Yonatan Sindel/Flash90

אחרי החלטת אדלשטיין: בג"ץ דן באפשרות להחיל את התפטרותו במיידי

שופטי העליון דנים בתסבוכת החוקתית חסרת התקדים, אחרי שיו"ר הכנסת המתפטר - שכהונתו פוקעת ביום שישי - סירב לכנס הצבעה על מחליפו. מנדלבליט לבג"ץ: יש למנות ממלא מקום ליו"ר הכנסת – עוד היום. יועמ"ש הכנסת בדיון: אירוע חסר תקדים בחומרתו

הדרמה החוקתית חסרת התקדים נמשכת הערב (יום ד') בבית המשפט העליון, שדן בעתירה נגד יו"ר הכנסת המתפטר יולי אדלשטיין, שסירב לקיים את פסק הדין מאתמול שלפיו הוא חייב לכנס את המליאה היום כדי להצביע על בחירת יו"ר חדש. בפתח הדיון עדכן היועץ המשפטי לכנסת, איל ינון, כי הוא אינו מייצג בדיון יותר את אדלשטיין, לפי בקשתו של אדלשטיין שמסתפק בהודעות שהוא מסר עד כה לבג"ץ.

הדיון מתקיים לאחר שאדלשטיין התפטר מתפקידו, יומיים לאחר שבג"ץ כפה עליו להביא לדיון בחירת יו"ר חדש לכנסת ה-23, לאור דרישת 61 חברי כנסת. התפטרותו אמורה להיכנס לתוקף תוך 48 שעות מרגע הודעתו, אך ינון הבהיר לאדלשטיין כי הוא חייב לכנס את המליאה לבחירת יו"ר חדש עוד היום, בהתאם לפסיקת בג"ץ. עם זאת, אדלשטיין הודיע כי אין בכוונתו לבצע את החלטת בג"ץ.

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, פרסם את עמדתו לפיה יש למנות ממלא מקום ליו"ר הכנסת עוד היום. "עשה כל צעד שצריך, לרבות הודעה על כך שכהונתו של אדלשטיין בטלה לאלתר ושוותיק חברי הכנסת ימונה ליו"ר", כתב היועמ"ש לבג"ץ. "והכול – על-מנת לתת ביטוי לעיקרון הבסיסי והמובן מאליו, בדבר החובה היסודית לציית לפסקי דין של בית המשפט ועיקרון של שוויון הכול בפני החוק".

יועמ"ש הכנסת, עוד" איל ינון, לשופטי בג"ץ בדיון בנושא: "אני 24 שנים מופיע בבתי המשפט ועוד לא הייתה לי פעם אחת שבאתי בלב כל כך כבד. זה אירוע מפתיע וחסר תקדים. שבירת כלים בין הרשות המחוקקת לשופטת. תחושה מאוד קשה עוטפת אותי הערב. אני כשלתי בשלכנע את מודב ראש הכנסת להביא את העניין בפני הכנסת ועל כך אני מתנצל". עוד הוסיף ינון: "שוחחתי עם עמיר פרץ. הוא הסכים לכנס את המליאה מחר אם ינתן לכך אישור. הוא לא חושב שכדאי הערב בגלל השעה המאוחרת".

היועץ המשפטי של הכנסת הציג בפני השופטים את המתווה הבא: שני יושבי ראש יכהנו במקביל למשך 48 שעות – חברי הכנסת עמיר פרץ ויולי אדלשטיין. כשיו"ר העבודה-מרצ ינהל רק את האירוע של בחירת יו"ר הכנסת. אפשרות נוספת שהציע ינון היא הארכת הצו שניתן לאדלשטיין לכינוס המליאה לצורך הצבעה על יו"ר חדש – עד ליום ראשון. אז ייכנס פרץ לתפקיד ויוכל לכנס את המליאה להצבעה בהקדם.

 

"אין דרך לעקוף את סמכות יו"ר הכנסת שהתפטרותו תיכנס לתוקף עוד 48 שעות"

אדלשטיין לבג"ץ: "צו מצפוני לא מאפשר לי לקיים את פסק הדין, לכן התפטרתי"

היועמ"ש: למרות התפטרותו – אדלשטיין חייב לקיים את פסיקת בג"ץ

 

אדלשטיין ליועמ"ש הכנסת: לא אקיים את פסיקת בג"ץ; כחול לבן תעתור

דרמה פוליטית בשידור חי: אדלשטיין הודיע במליאה על התפטרותו • צפו

6 תגובות

כל הנחשים והעקרבים למיניהם בלחץ אטומי לגנוב לנו את הממשלה גועליםםםם

למה חשבתם שאין ממשלה בישראל? יש ועוד איך! בית משפט העליון והעומדת בראשו מנהיגים את המדינה ביד רמה. לא צריך יותר מזה. חבל על הכסף של הבחירות. לבל על בזבוז הזמם של כולם.
דיקטטורה בישראל!!

משום מה לעולם לא נשמע שבג"ץ נמצא בניגוד עניינים. למישהו יש כאן ספק מה יכריע בג"ץ בסיום ה"התדיינות" שלו?? הרי האינטרס הראשון במעלה שלו זה שיכבדו את מילתו.
דור מטומטם

אם בגץ ידחוף את האף שלו, עוד הלילה נפרוץ לשם ונשליט סדר במגדל השן. ראו הוזהרתם!!! המדינה לא של בגץ.

צוותי הרפואה במדינה מסכנים את עצמם להציל חיים,
אנשים בבתים מתפללים וחרדים לבריאותם,
ואתם אתם אנשים חשובים משכילים מלומדים מורמים מעם, חמושים בפטיש עץ ודפים עם סמל המדינה, משתדלים רק להפריע בכל הזדמנות, כמו ילדים בגן שמנסים לסחוט צומי מהגננת אז הנה לכם אתם מצליחים תמשיכו פולטיקאים עלובי נפש מוצי מוצי

כ"כ הנה עכשיו הרשות השופטת מחפשת נקמה ימים יגידו כנראה בדרך לעוד תיקים כדוגמת נתניהו. מערכת דיקטטוריות שמנהלת את המדינה נגד רצון הבוחר שבמקרה דנן רוב העם לרבות מהוחרי מרכז שמאל

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן