יו"ר העבודה הודיע כי בממשלה הבאה הוא ימנה את פרופ' עליאן אלנקרנאווי לשר הבדואי הראשון: "נהיה המבוגר האחראי, אנחנו קוראים לגנץ להנהיג את המחנה,נהיה הרוח הטובה, נעשה את התיקון והשינוי ונוודא שיהיה נציג בממשלה הבאה של החברה הערבית"

במסיבת עיתונאים שערך הבוקר (חמישי) הודיע יו"ר העבוד- גשר-מרצ, ח"כ עמיר פרץ כי בממשלה הבאה הוא ימנה את פרופ' עליאן אלנקרנאווי, מדליק המשואה ביום העצמאות, לשר הבדואי הראשון. "מערכת הבחירות הזאת היתה צריכה להתנהל באווירה אחרת וברוח אחרת, רוח של שינוי ותקוה, רעיונות חדשים וסדר יום חדש לישראל. לא הסכמתי לקחת חלק ב״מסיבות" השנאה כלפי החרדים ונציגיהם בכנסת, ולא כלפי הערבים אזרחי ישראל ונציגיהם. 20% מאזרחי ישראל הם שותפים לגיטימיים לממשלת השינוי שאנחנו רוצים להוביל ביחד עם בני גנץ".

"בסיום מערכת הבחירות הקודמת עמדה בפנינו הזדמנות היסטורית להקים ממשלה חדשה בשותפות עם נציגי החברה הערבית, עם תמיכה מבחוץ של הרשימה המשותפת אך לצערי, כפי שאמר בני גנץ: ״האוזר והנדל מנעו ממני להקים ממשלה".

"בימים האחרונים, אני נאלץ לעמוד כמבוגר האחראי, במחנה השינוי, אל מול קמפיין שרוח רעה מאוד נושבת ממנו, קמפיין שלא ברור מדוע בכחול לבן בחרו בו. ניהלתי אמש שיחה ידידותית אך נוקבת עם בני גנץ ואמרתי לו שככה לא מחליפים שלטון , ככה לא בונים שותפות אסטרטגית כפי שסיכמנו עליה בתחילת המסע הבהרתי לו שהקמפיין המכוער שמנהלת מפלגתו נגד העבודה גשר מרצ לא מקובל עליי. אני קורא לגנץ לחזור ולהנהיג את המחנה כפי שמועמד לראשות ממשלה אמור לנהוג. לא אסכים לגרור את תנועת העבודה ואת המחנה כולו לרוח הרעה הזו".

"אנחנו נהייה הרוח הטובה. אנחנו נעשה את התיקון הגדול והנדרש בכל ממשלת שינוי. בשביל שינוי גדול נדרשת מנהיגות אחראית ולכן עשינו את האיחוד של העבודה גשר מרצ ובעצה אחת עם שותפתי אורלי לוי אבקסיס ושותפי ניצן הורוביץ, החלטנו לקחת על עצמנו את תפקיד המבוגר האחראי בכדי ליצור תיקון באמת ושינוי באמת. לכן אנחנו נדרוש למנות שר ערבי בממשלה , שר שיכהן באחד התפקידים המרכזיים בישראל אבל גם יתמודד עם הקרע ההולך ומתרחב בין החברה היהודית לחברה הערבית".

"מכיוון שעל פי הודעות הדדיות של בני גנץ ושל הרשימה המשותפת הם לא יהיו חלק מהממשלה הבאה ולכן לא יהיה נציג בממשלה ל20% מהאוכלוסייה הישראלית, אנחנו רוצים שמינוי שר ערבי בממשלה יהיה דבר מובן מאליו, כבר עשיתי את התקדים הזה עת מיניתי את השר ראלב מג׳דלה לשר המדע, התרבות והספורט ונוכחותו של שר ערבי בממשלה תרמה רבות להורדת המתח וליצירת תהליך של פיוס בין החברה היהודית לחברה הערבי , תהליך שחשוב לחוסנה של מדינת ישראל".

"לכן אנו נדרוש במו״מ הקואליציוני עם כחול לבן כי בממשלה החדשה יכהן פרופ' עליאן אלקרנאוי. ידידי עליאן הוא פרופסור במחלקה לעבודה סוציאלית באוניברסיטת בן-גוריון, כיהן כנשיא מכללת אחווה. פרופסור עליאן נבחר להדליק משואה ב2013 למען קידום הפיוס והאחווה בישראל, עליאן יהיה שר בכיר מקצועי כחלק מקווי היסוד של הממשלה ולא כחלק מחלוקות פוליטיות, עליאן יהיה שר של יהודים וערבים כאחד .לא יהיה אצלנו "השר הממונה על מיעוטים". ביום שבו עליאן יוביל רפורמות למען הרוב, תהיה זאת תעודת כבוד שדווקא נציג המיעוט עושה זאת. אחינו בני העדה הבדואית שסבלו מממשלות הימין, ממנהלת פטרונית במשך שנים, יזכו לתיקון היסטורי כיאה לממשלת השינוי הגדולה שאנחנו רוצים להוביל פה החל מהשבוע הבא".

"העבודה גשר מרצ שמה על גבה את תרמיל האחריות, אנחנו עושים היום את מה שנדרש לממשלה עם רעיונות גדולים. אין לנו כוונה להסתפק ברעיונות קטנים, אנחנו באים עם רעיונות גדולים, עם סדר יום של חידוש תהליך השלום, השקעה במערכת החינוך , הרווחה והבריאות. אני מודה לידידי ורעי עיסאוי פריג׳ שהיה שותף למהלך".

"עיסאוי הוא חבר של אמת ואנחנו נמשיך במאמץ של הרגע האחרון כדי שגם הוא וגם הבאים אחריו יהיו בכנסת. תמו ימי חוק הלאום וחוק קמיניץ ומתחיל עידן של שינוי. אנחנו מנצחים היום את הגזענות והפלגנות ומציגים הרכב חדשני לממשלה הבאה: אורלי לוי אבקסיס שרת הבריאות, ניצן הורוביץ שר החינוך והתרבות, עליאן אלקרנאוי השר הבדואי הראשון בישראל. ביחד איתי, זאת הנבחרת הטובה ביותר לממשלה הבאה".

פרופ' אלקרנאווי: "אחרי 24 שנים של עשייה אקדמית אני בוחר לקחת על עצמי תפקיד פוליטי, ולהיות השר הבדואי הראשון בישראל. אני עושה זאת כמסר לכל החברה הישראלית של ערבים, יהודים, דרוזים, צ'רקסים, בדואים, בני כל העדות והדתות". לאירוע הגיע גם ח"כ לשעבר עיסאווי פריג' מקום 11 ברשימת העבודה גשר מר"צ.