בתקשורת הערבית מדווחים על התקדמות במו"מ בין ישראל לחמאס לעסקת שבויים, העסקה: שחרור גופות החיילים הדר גולדין ושאול אורון הי"ד, והחזרת האזרחים אברה מנגיסטו והישאם א-סייד, תמורת שחרור אסירים מבוגרים שנמצאים בקבוצות הסיכון להידבק בקורונה

בכלי תקשורת ערביים מדווחים כי ישנה התקדמות במגעים בין ישראל לארגון הטרור חמאס בנושא השבת הנעדרים המוחזקים ברצועת עזה. על פי הדיווחים, בשלב הראשון חמאס מבקש לשחרר חלק מהאסירים הביטחוניים המבוגרים, בטענה שאסירים אלה נמצאים בקבוצת סיכון לחלות בקורונה.

בימים האחרונים מנהיג חמאס, יחיא סינוואר, רמז כי יהיה מוכן לגלות גמישות מסויימת במידה ותתקיים עסקת שבויים. כאמור, אמש נודע כי מתנהלים מגעים בתיווך מצרי בין ישראל וחמאס, במהלכם נודע כי ישראל בדקה את בקשת חמאס לגבי שחרור האסירים המבוגרים יותר.

נושא השבויים והנעדרים מעכב כל יוזמה הומניטרית משמעותית שתביא לשינוי המצב בעזה. כתוצאה מכך, בחמאס מבינים מצד אחד, שהמצב של הקורונה בעזה יביא אותם לקבל עזרה הומאניטרית הרבה יותר מהר מבדרך כלל ומנגד, בישראל מבינים שאם המצב של הקורונה בעזה יחמיר, זה עוד עלול "להתפוצץ" בישראל. בהמשך להבנות הללו, מנסים הצדדים לראות אם אפשר לצאת מהסיטואציה עם משהו בידיים.

אלוף משנה במילואים מיכאל מילשטיין שצוטט ב'חדשות 12' הסביר כי הוא, "לא זוכר בשנים האחרונות איתות כה בוהק של חמאס לגבי רצון לקדם עסקת אסירים. העילה ללהיטות, לטענת חמאס, היא הדאגה לשלום האסירים בישראל, האמת היא החרדה מהתפרצות הקורונה בעזה והבנת הצורך בסיוע מישראל".

בכיר חמאס מחמוד א-זהאר אמר אתמול כי ארגונו הגדיר את התנאים ואת השמות של האסירים ששחרורם עומד בראש סדר העדיפויות של חמאס, ובייחוד של האסירים החולים והזקנים.

לדבריו, רצון הארגון להוציא את אסיריו מבתי הכלא בישראל גבר והכוונה הישראלית לביצוע עסקת חילופי שבויים חדשה נלמדת ברצינות. עוד אמר א-זהאר כי המחיר\התמורה לשחרור האסירים הפלסטיניים הוא "אסירים\גופות\דברים אחרים שיש בידי הזרוע הצבאית של חמאס".

א-זהאר הוסיף כי בשלב הנוכחי בחמאס "ממששים את הדופק" במטרה להבין האם קריאתה של ישראל לביצוע עסקה היא קריאה רצינית. לדבריו בחמאס ממתינים לצעדים חיוביים מצידה של ישראל.

מקורות פלסטינים שצוטטו ב'כאן חדשות' אמרו כי טרם נקבע מועד להגעת משלחות מישראל ומחמאס למצרים במטרה לקדם עסקה חלקית לשחרור אסירים ביטחוניים תמורת מידע על החיילים והנעדרים הישראלים בעזה.

המקורות טענו כי חמאס עדיין לא מסר למצרים מה בדיוק ייתן בתמורה לשחרור אסירים על ידי ישראל. לדבריהם, המגעים הראשוניים שהמודיעין המצרי פתח בהם מול ישראל וחמאס נמצאים בשלב מוקדם ומתנהלים בטלפון.

חמאס מחזיק כיום בעזה בגופותיהם של הדר גולדין ושאול אורון, ובשני האזרחים הישראלים אברה מנגיסטו והישאם א-סייד. העיתון הלבנוני אל-אחבאר דיווח הבוקר כי מצרים הציעה עסקה קטנה ובמסגרתה ימסור חמאס אות חיים תמורת שחרור אסירים, כפי שהיה ב"עסקת הקלטת" בימי גלעד שליט– שבה מסר חמאס קלטת וידאו של גלעד תמורת שחרור כעשרים אסירות ביטחוניות.

על פי הדיווח בעיתון, מצרים קיבלה לידיה עותק מהיוזמה שהציג מנהיג חמאס בעזה יחיא סינוואר ביום חמישי שעבר ובה אמר בראיון טלוויזיוני כי חמאס ייתן "תמורה חלקית" לשחרור האסירות והאסירים החולים והמבוגרים, ובה בעת הבהיר כי אין מדובר בעסקת חילופים גדולה אלא במחוות הומניטריות משני הצדדים.

 

 

ישראל לחמאס: קוראים לשיח מיידי באמצעות המתווכים להשבת השבויים

 

חמאס מגיב לרה"מ: "נתניהו מנהל קמפיין תעמולה, הכדור במגרש של ישראל"