שופטי העליון דנים בתסבוכת החוקתית חסרת התקדים, אחרי שיו"ר הכנסת המתפטר - שכהונתו פוקעת ביום שישי - סירב לכנס הצבעה על מחליפו. מנדלבליט לבג"ץ: יש למנות ממלא מקום ליו"ר הכנסת – עוד היום. יועמ"ש הכנסת בדיון: אירוע חסר תקדים בחומרתו

הדרמה החוקתית חסרת התקדים נמשכת הערב (יום ד') בבית המשפט העליון, שדן בעתירה נגד יו"ר הכנסת המתפטר יולי אדלשטיין, שסירב לקיים את פסק הדין מאתמול שלפיו הוא חייב לכנס את המליאה היום כדי להצביע על בחירת יו"ר חדש. בפתח הדיון עדכן היועץ המשפטי לכנסת, איל ינון, כי הוא אינו מייצג בדיון יותר את אדלשטיין, לפי בקשתו של אדלשטיין שמסתפק בהודעות שהוא מסר עד כה לבג"ץ.

הדיון מתקיים לאחר שאדלשטיין התפטר מתפקידו, יומיים לאחר שבג"ץ כפה עליו להביא לדיון בחירת יו"ר חדש לכנסת ה-23, לאור דרישת 61 חברי כנסת. התפטרותו אמורה להיכנס לתוקף תוך 48 שעות מרגע הודעתו, אך ינון הבהיר לאדלשטיין כי הוא חייב לכנס את המליאה לבחירת יו"ר חדש עוד היום, בהתאם לפסיקת בג"ץ. עם זאת, אדלשטיין הודיע כי אין בכוונתו לבצע את החלטת בג"ץ.

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, פרסם את עמדתו לפיה יש למנות ממלא מקום ליו"ר הכנסת עוד היום. "עשה כל צעד שצריך, לרבות הודעה על כך שכהונתו של אדלשטיין בטלה לאלתר ושוותיק חברי הכנסת ימונה ליו"ר", כתב היועמ"ש לבג"ץ. "והכול – על-מנת לתת ביטוי לעיקרון הבסיסי והמובן מאליו, בדבר החובה היסודית לציית לפסקי דין של בית המשפט ועיקרון של שוויון הכול בפני החוק".

יועמ"ש הכנסת, עוד" איל ינון, לשופטי בג"ץ בדיון בנושא: "אני 24 שנים מופיע בבתי המשפט ועוד לא הייתה לי פעם אחת שבאתי בלב כל כך כבד. זה אירוע מפתיע וחסר תקדים. שבירת כלים בין הרשות המחוקקת לשופטת. תחושה מאוד קשה עוטפת אותי הערב. אני כשלתי בשלכנע את מודב ראש הכנסת להביא את העניין בפני הכנסת ועל כך אני מתנצל". עוד הוסיף ינון: "שוחחתי עם עמיר פרץ. הוא הסכים לכנס את המליאה מחר אם ינתן לכך אישור. הוא לא חושב שכדאי הערב בגלל השעה המאוחרת".

היועץ המשפטי של הכנסת הציג בפני השופטים את המתווה הבא: שני יושבי ראש יכהנו במקביל למשך 48 שעות – חברי הכנסת עמיר פרץ ויולי אדלשטיין. כשיו"ר העבודה-מרצ ינהל רק את האירוע של בחירת יו"ר הכנסת. אפשרות נוספת שהציע ינון היא הארכת הצו שניתן לאדלשטיין לכינוס המליאה לצורך הצבעה על יו"ר חדש – עד ליום ראשון. אז ייכנס פרץ לתפקיד ויוכל לכנס את המליאה להצבעה בהקדם.

 

"אין דרך לעקוף את סמכות יו"ר הכנסת שהתפטרותו תיכנס לתוקף עוד 48 שעות"

אדלשטיין לבג"ץ: "צו מצפוני לא מאפשר לי לקיים את פסק הדין, לכן התפטרתי"

היועמ"ש: למרות התפטרותו – אדלשטיין חייב לקיים את פסיקת בג"ץ

 

אדלשטיין ליועמ"ש הכנסת: לא אקיים את פסיקת בג"ץ; כחול לבן תעתור

דרמה פוליטית בשידור חי: אדלשטיין הודיע במליאה על התפטרותו • צפו