עולה כי גוש הימין מצליח לצמצם את הפערים ומגיע ל59 מנדטים, הליכוד מוביל ב-2 מנדטים מעל כחול לבן.

הסקר המלא: הליכוד מוביל עם 35 מנדטים, כחול לבן 33, הרשימה המשותפת 13, העבודה-גשר-מר"צ 9, ש"ס 9, יהדות התורה מתחזקת ל-8, ימינה 7, ישראל מתרסקת ומקבלת 6 מנדטים, ועוצמה יהודית זוכה לתמיכה מזערית של 0.96% בלבד.

מפת הגושים: גוש הימין חרדים קרוב לניצחון עם 59 מנדטים, גוש השמאל מרכז עם 55, וליברמן עם 6,

מתקרבים לניצחון?

והנה הפרשנות של עורך הסקר מומו פילבר ומכון 'Direct Polls: "לאחר תחזית המגמות הדרמטית שלנו לפני כולם בשבוע שעבר – הנה תמונת המגמות האחרונה שלנו רגע לפני הסיבוב האחרון והמכריע של 96 השעות האחרונות. צריך לומר: הכל פתוח, והתנודות של היומיים האחרונים עלולות עוד לשנות את התמונה הסופית".

אלו 3 הכותרות המרכזיות שלנו: 1. גוש הימין נושק ל- 60 מנדטים (קצת יותר מ- 59). גוש השמאל עומד על הטווח של 54-55 מנדטים. ליברמן יורד ל- 6 מנדטים. 2. הסיכוי שהימין יצליח להקים ממשלת 61, גדול יותר מהסיכוי של ישראל ללכת לבחירות בפעם רביעית. 3. לראשונה: עוצמה יהודית יורדת מתחת לרף ה- 1% בניתוחים שלנו.

שני גורמים עיקריים הביאו לחיזוק בכוחו של גוש הימין, במגמה איטית שזיהינו שהחלה כבר לפני חודש והתגברה גם בשבוע האחרון. הראשון: "לראשונה מאז בחירות ספטמבר, אחוז המצהירים מקרב בוחרי הליכוד כי יבואו להצביע, משתווה לנתון של מצביעי כחול לבן. זהו נתון דרמטי במסגרת ניתוח המגמות ומזכיר מאוד את התגייסות מצביעי הליכוד בבחירות 2015".

הגורם השני: "כ- 3 מנדטים שהשלימו את המעבר הסופי מגוש השמאל – מרכז לגוש הימין. רובם אגב, בוחרי כחלון וגשר מאפריל 2019. אחוז המתלבטים הצטמצם בהתאמה בשבוע האחרון, מכ- 10% ל- 2.6% בלבד. מול אובדן המנדטים לליכוד, כחול לבן מפצה את עצמה בכ- 2 מנדטים שהיא שואבת אליה מהעבודה – גשר – מרצ שיורדת ל- 9 מנדטים ומתחזקת מעט על חשבון המשותפת, שמפסידה את המנדט ה- 14.

ליברמן נחלש גם הוא במנדט נוסף ומתייצב על הספרה 6. שני שליש מהמנדט שאיבד, חוזרים לגוש הימין. ימינה מתייצבת על 7 מנדטים וש"ס על 9. עוצמה יהודית שמסרבת לפרוש, נתפסת כמכשול לניצחון הימין ובהתאם היא נחלשת עוד. לראשונה במדגמים שלנו היא מקבלת פחות מאחוז מהקולות – 0.96%.

במגזר הערבי נראה כי אחוזי ההצבעה הפעם יעלו במקצת על 59% ההצבעה שהיו בסטפמבר, ויחצו את רף ה- 60%. אולם, באופן מפתיע, הליכוד מתחזק שם ועשוי לזכות בכ- 7% מקולות המיעוטים, כמנדט שלם, שחלקו הגדול מגיע מהדרוזים שהעבירו את תמיכתם מכחול לבן לליכוד, ככל הנראה בעקבות הקמפיין של הליכוד וההתקפות של נתניהו על אשכנזי אודות פגיעתו בדרוזים. מסתבר כי מדובר במהלך דרמטי של נתניהו. כחול לבן מחזירה לעצמה במגזר כשליש מנדט.