הממשלה שצפויה לקום תכיל לא פחות מ-34 שרים, 30 מהם ימונו עם הקמת הממשלה והיתר עם סיום משבר הקורונה. הוסכם כי כשנתניהו יכהן כממלא מקום ראש הממשלה ישמש גם כאחראי הקשר עם המעצמות – ארה"ב ורוסיה. עוד במו"מ: ריבונות ביהודה ושומרון

על פי הסיכומים בין כחול לבן לליכוד, יו"ר הליכוד בנימין נתניהו ישמש במהלך כהונתו כממלא מקום ראש הממשלה בשלב השני של הרוטציה מאוקטובר 2021, גם כאחראי הקשר עם המעצמות ארה"ב ורוסיה – כך דווח הערב ב'חדשות 12'. ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר הכנסת ויו"ר כחול לבן בני גנץ עשויים להיפגש מחר (שני) שוב במטרה לסגור כמה שיותר קצוות לקראת חתימה על הסכם והרכבת ממשלה.

על פי דיווח של עמית סגל, הממשלה שצפויה לקום תהיה אחת הגדולות בין ממשלות ישראל ותכיל לא פחות מ-34 שרים. 30 מהם ימונו עם הקמת הממשלה וארבעה נוספים ימונו עם סיום משבר הקורונה. שני ראשי הממשלה, נתניהו וגנץ, ייבחרו לתפקיד יחדיו בהבצבעה אחת – וזה ייעשה באמצעות חקיקה. לתיק הביטחון ימונה תחילה גנץ ובהמשך אשכנזי.

ב'כאן חדשות' דווח כי שיחות המשא ומתן היום בין נתניהו לגנץ להקמת ממשלה נתקלות בלא מעט אי-הסכמות. בעוד שמסתמן כי התיקים הגדולים והחשובים ילכו לכחול לבן, מחלוקת חריפה נסובה סביב שאלת החלת הריבונות ביהודה ושומרון. בליכוד דורשים להכניס זאת להסכם, אך בכחול לבן מתנגדים, ולא מסתמנת הסכמה סביב הסוגייה.

לליכוד יש גם בעיות מבית. לפי גורמים במפלגה, נתניהו עשוי לייצר מצב שבו שורה של בכירים בליכוד יהפכו לאופוזיציה בתוכה. בראש ובראשונה – יואל אדלשטיין, שמסרב להתמנות לשר אם לא יחזור להיות יושב ראש הכנסת. זאת בנוסף לארדן שעשוי לצאת מהמשרד לביטחון הפנים. גם גדעון סער וניר ברקת עשויים לצאת נפגעים מחלוקת התפקידים המסתמנת.

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח היום בטלפון עם כל ראשי המחנה הלאומי ו"הבהיר להם ששימור המחנה הלאומי חשוב יותר מתמיד במהלך המאמצים להקמת ממשלת אחדות", כך נמסר הערב (ראשון) מהליכוד. עוד נמסר כי, "ראש הממשלה הבהיר לראשי הסיעות כי פרסומים רבים בתקשורת בנושא המשא ומתן, לרבות חלוקת תפקידים, הם פייק ניוז מוחלט".

כזכור, ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר חוסן לישראל ח"כ בני גנץ הסכימו כי יו"ר יהדות התורה שר הבריאות יעקב ליצמן יישאר בתפקידו. עוד הסכימו, כי ח"כ יולי אדלשטיין לא יחזור לתפקיד יו"ר הכנסת. התפקיד יישאר בידי הליכוד, לפי החלוקה המקורית. לפי ההערכה, המועמדים המובילים לתפקיד הם חברי הכנסת יריב לוין ויובל שטייניץ. ח"כ משה גפני מיהדות התורה יישאר בראש ועדת הכספים.

במסגרת ההתפתחויות האחרונות במגעים בין הליכוד בראשות נתניהו לחוסן לישראל בראשות גנץ, הסכימו המפלגות על כך ששר המשפטים הבא יהיה ממפלגתו של גנץ אך באישור הליכוד, והשר לביטחון הפנים ימונה בדיוק ההפך: ימונה מהליכוד, אך באישור חוסן לישראל. מסתמן כי גנץ יכהן כשר הביטחון בשנה וחצי הראשונות – וכשיתמנה לראשות הממשלה יוחלף ע"י ח"כ גבי אשכנזי – שיהיה עד אז שר החוץ.

עוד מסתמן כי חוסן לישראל בראשות בני גנץ תקבל את תיקי הביטחון, חוץ, משפטים, כלכלה, תקשורת, חקלאות, תרבות, עבודה ורווחה, עלייה וקליטה, תיירות, מיעוטים, תפוצות, מדע וחלל, אסטרטגיה ושיוויון חברתי. הליכוד וגוש הימין יקבלו את תפקיד תיקי האוצר, חינוך, פנים, מודיעין, הגנת הסביבה, ביטחון הפנים, אנרגיה, דתות, בריאות, בינוי ושיכון, שת"פ אזורי, הנגב והגליל ואת המשרד לענייני ירושלים.