דיווחים: גנץ הגיע למסקנה שאפסו הסיכויים לממשלת מיעוט ומוכן לתמוך בממשלה בראשות נתניהו למשך חצי שנה, בעקבות משבר הקורונה. האפשרויות: ממשלת חירום משותפת שתהפוך לממשלת אחדות, או לתמוך מבחוץ בהחלטות הממשלה במאבק בקורונה

הקוקפיט של מפלגת כחול לבן בוחן בשבועיים האחרונים הצעה חדשה, על פיה תיכנס המפלגה לממשלת חירום משותפת עם הליכוד, שתהפוך לממשלת אחדות אחרי חצי שנה – כך דווח ב'חדשות 12'. לפי המתווה, החודשים שיעברו יספרו כחלק מתקופת כהונתו של נתניהו ברוטציה. אחרי התקופה הזאת, מדובר על כניסה למשא ומתן ועל המשך ברוטציה שוויונית – נתניהו יכהן שנה נוספת ואחריו יכהן גנץ למשך שנה וחצי.

ב'וואלה' דווח כי יו"ר כחול לבן בני גנץ הציע את המתווה לחבריו להנהגת המפלגה במהלך ישיבה של "הקוקפיט" שהתכנסה היום כדי לדון בחלופות הפוליטיות העומדות בפני המפלגה. גנץ העלה את האפשרות של מתווה "חירום תחילה ואחדות אחר כך", ההצעה נועדה למנוע את פיצול כחול לבן ולשכנע את מתנגדי האחדות עם נתניהו, ח"כ יאיר לפיד וח"כ משה יעלון, להיכנס יחד עם גנץ לממשלה ולא לפרק את כחול לבן.

מנגד, ב'הארץ' דווח כי גנץ נסוג בשלב זה מהאפשרות להיכנס לממשלה תחת בנימין נתניהו, ובמפלגתו מקדמים כעת תוכנית אחרת – להעביר חוק המקפיא את המצב הפוליטי לחצי שנה, לתמוך מבחוץ בהחלטות הממשלה למאבק בנגיף הקורונה ובמקביל לתפוס עמדות כוח בכנסת ולהעביר את החוק שמונע מראש ממשלה לכהן תחת כתב אישום.

על פי הדיווח של חיים לוינסון, מי שמקדם את ההצעה הוא יו"ר יש עתיד ח"כ יאיר לפיד, שמציע כי בעקבות ההתפתחויות האחרונות ובשל משבר הקורונה המעמיק, יאושר חוק שיקפיא את המצב לתקופה של חצי שנה שבסופה ישובו הצדדים לנקודה שבה נעצר תהליך הרכבת הממשלה, ומתן הבטחה כי עד אז יתמכו בכל החלטה רלוונטית למאבק בקורונה.

לפי לוינסון, "בכחול לבן לא מאמינים שיש ביכולתם להשפיע בתוך ממשלת חירום, ומעדיפים לתת לנתניהו להתמודד עם המשבר בעצמו, לטוב ולרע. בזמן הזה מקווים במפלגה להשיג שליטה בכנסת, תוך אישור החוקים שמונעים מנאשם בפלילים לכהן כראש ממשלה. זאת בדומה לשיטה האמריקאית בה הממשלה והפרלמנט מתפקדות כיישויות נפרדות כשכל אחת מקדמת סדר יום עצמאי משלה".

על פי הדיווח של דפנה ליאל, מי שמסתייג מהמהלך זה דווקא הליכוד, שם גורמים במפלגה אומרים "למה שניקח על עצמנו לבד את האחריות למשבר העצום הזה? שיתכבדו ויכנסו מתחת לאלונקה". בכחול לבן מדברים על סעיף נוסף, על פיו החקיקה נגד נתניהו תתחדש במידה וינסה לדחות את משפטו.

ב'חדשות 13' דווח כי גנץ נפגש היום עם חברי הכנסת מחוסן לישראל ועם כמה חברי כנסת מיש עתיד ומתל"ם, והמסקנה שלו היא שאפסו הסיכויים לממשלת מיעוט. גם שלושת בכירי המפלגה הנוספים – יאיר לפיד, משה יעלון וגבי אשכנזי – שותפים להבנה הזאת. לכן, המסקנה שלהם היא שצריך ללכת לממשלת אחדות במתווה של חירום תחילה.

 

גנץ עונה לנתניהו: "הפערים ביננו מהותיים – קודם נחזיר את הדמוקרטיה"