צילום: Hadas Parush/Flash90

יועמ"ש הכנסת: "חקיקה פרטית לא אפשרית לפני השבעת הכנסת"

עו"ד איל ינון מבהיר כי אין היתכנות כרגע לחקיקת חוק שתמנע מנתניהו להרכיב ממשלה בשבועיים שבין הבחירות ובין מועד כינוסה של הכנסת החדשה: "אשר לחקיקה פרטית - היא כלל אינה אפשרית בתקופה זו".
 • מזעזע: התאלמן מאשתו ואיבד את מאור עיניו

  תוכן מקודם

 • "הן בכו מכאבי בטן, אני בכיתי כי לא היתה להן אמא"

  תוכן מקודם

 • 'הגיע זמן הפירעון' משפחת כהן מבקשת עזרה

  תוכן מקודם

 • עזרו לאבא ואמא לשמור עלי

  תוכן מקודם

היועץ המשפטי לכנסת, עו"ד איל ינון, מבהיר כי אין היתכנות כרגע לחקיקת חוק שתמנע מראש הממשלה בנימין נתניהו להרכיב ממשלה: "ככלל, מליאת הכנסת וועדות הכנסת אינן נוהגות להתכנס בשבועיים שבין הבחירות ובין מועד כינוסה של הכנסת החדשה; אשר לחקיקה פרטית – היא כלל אינה אפשרית בתקופה זו", נמסר מטעמו במענה לפניות כתבים.

בנוסף, בשעות האחרונה התעוררה התנגדות לחוק גם בגוש השמאל. ח"כ עמר בר-לב אמר בתגובה ליוזמה לחקיקת חוק נגד נתניהו כי "זאת לא הדרך להחליף את נתניהו". לדבריו, "נאבקתי נגד חוקים פרסונליים כשהם הועילו לנתניהו, ואני מתנגד ליוזמה לחוקק חוק פרסונלי נגדו. זאת לא הדרך להחליף את נתניהו. הדרך היחידה היא הקמת ממשלת מיעוט בראשות גנץ, בתמיכת המשותפת וליברמן".

לדבריו, ממשלה כזאת צריכה לקום בסיס 3 תנאים: "חקיקת חוק גיוס שיבטיח שירות שוויוני ומוסכם לחילונים ולחרדים. העברת תקציב דו-שנתי ל-2020-2021 – בו יוקצו סכומי כסף משמעותיים לצמצום הפערים בין אזרחי ישראל הערביים והיהודים, ובפרט הקצבת סכומים לתוכניות למיגור האלימות במגזר הערבי. הסכמה על קיום בחירות במרץ 2021".

שרת המשפטים לשעבר, ח"כ איילת שקד, התייחסה אמרה על הצעת החוק כי, "מחנה השמאל שרוממות שלטון החוק בגרונו, מנסה לשנות את כללי המשחק ולבטל את תוצאות הבחירות מיד לאחריהן, באמצעות חקיקה פרסונלית ורטרואקטיבית, זה פגיעה ביסוד הדמוקטיה הישראלית". לדבריה, "ארדואן לא היה עושה את זה טוב יותר. למה ללכת סחור סחור? תגישו הצעת חוק שגנץ הוא ראש הממשלה, לא לארבע שנים, ל40 שנה".

כזכור, בכחול לבן החליטו לנסות להעביר בתקופת הביניים של המשא ומתן הקואליציוני חוק שימנע מאדם עם כתב אישום לכהן כראש ממשלה (חוק נתניהו). הסכמה של הרשימה המשותפת כבר יש לצורך חוק כזה. בכחול לבן ממתינים לתשובת ליברמן וישראל ביתנו כדי לדעת אם יש רוב למהלך. לפי בכירים בכחול לבן, יו"ר כחול לבן בני גנץ נתן אור ירוק למהלך, ובמפלגה מעריכים כי אם התוצאה תישאר על 58 מנדטים לגוש הימין, הסיכוי להעברת החוק גדל משמעותית.

לדברי גורמים בכחול לבן, אין כרגע אפילו טיוטה של הצעת חוק בנושא, ולא ברור אם בכלל צמרת המפלגה תומכת במהלך. במידה שיקודם המהלך, הוא עשוי לייצר לחץ בימין ובליכוד להחלפתו של נתניהו במטרה להקים ממשלת אחדות של הליכוד וכחול לבן ללא נתניהו. גורמים בכחול לבן אמרו כי "אנחנו ממתינים לתוצאות האמת הסופיות כדי להחליט על המשך דרכנו ולראות מה אפשרויות הפעולה. כל האופציות על השולחן אבל טרם התקבלו החלטות".

חבר הכנסת עפר שלח, מבכירי כחול לבן, אמר בריאיון ל'ווינט' כי בכוונתם לצאת ב"כל מהלך כולל, כולל מהלך פרלמנטרי", שימנע מנתניהו לכהן בראשות הממשלה. לדבריו, כבר מתגבש הרוב הנדרש שיאפשר לעשות זאת. "אנחנו חושבים שחוק כזה הוא חוק ראוי בכל מקרה. אדם שיש לו כתב אישום לא יכול להיות שר, אז אין שום סיבה שהוא יוכל להיות ראש ממשלה".

לדברי שלח, "אנחנו רצינו את המהלך החוקי הזה עוד בכנסת הקודמת, אבל זה לא התאפשר כי ליברמן לא הלך איתנו על הדבר הזה. אם ליברמן ילך ואם יהיה לנו רוב – נעשה את זה". שלח הוסיף כי אין לו צורך להיות "מתואם" עם הרשימה המשותפת. "אני יודע בדיוק איפה הרשימה המשותפת עומדת, בגוש החוסם לנתניהו", אמר שלח. "בשביל זה אני לא צריך לדבר איתם, ואם הם אומרים דברים דומים – טוב מאוד".

על עמדתה של ישראל ביתנו אמר כי, "לא אמרתי בביטחון שזה יקרה. אמרתי שאני שומע את ההצהרות של ליברמן, שאמר כי אחת ממטרותיו עכשיו היא להוציא את נתניהו לפנסיה. הפנסיה של נתניהו פחות מעניינת אותי, מה שמעניין אותי מאוד זה שלא יהיה ראש ממשלה עם כתב אישום. אם אביגדור ליברמן יהיה בצד שתומך בזה הפעם, אנחנו נלך על זה".

בכיר הרשימה המשותפת, אחמד טיבי, התייחס לנושא מקודם יותר הבוקר ואמר כי, "אנחנו חושבים שראש ממשלה עם כתב אישום חמור של שוחד צריך להתפטר. זה שבנימין נתניהו ממשיך להיאחז בכיסא אחרי כתב אישום חמור זה דבר ביזארי. לכן, יכולים להיעזר בהצבעה בכנסת, זה חוק, זה לא ממשלה, לא קואליציה. אנחנו כשמצביעים על חוקים מצביעים כפי שמחליטה הרשימה המשותפת, אני מעריך שזה יהיה הכיוון שלנו", את הדברים אמר בריאיון לאילה חסון וגולן יוכפז ברדיו 103.

יו"ר מר"צ ח"כ ניצן הורוביץ אמר כי, "‏בכנסת החדשה יש רוב מוחלט (62) לחוק שראש ממשלה לא יכול לכהן תחת כתבי אישום. זה נכון פוליטית, זה לגמרי משקף את רצון רוב הבוחרים וזה גם הדבר הראוי מבחינה מוסרית. ניתן גם להקים ממשלה על קווי יסוד בסיסיים שיכללו חקיקה כזו ועוד כמה תיקונים. כחול-לבן – צאו מהדכדוך ונלך על זה בכל הכוח".

שר הביטחון ויו"ר ימינה, נפתלי בנט, הגיב לדיווחים: "היוזמה של אחמד טיבי ועפר שלח לחקיקת ״חוק פסילת נתניהו״ היא מהלך אנטי דמוקרטי קיצוני שמהווה יריקה בפרצוף של חצי מדינה. לפני יומיים היו בחירות, וכבר מנסים לעקוף את רצון העם באמצעים פסולים. ‬ימינה בראשותי תתייצב באופן מוחלט נגד מהלך זה ותילחם בכך בכל כוחנו".

כתבות קשורות

6 תגובות

 1. זה איל.
  זה חמור.
  זוהי שעת חירום.
  חובה לעשות הכל כולל הכל, כדי להזיז את הלוזר התבוסתן שלא מקבל את תוצאות הבחירות זו הפעם השלישית ברצף.
  והפעם הרביעית והחמישית לא תועיל לעניין כלל.

סגור לתגובות.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן