ארכיון אתר JDN

בסוף לא? לאחר ההצהרות – רשות התקשוב מתנגדת לדחיית שעון הקיץ

למרות יוזמת הממשלה ואישור היועמ"ש להאריך את תקופת 'שעון החורף' כדי לצמצם את שהיית תושבים בשעות אור במרחב הציבורי בימי מגפת הקורונה, רשות התקשוב מתנגדת מחשש לתקלה במערכות הדיגיטליות: "לא נספיק לעדכן את השינוי בשרתים"

ראש המל״ל, מאיר בן שבת, יצטרך להכריע בעניין דחיית שעון הקיץ עליו המליץ שר הפנים, אריה דרעי ואישר עקרונית היועץ המשפטי לממשלה, היוזמה של הממשלה מבקשת להביא לדחיית שעון הקיץ שאמור היה להתחיל בלילה שבין יום חמישי ליום שישי השבוע, כדי לצמצם את שהיית תושבים בשעות אור נוספות ולצמצם את הסיכון בהימצאות במרחב הציבורי בימי מגפת הקורונה.

כאמור גם היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט אישר את יוזמת השר דרעי, אולם הלילה (בין ראשון לשני) הודיעו ברשות התקשוב הממשלתית ו"ישראל דיגיטלית". כי תאריך המעבר בין תקופת שעון החורף לשעון הקיץ מוגדרת באופן מובנה במערכות ההפעלה של שרתים, מחשבים, ציוד תקשורת ואף טלפונים סלולרים.

כדי לשנות את תאריך החלפת השעונים, על יצרני מערכות ההפעלה לייצר גרסת תיקון, להפיץ אותו, ולאחר מכן להתקין את העדכון בכל שרת, מחשב וטלפונים במחשבי הממשלה ושל גורמים רבים במשק. עדכון השרת כרוך בימי עבודה רבים ולא ניתן לבצע זאת עד יום חמישי בלילה, תאריך התחלת שעון הקיץ.

רשות התקשוב הממשלתית ו"ישראל דיגיטלית", ציינו עוד כי במצב שבו חלק מהמחשבים עובדים באזורי זמן שונים, עלולות להיווצר תקלות והשבתת מערכי מחשוב שלמות. בנוסף, העדרות עובדים רבים בסקטור הפרטי, יקשו על ביצוע השינוי, לאור זאת, ובשל חשיבות דחיית שעון הקיץ בשל הדחיפות להישאר בבתים, פנה הלילה השר דרעי לראש המל"ל, מאיר בן שבת, למצוא פיתרון למצב שנוצר.

כזכור, שר הבריאות יעקב ליצמן חשף אמש בראיון ל'חדשות 12' כי בממשלה שוקלים להאריך את שעון החורף על מנת לגרום לכך שפחות אנשים ייצאו לרחובות: "אנחנו שוקלים להאריך את שעון החורף", אמר שר הבריאות ליצמן, והוסיף ששר הפנים אריה דרעי כבר פועל לממש את המהלך הזה. המטרה: לגרום לכך שיחשיך מוקדם כדי שאנשים ייצאו פחות לרחובות – וכך יפחת הסיכון להדבקה. יצוין ששעון הקיץ אמור היה להתחיל בסוף השבוע הקרוב.

שר הפנים, אריה דרעי מסר לאחר מכן כי "יזמתי לפני מספר ימים את דחיית שעון הקיץ כדי למנוע מילדים ומבוגרים להסתובב בשעות אור נוספות, מחוץ לבית. ובכך לצמצם את השימוש במרחב הציבורי בימים אלה. התייעצתי על כך עם רהמ נתניהו וקיבלתי את הסכמתו העקרונית. אנחנו הולכים לחוקק תקנות שעת חרום כדי לדחות את תחילת מועד שעון הקיץ ל-1 במאי. נמצאים כעת בתהליכים מול משרד המשפטים כדי לאפשר הגשת תקנות שעת חרום לאישור הממשלה״.

הודעה מטעם היועץ המשפטי לממשלה נמסר כי "במענה לפניות כתבים נבקש לעדכן, כי היועץ המשפטי לממשלה אישר עקרונית התקנת תקנות שעת חירום, שעניינן הארכת שעון החורף בחודש נוסף, במקום להתחיל את שעון הקיץ ביום 1 באפריל, כמתוכנן. היועץ המשפטי לממשלה בחן את פניית שר הפנים בנושא, אשר נומקה, בין השאר, בצורך לצמצם תנועה שלא לצורך של אזרחים ברחובות".

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *