מהליכוד נמסר כי "מאז יום חמישי גנץ מסרב להגיע לפגישה, מסרב לנהל משא ומתן ומסרב להכיר במציאות. נתניהו חוזר ואומר לגנץ: חזור מסירובך ומהציניות שאתה נוקט כלפי אזרחי ובוא עכשיו לפגישה איתי ובמקביל נקיים פגישה בין צוותי המו״מ"

הליכוד יוצאים במתקפה נגד כחול לבן בעקבות ההמלצה של הרשימה המשותפת אצל הנשיא, כולל בל"ד הקיצונית, על ח"כ בני גנץ להרכיב את הממשלה: "בזמן שראש הממשלה נתניהו מנהל משבר עולמי ולאומי חסר תקדים בצורה האחראית והשקולה ביותר, גנץ דוהר לממשלת מיעוט שתלויה בבל״ד, היבא יזבק ותומכי טרור וזאת במקום להצטרף לממשלת חירום לאומית שתציל חיים".

"כחול לבן שיקרו לבוחרים שלהם במצח נחושה עד לרגע סגירות הקלפיות. הם הבטיחו לא להקים ממשלה בתמיכת הרשימה המשותפת וזה בדיוק מה שהם מנסים לעשות כרגע במהלך ציני שהוא פגיעה אנושה בדמוקרטיה וברצון העם", המשיך דובר הליכוד וראש הממשלה במתקפה החריפה.

בליכוד התייחסו למגעים להקמת ממשלת חירום ואמרו כי, "מאז יום חמישי גנץ מסרב להגיע לפגישה עם ראש ממשלת ישראל. גנץ מסרב לנהל משא ומתן ומסרב להכיר במציאות ובתוצאות הבחירות: הליכוד היא המפלגה הגדולה ביותר בפער משמעותי מכחול לבן ו-2.5 מיליון אזרחים הביעו תמיכה חד משמעית בנתניהו לראשות הממשלה".

"הגיע הזמן להתעשת ולגלות מנהיגות ואחריות. זה הזמן לממשלת חירום לאומית שתפעל למען אזרחי ישראל ותדאג להצלת חיים. ראש הממשלה חוזר ואומר לבני גנץ: ״חזור מסירובך ומהציניות שאתה נוקט כלפי אזרחי ובוא עכשיו לפגישה איתי ובמקביל נקיים פגישה בין צוותי המו״מ כדי להקים ממשלה. עם ישראל מצפה לזה. חבל על כל רגע", לשון הודעת הליכוד.

בכיר  כחול לבן ח"כ גבי אשכנזי כתב היום בטוויטר כי "בימים אלו אנחנו צריכים לנסות למצות כל דרך להקים ממשלה עבור אזרחי ישראל. עם זאת, פניו של נתניהו אינן לאחדות ושותפות אמיתית, וגם לא לממשלת חירום, שכן מו״מ לא יכול להתנהל דרך התקשורת. הנהגת כחול לבן מאוחדת כולה כשהשיקול המנחה אותנו הוא טובתם של אזרחי ישראל בעת הזו".

יו"ר מפלגת ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, כתב בהפייסבוק כי, "אמש ראיתי את מסיבת העיתונאים של רה"מ ושמעתי את פנייתו הנרגשת הבוקר. אני חייב להודות שתחושתי, מההופעות של רה"מ בימים האחרונים, קשה ביותר. הודעתי שבכל הנוגע למאבק בקורונה ישראל ביתנו תתמוך בכל הצעדים הנחוצים ללא קשר למצב הפוליטי. אני מצפה מרה"מ שיפרסם את כל הצעדים שבכוונתו לנקוט, ויציין במיוחד את אותם צעדים שבהם הוא זקוק לסיוע של ישראל ביתנו בכנסת ובכלל, ונשמח לעמוד לרשותו".

"לגבי ממשלת חירום לאומית – במידה ואכן מדובר בקריאה אמיתית ולא במצג שווא, חייבים להקים אותה משתי המפלגות הגדולות בלבד ואת כל שאר המפלגות להשאיר בחוץ. זה לא הזמן לפתוח במו"מ קואליציוני מסורבל לחלוקת תפקידים, משרדים ותקציבים. לשתי המפלגות הגדולות, ביחד 69 מנדטים ורשת ביטחון של ישראל ביתנו, של 7 מנדטים, מובטחת מראש".

"אבל מכיוון שאני מכיר את נתניהו יותר מיום אחד, השתכנעתי שמאחורי הקריאות לא עומד שום דבר מעבר למשחק האשמות וניסיון לדה-לגיטימציה של כל מפלגות האופוזיציה. היעד האסטרטגי לא השתנה – פסקת ההתגברות + החוק הצרפתי. התנאי ההכרחי לכך הוא בחירות חדשות והשגת 64-63 מנדטים לקואליציה חרדית משיחית בראשות נתניהו. המסקנה היא שנתניהו רוצה לצאת תוך חצי שנה עד 8 חודשים לבחירות חדשות על כנפי המנצח הגדול של הקורונה. בסיכומו של דבר – הים הוא אותו ים, הערבים אותם ערבים וביבי אותו ביבי".

הצעת הליכוד: ממשלה שוויונית לחצי שנה; כחול לבן: ההצעה לא הועברה

 

כזכור, ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הבוקר לניסיונות להקמת ממשלת אחדות בעקבות משבר החירום העולמי ואמר כי, "מול מצב החירום העולמי והלאומי, אנחנו חייבים לאחד כוחות ולהקים ממשלה חזקה ויציבה שתוכל להעביר תקציב ולקבל החלטות קשות".

נתניהו הוסיף: "שבתי והעברתי הבוקר הצעה ליו״ר כחול לבן בני גנץ ולחבריו להצטרף לממשלת חירום לאומית בראשותי. הממשלה תכהן שישה חודשים ותפקידי השרים יחולקו בצורה שיוויונית. ראש הממשלה לא יוכל לפטר שרים מכחול לבן, וכחול לבן לא תוכל להביע אי אמון בראש הממשלה. בגמר התקופה נחזור למצב הקיים היום".

ראש הממשלה הציע גם לחלופין הצעה נוספת ואמר: "אני מוכן לדון גם בהקמת ממשלת אחדות לאומית עם רוטציה על בסיס שיוויוני בזמן ובהרכב. בממשלת אחדות זו אמשיך לכהן בשנתיים הקרובות כרה״מ, ובזמן הזה בני גנץ יכהן כממלא מקום רה״מ עם אותה חלוקת שרים שיוויונית ואותם כללים לממשלה. בעוד שנתיים בני גנץ ייכנס לתפקיד רה״מ והממשלה תכהן 4 שנים".

נתניהו סיים את דבריו בקריאה ואמר: "אני קורא לבני גנץ להיפגש איתי ובמקביל לקיים פגישה בין צוותי המו״מ כדי להקים ממשלה. אני קורא לעמיר פרץ ואביגדור ליברמן לגלות אחריות ולהצטרף לכל ממשלה שנקים, מדינת ישראל זקוקה לזה. עם ישראל מצפה לזה".

יו"ר כחול לבן ח"כ בני גנץ הגיב להצעתו של נתניהו בציוץ בחשבון הטוויטר שלו וכתב,"נתניהו, אל תעשה סיבוב על הגב של אזרחי ישראל. מי שרוצה אחדות לא דוחה את המשפט שלו ב-1:00 בלילה ולא שולח "מתווה אחדות-חירום" לתקשורת, אלא שולח את צוות המו"מ לפגישה. בשונה ממך, אני אמשיך לגבות כל פעולה נכונה של הממשלה ללא כל שיקול פוליטי, כשתהיה רציני – נדבר".