שנה של בחירות ופוליטיקה: 64.3% מהציבור הישראלי חושב כי האסטרטגיה של ליברמן טיפשית, רוב הציבור הישראלי חושב שהמהלך של לפיד ויעלון היה נאיבי וטיפשי, מנגד גנץ ואשכנזי מקבלים תמיכה ציבורית וגם: מי הוא הפרשן הפוליטי המוערך ביותר בקרב הציבור הישראלי

בשנה האחרונה מדינת ישראל עברה משבר פוליטי שלא הייתה כמותה בהיסטוריה הצעירה של מדינת ישראל, במהלך השנה מי ששלטו על החיים שלנו היו הפרשנים הפוליטים בכלי התקשורת המרכזים, שלא פעם גם זכו להתקפות וביקורת קשה מצד ראש הממשלה בנימין נתניהו שטען שמסקרים אותו בצורה שלילית.

ע"פ הסקר שערך מכון 'דיירקט פולס' על השאלה מה הישראלים חושבים על האסטרטגיה של אביגדור ליברמן?, 64.3 מהמשיבים ענו כי יש לו אסטרטגיה טיפשית וחסרת סיכוי להצליח, מנגד 23.1% השיבו כי יש לו אסטרטגיה מבקירה שיכולה לייצור לו קאמבק פוליטי מדהים. ו-12.6% השיבו כי אין להם עמדה בנושא.

הציבור הישראלי מעניק לליברמן ציון כושל

על השאלה מה הישראלים חושבים על התנהלות הפוליטית של משה (בוגי יעלון)?, 62.4% השיבו כי יש לו התנהלות פוליטית נאיבית וטיפשית, מנגד רק 26.6% חושבים כי יש לו התנהלות חכמה פוליטית – שכמעט הצליחה. ו-11% השיבו כי אין להם עמדה.

בדומה ליעלון כך גם דעתם של הישראלים לגבי האסטרטגיה של יאיר לפיד, כאשר 64.7% השיבו כי הוא טעה באסטרטגיה שלו, מנגד 30.2% חושבים שהוא צדק, ורק -5.1% השיבו כי הם לא יודעים או טרם החליטו.

הישראלים לא הביעו אימון ביעלון ולפיד

גם הרשימה המשותפת לא זוכה לאימון הציבור הישראלי כאשר 73.8% מהנשאלים סבורים שחברי הרשימה המשותפת צריכים קדום כל לדאוג לטיפול בבעיות המגזר, ולא רק לפעול למען הדחת נתניהו, מנגד 21.5% חושבים שחברי הרשימה המשותפת צריכים לפעול ולעשות הכל על מנת שנתניהו לא יהיה ראש הממשלה. רק 4.7% השיבו כי אין להם דעה בנושא.

מנגד נראה כי גנץ ואשכנזי מקבלים את תמיכת הציבור הישראלי, כאשר 51.7% חושבים כי הם קיבלו החלטה חכמה שתקדם אותם פוליטית, ו-39.1% חושבים שמדובר בהחלטה אומללה שתחסל אותם פוליטית, 9.2% השיבו כי הם לא יודעים.

והנה גם כמה נתונים לקראת הקמת ממשלת אחדות בימים הקרובים: לשאלה האם אתם תומכים או מתנגדים לממשלה המתגבשת: ממצביעי השמאל 75.9% השיבו כי הם מתנגדים לממשלה כזאת, מנגד 13.8% השיבו כי הם תומכים. ממצביעי השמאל מרכז 62.7% מתנגדים מנגד 24.6% שתומכים בממשלה כזאת. אצל מצביעי המרכז מגיעים כמעט לתיקו כאשר 50.4% מהציבור מתנגדים לממשלה כזאת מול 46.2% שדווקא תומכים בממשלה כזאת,

הציבור רוצה אחדות

אצל מצביעי ימין מרכז התוצאה מקבלת תפנית חדה ו-84.1% מהציבור תומכים בממשלה כזאת, ורק 10.8% מתנגדים, אצל מצביעי הימין התוצאה ברורה עוד יותר עם תמיכה של 86.8 בממשלה המתגבשת, מנגד 7.8% בלבד מתנגדים לממשלה כזאת. ואם נסכם ע"פ כלל המדגם 63.6% מהציבור הישראלי שהם יותר מרוב תומכים בהקמת ממשלה שכזאת, מנגד 29.8% מתנגדים לממשלה שתקום בקרוב.

עוד נבדק בסקר שערך שלמה (מומו) פילבר ומכון 'דיירקט פולס' על רקע המשבר הכלכלי וחלוקת התיקים שתהיה בקרוב, מי מבין חברי הליכוד המתאים ביותר לכהן בעת הזו כשר האוצר של מדינת ישראל: ח"כ ניר ברקת שגם קיבל את הבטחתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו זוכה לתמיכה של 62.9% מקרב מצביעי הליכוד ו-44.3% תמיכה מכלל ארצי, שר החוץ ישראל כץ זוכה לתמיכה של 14.9% ממצביעי הליכוד ו-11.8% בלבד תמיכה בכלל המדגם, ח"כ גדעון סער עם 10.9% תמיכה בקרב הליכודניקים, אך 19.1% תמיכה בכלל המדגם, יריב לוין עם תמיכה מזערית של 6.8% ממצביעי הליכוד ו-3.3% בכלל המדגם. ו-4.5% ממצביעי הליכוד השיבו כי אף אחד מהם אינו צריך לקבל את תיק האוצר, מנגד 21.5% מכלל המדגם חושבים כי אף אחד מהם אינו ראוי לתפקיד.

ניר ברקת המועמד המוביל לקבל את תיק האוצר

ובכן, ע"פ סקר שערך מכון 'דיירקט פולס' או שהעם יותר חכם מכל הפרשנים הפוליטיים, או שהוא מביע אי אמון בנסיונם להנדס לו את התודעה הפוליטית, לשאלה איזה ציון הייתם נותנים לפרשנים הפוליטים בישראל בשנה האחרונה:

במקום הראשון עמית סגל מחדשות 12 עם 64.9%, בפער ניכר ניצבת איילה חסון מחדשות 13 עם 37.2%, אחריה ברשימה ספי עובדיה מחדשות 13 עם 34.6%, רביב דרוקר מחדשות 13 עם 33.1%, דפנה ליאל מחדשות 12 32.2%, אמנון אברמוביץ' מחדשות 12 עם 28.9%, אחריו בן כספית ממעריב עם 25.8%, יואב קרקובסקי מכאן 11 עם 23.3%, מיכאל שמש מכאן 11 עם 21.3%, טל שניידר מגלובס עם 13.4%, טל שלו עם 8.9%, סוגרים את הרשימה יובל קרני מידיעות אחרונות עם 8.6%, ודני זקן מגלובס עם 7.8%.

הסוקר פילבר מנתח את תוצאות הסקרים: "במבחן התוצאה והשורה התחתונה: כמעט שני שליש מהישראלים, רוב גורף, תומכים בממשלת נתניהו – גנץ, רוב גדול יותר, מעניק ציון נכשל לפוליטיקאים לפיד, יעלון, ליברמן ואפילו לראשי הרשימה המשותפת, בניגוד לדברי לפיד והפרשנים באולפנים, רוב הציבור (51.7%), חושבים כי החלטתם של גנץ ואשכנזי הייתה חכמה וכי היא תקדם אותם פוליטית.

מאידך, "רוב הציבור (64.7%) חושב שלפיד שגה באסטרטגיית "רק לא ביבי", שגישתו של יעלון בשנה האחרונה היתה נאיבית וטיפשית (62.4%), שהאסטרטגיה של ליברמן לחבור לחזית עם 'הרשימה המשותפת' להפלת נתניהו הייתה חסרת סיכוי (64.3%), ובעיקר שראשי 'הרשימה המשותפת' החמיצו את ניצחונם הגדול – כאשר לא בחרו לדאוג קודם כל בטיפול בבעיות המגזר הערבי".

ולקינוח: "הציבור קובע כי רוב מוחלט של הפרשנים הפוליטיים שהלעיטו אותו באינספור תרחישים וניתוחים, טעו בהערכותיהם בשורה התחתונה. הנה גליון הציונים שהם מקבלים".