מליאת הכנסת צפויה להתכנס היום לראשונה לצורך הקמת הוועדות, ואם לא יהיה שינוי הן יוקמו עם יתרון יחסי לכחול לבן. ממליצי נתניהו סיכמו ביניהם להחרים את הדיון לבחירת הוועדות במשכן, בעקבות הנסיון להחליף את יושב הראש אדלשטיין

בלוק הימין-חרדים צפוי להחרים היום (שני) את הדיונים וההצבעות במליאה על הקמת ועדות בכנסת. המשמעות היא כי לכחול לבן תהיה שליטה בוועדה המסדרת בכנסת שלאחר הקמתה תהיה אחראית על הקמת ועדות נוספות בהן ועדת כספים, החוץ והביטחון וועדה שתעסוק במשבר נגיף הקורונה. ההחלטה התקבלה לאחר שיחה שניהל הערב ראש הממשלה בנימין נתניהו עם ראשי הגוש.

בעיכוב של שבוע ואחרי התערבות משפטית צפויה מחר להתכנס לראשונה מליאת הכנסת לצורך הקמת ועדות הכנסת שיחלו לפעול השבוע. בהמשך לחוות דעת של היועץ המשפטי לכנסת, עו״ד איל ינון, ולהצהרתו של יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, ההכרעה על הרכב הוועדה המסדרת תובא למליאה וזאת לאחר שבליכוד ובכחול לבן לא הגיעו להסכמות.

 

נתניהו: "לפיד מנסה להעביר עם בל"ד חוקים איראניים שימנעו ממני להתמודד" • צפו

 

ח"כ מיקי זוהר, יושב ראש סיעת הליכוד, שיזם את המהלך, הגיב כי "לאור התנהלותם החד צדדית של כחול לבן וחבריהם, מחנה הימין על כל חמישים ושמונת חבריו החליט להחרים את הדיון מחר במליאה. במשך כל שנות קיומה של מדינת ישראל ובכל 22 הכנסות שהוקמו בה, מאז ומעולם לא היה מצב בו מביאים להצבעה במליאה את הקמה של הועדה המסדרת והוועדות הנוספות ללא הסכמה".

"לצערנו ולבושת כחול לבן גם הסכר הזה נפרץ", הוסיף זוהר, "גם הכלל הזה נשבר בתוך ריצת האמוק שלהם אחרי ראש הממשלה נתניהו שפועל מבוקר עד בוקר למען כלל אזרחי ישראל במאבק המורכב נגד נגיף הקורונה המסכן את כל אזרחי ישראל. צר לנו על הגישה הדיקטטורית בה הם נוקטים בהובלתם של יאיר לפיד ואבי ניסנקורן, אין ספק שגישה זו תוביל אותם בהמשך לכישלון דמוקרטי חרוץ".

נתניהו הוביל את המהלך להחרמת הדיונים וההצבעות במליאה, בשל ההפסד הצפוי לגוש בראשותו. כחול לבן יחד עם העבודה-מרצ, ישראל ביתנו והרשימה המשותפת מחזיקים רוב בכנסת לטובת הקמת הוועדות שיעברו כעת לשליטתן המוחלטת. בכחול לבן שואפים לקדם את המהלך לבחירת יו"ר כנסת חדש, במקומו של יולי אדלשטיין, כדי להשלים את השליטה בכנסת בתקופה שבה אין ממשלה.

היום, אם לא יתקיימו שינויים של הרגע האחרון, יוקמו הוועדות עם יתרון יחסי לכחול לבן לאחר שחברי הכנסת יועז הנדל וצביקה האוזר שדוחפים לממשלת אחדות עם נתניהו, צפויים להצביע לפי הקו של מפלגתם. מלבד הוועדה המסדרת יקימו בכחול לבן גם ועדת הכספים, ועדת חוץ וביטחון וועדה לטיפול בקורונה. לאחר מכן יתפנו לקרב האמיתי: החלפת יו"ר הכנסת אדלשטיין וניסיון למנות את ח"כ מאיר כהן במקומו.

 

בלוק הימין חותם: "אם ימנעו מנתניהו להתמודד לרה"מ – לא נעמיד מועמד"