צילום: דוברות הכנסת, עדינה ולמן

"אין דרך לעקוף את סמכות יו"ר הכנסת שהתפטרותו תיכנס לתוקף עוד 48 שעות"

הוועדה המסדרת התכנסה בהשתתפות יועמ"ש הכנסת בעקבות הפלונטר וחברי כנסת קראו לו להפעיל סעיף בתקנון המקנה סמכויות לוועדה המסדרת להכריע בסוגיות שאין להן הוראות מפורשות בתקנון. ניסנקורן "עמיר פרץ, יכהן החל מיום שישי כיו"ר הכנסת"
 • "המשפחה הגיעה לפת לחם" גדול הדור במכתב המלצה

  תוכן מקודם

 • ברוך דיין האמת: הרב ברוך יהושע דים, אב לעשרה ילדים

  תוכן מקודם

 • ה' לא חייב לי כלום

  תוכן מקודם

 • מזעזע: נסע לפרנס את משפחתו ונפטר בחו"ל מדום לב

  תוכן מקודם

הוועדה המסדרת בראשות ח"כ אבי ניסנקורן (כחול-לבן) התכנסה אחר הצהריים (רביעי) על-מנת לנסות למצוא פתרון לפלונטר הפרלמנטרי בעקבות התפטרות יו"ר הכנסת הבוקר. זאת מתוך כוונה לקיים ישיבה של הכנסת לבחירת יו"ר חדש בהקדם האפשרי. מהדיון נעדרו חברי הכנסת מהסיעות: הליכוד, ש"ס, יהדות התורה וימינה.

יו"ר הוועדה המסדרת, ח"כ ניסנקורן, פתח ואמר: "אנחנו ניצבים לפני תקדים חמור במדינת ישראל. יו"ר הכנסת מפר ברגל גסה את החלטת בית המשפט העליון, אירוע שפוגע, פגיעה קשה, בדמוקרטיה הישראלית. יו"ר בית המחוקקים שבסיטואציות מסוימות ממלא את מקומו של נשיא המדינה מפר את החלטת בית המשפט. הגענו לשיא שחבל שאנחנו חווים והכל כשאנחנו מתמודדים עם משבר הקורונה".

חברי הוועדה שנכחו קראו ליועץ המשפטי לכנסת, לאפשר להם להפעיל את סעיף 141 לתקנון הכנסת, המקנה לוועדת הכנסת, כעת הוועדה המסדרת, להכריע בסוגיות שאין להן פתרון מפורש בתקנון עצמו. היועץ המשפטי איל ינון: "מדובר בסעיף לוקאלי, שלא ניתן להפעיל במשבר חוקתי כמו זה"

היועץ המשפטי לכנסת, עו"ד איל ינון, סקר את ההתרחשויות בסוגייה החל מהשבעת הכנסת ה- 23 ועד להחלטת בית המשפט העליון שקראה ליו"ר הכנסת, ח"כ יולי אדלשטיין, לקיים הצבעה לבחירת יו"ר עד היום (ד') בחצות. ינון המליץ לוועדה "להמתין להחלטת בית המשפט העליון שדן ברגעים אלו ממש בעתירות של הסיעות וגופים חיצוניים בנושא. במצב המשפטי הקיים, ללא סעדים של בית המשפט, כגון צווים, אין דרך לעקוף את סמכותו של יו"ר הכנסת המכהן, שהתפטרותו תיכנס לתוקף רק 48 שעות מרגע הודעת ההתפטרות".

ח"כ מרב מיכאלי (העבודה-מר"צ): "מדובר במצב חסר תקדים שמבזה את החלטת בית המשפט העליון. היו"ר הנוכחי, הוא יו"ר שלא נבחר כבר למעלה משנה. זה שהוא מוזכר כיו"ר הכנסת ולא כיו"ר זמני ולא כמי שיש בידיו פיקדון זמני זו תקלה. זה מוסיף לסמכות של הוועדה המסדרת להשתמש בסעיף 141 לקבוע שבמצב כזה שיו"ר כנסת שלא נבחר מתפטר התפטרותו תיכנס לאלתר. יש כאן משמעות למעמדה של הכנסת. הרשות המבצעת החלישה מאוד את הכנסת והיום עוד החלשה שלה, לאחר שנאלצנו לפנות לבית המשפט לקבל סעד. אם אחרי זה הכנסת לא מסוגלת לממש את ריבונותה לפי התקנון הקיים, זה מצב מטריד ומסוכן. זה חייב להיפסק כאן ועכשיו ויש לנו הכלים לעשות את זה לא לחכות לבית המשפט. הכנסת ככנסת צריכה לממש את ריבונותה".

ח"כ איתן גנזבורג (כחול-לבן): "צריכים לממש את הריבונות שלנו, לממש את פעילות הכנסת גם כשיש אורגן בתוך הכנסת שלא מאפשר את זה. גם כשהיו"ר לא רוצה לממש את החלטת בית המשפט העליון ואת בקשת הרוב, מדוע הייעוץ המשפטי לכנסת לא נותן את הכלים למימוש. למה אנחנו עכשיו צריכים לחכות לראות מה הוא אומר, כשיש לנו כלים לעשות את זה. זה תקדים בעייתי".

דוברות הכנסת, עדינה ולמן

ח"כ עופר כסיף (הרשימה המשותפת): "יש פה דה-לגיטימציה לכל מה שהכנסת אמורה לעשות ואף לעצם קיומה. בעצם מדובר פה ברצון אולי למחוק את הרשות המחוקקת. זה מה שעושה הרשות המבצעת מזה כמה שנים. מה שעשה יו"ר הכנסת, זה גם ניסיון לייצר דה-לגיטימציה לבית המשפט, כשאמר שמדובר בגוף שמתנהל ביוהרה ופולש ברגל גסה להחלטות הרשות המחוקקת. מה שאנחנו רואים תהליך 'דיקטרוזציה' של הרשות המבצעת כלפי רשויות השלטון האחרות. כשיו"ר הכנסת כשבתו כיו"ר הרשות המחוקקת מייצג בעצם את הרשות המבצעת ואף מנסה למחוק אותה וגם את הרשות השופטת. מבקש מהייעוץ המשפטי למנוע את סכנת הפוטש שהולכת פה".

ח"כ פנינה תמנו (כחול-לבן): "כמי ששירתה כסגניתו במשך שנתיים והיה ממלכתי, מצטערת שכך מסיים את כהונתו. הבחירה הזו לשבור כלים ועוד בעת כזו קשה כאשר הוא זכה לאמון הבית הזה היא קודם כל זלזול לא רק בבית המשפט אלא גם ברצון הבוחר, בעם".

ח"כ יזהר שי (כחול-לבן) קרא לבית המשפט "להחיל על יו"ר הכנסת עונש ברמה האישית בגין הפרת צו של בית המשפט וביזוי פומבי של בית המשפט" והוסיף: "אתמול יצאה הודעה חסרת תקדים מבלפור שרה"מ תומך באי מימוש החלטת בית המשפט. רה"מ שמואשם בפלילים. אני קורא לפעול לענישה אישית כנגד היו"ר שמפר הוראה מפורשת של בית המשפט. אם כך הוא מבזה את החלטות רשויות השלטון, מדוע אני כאזרח במדינה לא אצא לרוץ מסביב לביתי למרות הוראות הממשלה נוכח משבר הקורונה?".

היועץ המשפטי לכנסת, עו"ד איל ינון, השיב לחברי הכנסת גם על קריאתם לממש את סעיף 20 ג' לחוק יסוד הכנסת הקובע שאם התפנתה משרתו של יו"ר הכנסת מכל סיבה, יכהן סגן יו"ר בפועל עד שייבחר יו"ר חדש או לגבי סעיף 141 לתקנון הכנסת המקנה סמכויות מסוימות לוועדת הכנסת ואמר: "בפועל יו"ר הכנסת ממשיך לשמש יושב ראש 48 שעות מרגע ההתפטרות ולכן המשרה לא התפנתה. סגן אין כרגע ובאפיק הזה אנחנו בדיוק באותו פלונטר. אני לא חושב שאירוע חוקתי בסדר גודל כזה, הוא הזמן הנכון להחליט שמכיוון שיו"ר הכנסת הפר צו בית משפט אנחנו, נפעל בניגוד לאמור בחוק. אני לא חושב שאירוע חוקתי בסדר גודל כזה, להחליט כי כהונתו של יו"ר הכנסת פקעה זה משהו שאנחנו לא יכולים לבצע אותו, אין לזה שום עיגון בשום מקום. זה משהו שבג"צ יכול, וגם הוא לדעתי יהסס לפני שהוא ייקח את זה על עצמו".

עוד מדבריו של איל ינון: "מדובר בשבירת כלים של יו"ר הכנסת מול בית המשפט העליון. זו תהיה חוסר אחריות שלי לאפשר פתרון פנימי בכנסת באמצעות סעיף 141 שהוא הרבה יותר לוקאלי, לפתרון סוגיות פנימיות קלות משקל בהרבה. אנחנו באירוע ומשבר חוקתי חסר תקדים באופיו ומשמעויותיו ולא דרך סעיף פנימי של תקנון הכנסת לטפל באירוע כזה. במבט צופה פני עתיד אסור לי לאפשר טיפול במצב כזה באמצעות סעיף 141 כי אז בכל פעם שתהיה איזו מחלוקת יבקשו לפנות לפתרון הזה. לכן צריך לתת לבית המשפט להחליט מה ייעשה כשיו"ר הכנסת שובר מולו את הכלים".

יו"ר הוועדה, ח"כ אבי ניסנקורן (כחול-לבן) סיכם את הדיון ואמר: "אנחנו מחליטים לאמץ את האפשרות שביום שישי ב- 11:00 בבוקר ותיק חברי הכנסת יהפוך רשמית ליו"ר זמני, קרי ח"כ עמיר פרץ (העבודה-מר"צ) שבשיחה שלי עמו הודיע שיעלה מיד בישיבה הבאה של הכנסת, בין אם ביום ראשון בבוקר או בשני את הבחירה של היו"ר החדש. כמובן שבמקביל נמתין להכרעת בית המשפט העליון בתקווה שיורה על הליכים לקיצור הזמנים ואם לא נמתין לאופציה זו של ותיק חברי הכנסת שיכהן מיום שישי".

כתבות קשורות

משרד הבריאות: ביום ראשון יחל חיסון במנה שלישית אזרחים מגיל 60 ומעלה
יוון, בולגריה והאמירויות צפויות להיכנס לרשימת המדינות האסורות בטיסה
גם בוועדת החיסונים מתנגדים לחיסון ילדים בבתי הספר‎; בנט: "ממשלה מגוונת"
ירושלים: נהג רכב נפצע קשה בתאונה עם הרכבת הקלה
בדרך לסגירת נתב"ג? אלרעי-פרייס: "איסור טיסות למדינות ספציפיות כבר לא מספיק"
פרופ' רן בליצר מתריע: "גם המחוסנים מאוכלוסיות הסיכון חייבים להתנהג בזהירות מונעת"
הציג את מתווה אומן: השר לשירותי דת מתן כהנא נפגש עם שגריר אוקראינה
טרגדיה בבני ברק: הולכת רגל חצתה את הכביש ונדרסה למוות; המשטרה חוקרת
בנט על החיסון שלישי: "המלצות כבדות משקל; נשלים את עבודת המטה" • צפו
כזה עוד לא ראיתם: חברת מערכות הלחימה שיגרה את הטיל המתקדם • צפו
אוֹצְרוֹת הַחֵן • פרשת עקב • מתורת רנ"ג ויינטראוב זצ"ל
לְהִתְעַנֵּג • מיוחד: כל עלוני פרשת השבוע להורדה ולהדפסה

7 תגובות

 1. כלבים.
  "פתאום" הם מכירים בתקנון הכנסת ומנסים למצוא פתרונות עפ"י התקנון.

  כשאדלשטיין טען לתקנון, כחול לבן פנו לבג"ץ

 2. פתאום כולם דמגוגים. תטמכי טרור מסיטים נגד המדינה זה בסדר. יולי , העם איתך , חוץ מכה שופטים אוכלי טרפות ונבלות , בועלי נידות, שכל עכום ומעוות.

 3. בית המשפט ביזה את עצמו כשהתערב בעניין לא לו.
  ואני הקטן שואל למה שבית המשפט לא ימנה יו"ר חדש לכנסת מייד הרי הם מעל לחוקי הכנסת ומעל כל חוק.
  כמו שהתערבו בניהול הכנסת נגד חוקים קיימים שהיו"ר הנכבד פעל על פיהם, ככה הם גם יכולים להחליט שלא צריך לחכות 48 שעות.
  לא?!

 4. מי הם בכלל.עוכרי חוקי התורה! וומבזים אותה לא לאות זה בסדר הא?חצופים כל מהלכם נגד חוקי התורה היכן כבוד התורה של העם היהודי? טוענים על ביזיון ארורים לאן הובילו את ילדי ישראל?!

סגור לתגובות.

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן