צוותי המו"מ. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בכיר בליכוד ל'JDN': "נותר רק לסכם על הריבונות, מוכנים לחתימה ומחכים להם"

המו"מ הקואליציוני נמשך ומסתמנת התקדמות משמעותית במגעים בין המפלגות, שייתכן שעשויות לחתום על הסכם בקרוב. בליכוד ובכחול לבן כבר החליפו טיוטות סופיות בדרך לחתימה. בכירים בכחול לבן: דרישת הליכוד לווטו על מינוי שופטים יכולה לפוצץ את המו"מ

 • "הוא היה אבא אוהב וחם" היתומים ממאנים להנחם

  תוכן מקודם

 • מזעזע: גננת הבחינה בהשפלה חברתית מתמשכת

  תוכן מקודם

 • "אני אתפלל למעלה על כולם" ההבטחה המצמררת של ישראל ז"ל

  תוכן מקודם

 • פוסט טראומה: הסיפור הנורא של הבחור בן ה-16

  תוכן מקודם

הליכוד וכחול לבן החליפו טיוטות סופיות של ההסכמים הקואליציוניים – כך דווח ב'חדשות 12' שם ציטטו מקורות שסיפרו הבוקר כי "עשויים לחתום בקרוב". גורם בכיר בליכוד אמר הבוקר ל'חדשות JDN' כי "נותר לנו לסכם רק את עניין הריבונות, אנחנו מוכנים לחתימה, מחכים להם".

על פי הדיווח של דפנה ליאל, שתי המפלגות נמצאות כרגע בשלב חילופי הטיוטות הסופיות. בליכוד טוענים שבכך הם העבירו את ההצעה האחרונה והכדור נמצא במגרש של כחול לבן. גורם במפלגתו של גנץ סיפר שיש עם הליכוד "הבנות עקרוניות בכל הסוגיות המרכזיות". עם זאת אותו גורם הדגיש: "לא ויתרנו על עצמאות מערכת המשפט".

ב'כאן חדשות' צוטטו בכירים בכחול לבן שאומרים כי דרישת הליכוד לקבלת וטו על מינוי שופטים, יכולה לפוצץ את המשא ומתן להרכבת ממשלה אתמול פורסם כי הליכוד דורש את שני המקומות הנותרים בוועדה למינוי שופטים, כדי לייצר זכות וטו על מינוי שופטי עליון. בכחול לבן טוענים שדרישת הליכוד הייתה מרחיקת לכת הרבה יותר.

לטענת בכירים המפלגה, בליכוד אף דרשו לשנות את החוק לבחירת שופטים ולקבוע שיידרש רוב מיוחד של שמונה מתוך תשעה מחברי הוועדה כדי למנות שופט עליון. כיום נדרש רוב של שבעה מתוך תשעה. וכך, באמצעות שני חברי הוועדה שדרשו בליכוד לקבל לעצמם, לא ניתן יהיה למנות שופטי עליון ללא הסכמתם.

על פי הדיווח של זאב קם, בכירים במפלגתו של בני גנץ הוסיפו שמבחינתם הפער בסוגיית החלת הריבונות ביהודה ושומרון יחסית, קטן והם מוכנים להתגמש בנושא. אך בנושא של מתן וטו על מינוי שופטים הם לא מוכנים להתייחס. בליכוד בחרו שלא להתייחס לדברים.

ב'חדשות 12 צוין כי, למרות שהחלפת הטיוטות מהווה התקדמות משמעותית, ייתכן שמלאכת הרכבת הממשלה תימשך כעשרה שבועות. הסיבה היא שכדי להרכיב ממשלה דרושה מלאכת חקיקה מורכבת – למשל מינוי שני ראשי ממשלה – חקיקה שגם צפויה לגרור עתירות לבג"ץ. כמו כן, ישנם מועדים נוספים לאחר חג הפסח, כמו יום העצמאות, שיכולים לעכב עוד יותר את התהליך.

העיתונאי יניר קוזין דיווח ב'גלי צה"ל' כי במהלך הלילה נערכו שיחות נמרצות לסגירה ולדברי גורם בכחול לבן: "היום זה להיות או לחדול עם תחושה של להיות". על פי הדיווח, מחלוקת נסובה סביב הוועדה למינוי שופטים והרכבה. בכחול לבן דרשו גם הלילה את הבריאות בתמורה לתיק החוץ, אפשרות אחרת היא משרד החינוך. גורם בליכוד טען כי השאלה היא הסיפוח, וכי הם מחכים לתשובות מכחול לבן בעניין הזה.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן