צילום: דוברות כחול לבן

גנץ פונה לבל"ד? אחמד טיבי: "היתה פניה לפגישה עם כל מרכיבי הרשימה"

איימן: "הבהרתי לגנץ שהרשימה המשותפת תפעל כסיעה מאוחדת". אחמד: "אנחנו מאוחדים ולא ניתן לפלג אותנו".יו"ר בל"ד: "פועלים בראש ובראשונה בכדי להפיל את נתניהו". נתניהו: "גנץ שולח שליחים לבל״ד להקים ממשלת מיעוט שתלויה בתומכי הטרור"


צפו: נתניהו הערב

יו"ר הרשימה המשותפת ח״כ איימן עודה אמר הערב לאחר שיחתו עם יו"ר כחול לבן ח"כ בני גנץ כי, "שוחחתי עם בני גנץ והבהרתי לו שהרשימה המשותפת תפעל לקדם את האינטרסים של כל האזרחים כסיעה מאוחדת על ארבעת מרכיביה. אנחנו דבקים במטרה שלנו להחליף את דרכו של נתניהו וזה מתחיל בכך שיכבדו את קולם המאוחד של הציבור הערבי ושותפנו היהודים".

יו"ר סיעת הרשימה המשותפת ח"כ אחמד טיבי אמר בתגובה לפנייתו של גנץ לראשי הרשימה המשותפת למעט ראש מפלגת בל״ד: "אנחנו מאוחדים ולא ניתן לפלג אותנו". טיבי ציין כי "היתה פניה ובקשה לפגישה מטעם כחול לבן לסיעת הרשימה המשותפת על כל מרכיביה בכדי לדון בעניין ההמלצה לנשיא ונושאים אחרים אשר עומדים על הפרק".

יו"ר רשימת בל"ד ברשימה המשותפת, ח"כ אמטאנס שחאדה כתב בחשבונו בטוויטר כי, "לא ציפיתי לטלפון מגנץ ולא הופתעתי כשלא התקשר. אני מייצג מפלגה שיש לה ציבור בוחרים גדול, היא חלק מהרשימה המשותפת וכך תישאר. אנו פועלים אך ורק לפי האינטרס של ציבור בוחרינו, בראש ובראשונה בכדי להפיל את נתניהו ואת מדיניות הגזענות שהוא מוביל".

כזכור, מכחול לבן נמסר הערב כי "יו"ר כחול לבן ח"כ בני גנץ ממשיך בסבב השיחות עם ראשי המפלגות בכדי להרכיב ממשלה ולמנוע בחירות רביעיות. גנץ שוחח לפני מספר דקות עם יו"ר הרשימה המשותפת ח"כ איימן עודה, עם יו"ר סיעת הרשימה המשותפת אחמד טיבי ועם יו"ר מפלגת רע"מ, ח"כ מנסור עבאס. בשיחות, חזר גנץ על כוונתו להקים ממשלה שתשרת את כל אזרחי ישראל,יהודים וערבים, ולפעול בכדי למנוע מערכת בחירות רביעית".

ראש ממשלה בנימין נתניהו אמר הערב כי "בני גנץ שולח את השליחים שלו לבל״ד כדי להקים ממשלת מיעוט שתלויה בתומכי הטרור, ממשלה מסוכנת לישראל. זה בניגוד גמור לניצחון שלנו, בניגוד מוחלט להבטחות שבני גנץ, בוגי יעלון ואיווט ליברמן נתנו לבוחרים 24 שעות לפני פתיחת הקלפיות. גבי אשכנזי, צביקה האוזר, יועז הנדל – איך אתם נותנים לחרפה כזאת לקרות?"


צפו: קמפיין הליכוד נגד יעלון

בינתיים, במפלגת "כחול לבן" מסרבים להשלים עם העובדה ששני ח"כים – צבי האוזר ויועז הנדל, המהווים את סמן ימני במפלגה, מסרבים לתמוך בממשלת מיעוט, שתישען על הרשימה המשותפת. גורמים בכירים במערכת הפוליטית אומרים היום שבמפלגה מציבים בפניהם שתי אפשרויות: או שיצביעו בעד ממשלה צרה או שהתפטרו.

לדברי אותם גורמים, יו"ר תל"ם, בוגי יעלון הבהיר בשיחות סגורות כי אם האוזר והנדל לא מתיישרים – עליהם להתפטר מהכנסת, "עליכם להתיישר עם עמדת הסיעה או להסיק מסקנות", אמר. בתגובה לדבריו של יעלון אמר גנץ כי "בכחול לבן יכולות להיות מגוון דעות אבל יש רק עמדה אחת והחלטה אחת – של יו"ר המפלגה. לא של בכירים ולא של מקורבים".

ביממה האחרונה נפגש גנץ עם הנדל והאוזר, השניים סירבו להתחייב לו כי יצביעו בעד ממשלה שתישען על הרשימה המשותפת במידה ותקום, ודוחפים להקמת ממשלת אחדות. האוזר והנדל אמרו לגנץ ויעלון בשיחותיהם כי שיתוף פעולה עם הרשימה המשותפת והקמת ממשלה שמבוססת על הקולות שלה רק יחזקו את ראש הממשלה בנימין נתניהו ואת גוש הימין אם יהיו בחירות נוספות, ועמדו על הצהרות בכירי המפלגה לפני הבחירות לפיהם לא יתבססו על המשותפת בהקמת ממשלה.

ללא הקולות של הנדל והאוזר לא תהיה לכחול לבן אפשרות להקים ממשלת מיעוט מבלי להזדקק לכל הח"כים של הרשימה המשותפת, כולל החכים של בל"ד. למרות הדרישה מהח"כים להתפטר – איש לא יכול להכריח אותם לעשות זאת, ואם יעשו כן יצטרכו לעשות זאת מרצונם החופשי. הצבעה בעד ממשלה צרה גם היא בעייתית להאוזר והנדל שציבור תומכיהם מתנגד נחרצות להישענות על תמיכה או הימנעות של הרשימה המשותפת.

אופציה שלישית, בעייתית אף היא מבחינת הח"כים, היא להצביע נגד עמדת מפלגתם ולפרוש ממנה, או לחילופין לערוק למפלגה אחרת. על פי חוק המפלגות אם שניהם יפרשו לבד יופעלו עליהם סנקציות נגד "עריקות" ממפלגה – בין השאר הם לא יוכלו להתמנות לתפקידי שרים בכנסת הנוכחית. היו בכחול לבן גם מי שהציעו שהאוזר והנדל יצביעו בעד הקמת הממשלה אך יישארו מחוץ לקואליציה – אך מהלך כזה עלול להיות מסובך יותר לביצוע.

במקביל, יו"ר כחול לבן בני גנץ וח"כ אביגדור ליברמן נועדו היום בכפר המכביה ברמת גן, בסיום הפגישה טענו השניים כי היא הייתה "טובה". גנץ אמר: "סיימנו עכשיו פגישה טובה שבה דיברנו על עקרונות היסוד וסיכמנו על שיתוף פעולה להרכבת ממשלה, כדי להוציא את ישראל מהבוץ שהיא נמצאת בו ולמנוע בחירות רביעיות". יו"ר כחול לבן הוסיף: "על הפרטים נדון בהמשך, נסכם עקרונות פעולה משותפים ונמשיך קדימה".

ליברמן אמר: "אופציה הכי גרועה זה בחירות רביעיות. זה מה שננסה למנוע. לגבי שאלות אחרות של הרכבים זה רק לאחר שהנשיא יטיל את הרכבת הממשלה על אחד מהמועמדים אנחנו נתקדם בצורה מסודרת לקראת הקמת ממשלה".

4 תגובות

'ונהפוך הוא'
מפלגת ישראל לפני הכל משתחווה למפלגת פלסטין לפני הכל.
מה שמגלה בסופו של יום שהעיקר 'שלטון לפני הכל'

לפי דעתי כל זה ספין בשביל להלחיץ את הליכוד

אני לא מבין מה הליכוד עושה סיפור גדול מזה שגנץ יעלון ולפיד יקימו ממשלה עם אחמד טיבי איימן עודה ועופר כסיף כולל יזבק שיקימו ואז היא תיפול ובחירות שיקדמו אחרי שזה יפול תוך פחות מ 12 שעות הימין ינצח בהפרש עצום זה כחול לבן תתרסק יעלון שמאל חלש צביקה האוזר ויועז הנדל אל תתנו לזה לקרות בשבילכם כי לנו זה טוב

אולי זה יהיה פתח לשלום אמיתי באזורנו העייף ממלחמות

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן