Yonatan Sindel/Flash90

ח"כ בן צור לשר ארדן: "גבש הנחיות ברורות בנושא מעצר בעלי מוגבלויות"

ח"כ יואב בן צור פנה לשר לביטחון הפנים בעקבות התיעוד המחריד בו נראים שוטרים עוצרים בברוטליות אדם בעל מוגבלויות: "כשמדובר בבעל מוגבלות על כוחות המשטרה לנהוג ברגישות יתר, ובפרט בימים אלו בהם מתנהל מסע הסתה ושיסוי חמור כנגד הציבור החרדי"

ח"כ יואב בן צור פנה לשר לביטחון הפנים גלעד ארדן בעקבות התיעוד הקשה ממעצרו האלים והברוטלי של בחור חרדי (מושי) תושב ירושלים בן 37, בעל מוגבלות שכלית, שנעצר ביום שישי ברחוב גרוסברג בירושלים, בטענה ל"תקיפת שוטרים" ובדרישה לגבש הנחיות ברורות בנושא מעצר בעלי מוגבלויות.

"בשל חומרת המקרה, אני כותב אליך בעיצומו של חול המועד פסח", פותח בן צור את מכתבו לשר, "הוצג בפניי סרטון וידאו המתעד מעצר של בחור חרדי בעל מוגבלות נפשית אשר ככל הנראה הפר את הוראות הממשלה בעניין הסגר".

"מסרטון תיעוד המעצר, נשמע ונראה בבירור כי מדובר בבחור בעל מוגבלות נפשית כשהוא עומד וזועק חסר אונים מול כוחות המשטרה, ומהנמסר לי עולה כי עדי הראייה שנכחו במקום הבהירו לכוחות המשטרה כי מדובר בבעל מוגבלות נפשית, אך על אף זאת כוחות השיטור לא הרפו ממנו".

"אני סבור כי על אף שמדובר בהתקהלות אסורה (הן על פי הוראות הרשויות והן על פי הוראות הרבנים הראשיים) שאותה אני מגנה בכל תוקף, הרי שככל ומדובר בבעל מוגבלות על כוחות המשטרה לנהוג ברגישות יתר, ובפרט בימים אלו בהם מתנהל מסע הסתה ושיסוי חמור כנגד הציבור החרדי אשר בניו ובנותיו מוצגים בכלי התקשורת כמפיצי מחלות, ובשל כך חשיבות שמירת אמון הציבור ברשויות בכלל ובכוחות המשטרה בפרט הינה רבה לאין ערוך".

"לאור האמור", מסיין בן תור,"אבקשך לפעול להורות על גיבוש נהלי עבודה מסודרים על אופן התנהלות השוטרים במפגשים/מעצרים של בעלי מוגבלויות נפשיות, וכן לפעול להכיר לשוטרים כיצד לזהות בעלי מוגבלויות ולהכרת עולמם, בין אם באמצעות סיורים במוסדות לחינוך מיוחד ובין אם באמצעות סדנאות ייעודיות".

יו"ר יהדות התורה שר הבריאות יעקב ליצמן אמר כי "מדובר במעשה חמור שיש לגנותו. על השוטרים להבחין במי שהם מחזיקים ולהקשיב לקריאות לעזרה מצד הציבור. לצד הצורך באכיפת החוק חייב שיהיה ברור כי אדם מוגבל אינו יכול להיות שק חבטות של השוטרים. אני שמח שהאיש שוחרר ומקווה שהמסר יעבור למניעת מקרים דומים בעתיד. פניתי לשר הבט”פ ידידי גלעד ארדן וביקשתי ממנו לטפל במקרה החריג והקשה הזה בכל דרך".

גם ח"כ משה ארבל פנה בשאילתה לשר ארדן בדרישה להבהרות בעקבות התיעוד וכתב כי "ניתן לראות בבירור כי למרות מצבו החריג הניכר לעין של האזרח, והתערבות עוברי אורח שהסבירו לשוטרים אודות מצבו, השוטרים נהגו כלפיו בכוחניות ובחוסר סובלנות. בהמשך הובא האזרח לתחנת המשטרה שם בתחילה סירבו לשחררו אף לאחר שהוריו הציגו לשוטרים תעודת נכה".

"בתגובתה לאירוע", ממשיך ח"כ ארבל לפרט את קורות האירוע ודוחה את תגובת המשטרה השקרית, "המשטרה טענה כי האזרח נעצר בעקבות תקיפת שוטר ורק לאחר מעצרו הוברר כי הוא עם מוגבלות. זאת למרות שהסרטונים מהאירוע מראים תמונה שונה בתכלית ובכל אופן ברור כי לשוטרים במקום נמסר מספר רב של פעמים כי מדובר באזרח עם מוגבלות".

"ניכר", מוסיף ארבל, "כי קיים צורך דחוף לקבוע ולהטמיע נהלים ראויים בדבר התנהלות שוטרים מול אזרחים עם מוגבלויות בכלל, וחרדים בפרט, כדי שניתן יהיה למנוע מקרים מצערים מסוג זה בעתיד החותרים תחת תפקיד המשטרה ופוגעים גם בה, בתדמיתה ובקשריה עם הציבור. ברצוני לשאול: 1. האם הנהלים לטיפול בחשודים עם מוגבלויות הוטמעו? 2. כיצד בכוונתך לפעול למניעת הישנות מקרים מעין אלו?", לשון השאילתה.

ח"כ ינון אזולאי אמר בתגובה למקרה כי "מטריד מאוד לראות שוטרים בנשקים שלופים מתעללים באזרח חסר ישע בצורה מבחילה וסדיסטית, אני קורא לשר לבט"פ להדיח לאלתר את השוטרים האלימים. מסתבר שהנהלים לא חודדו ולא הופקו הלקחים מאז המקרה המזעזע של הכאת הילד יענקי רוזנברג ועדיין יש הרואים בחרדי בעל מוגבלות טרף קל". עוד הוסיף כי, "רק תביעה של מאות אלפי שקלים לכיס האישי שלהם תלמד את העשבים השוטים לקח. אין דרך אחרת מללמד אותם זכויות אזרח".

ח"כ עומר ינקלביץ מ'כחול לבן' פנתה לנציבות שוויון זכויות אנשים עם מוגבלות שבמשרד המשפטים בדרישה לבדוק את נסיבות האירוע ואמרה כי, "גם אני הזדעדעתי לראות את המראות הקשים של אלימות השוטרים נגד אדם עם צרכים מיוחדים ביום שישי האחרון. עוד מוקדם לשפוט, אך על פניו נראה כי לא למדו מהמקרה שאירע לפני מספר חודשים את הלקח שאנשים עם מוגבלות זקוקים ליחס שונה. פניתי לנציבות שוויון זכויות אנשים עם מוגבלות במטרה לבדוק את נסיבות האירוע ואם יש צורך – אפעל לכך שהשוטרים יתנו את הדין".


כזכור, מהתיעוד שנחשף ב'חדשות JDN' עולה כי הצעיר נעצר תוך כדי הפעל אלימות של השוטרים, למרות זעקותיו, וכן צעקות השכנים המכירים אותו כי הוא פגוע נפש. באחד התיעודים נראה שוטר מרים את נשקו. לאחר המעצר הוא הוחזק במשך שעות ממשוכות במעצר המגרש הרוסים למרות שהוא מחזיק תעודת נכות 100% וניכר עליו שאינו אדם רגיל, עד שהוריו הביאו לתחנת המשטרה מסמך רשמי המאבחן אותו כחולה נפש.

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "צר לנו על הניסיון הפסול להכפיש את שוטרי ישראל המבצעים את תפקידם כחוק למען שלומו ובריאותו של הציבור תוך הצגת תמונה מעוותת וחד צדדית. בפעילות אכיפה של השוטרים לפני זמן קצר בירושלים בעקבות דיווח שהתקבל במשטרה על התקהלות אסורה, איתרו השוטרים מקווה ובית תפילה מאולתר שפעל בניגוד להנחיות ובו מספר רב של אנשים".

"כשהגיעו השוטרים למקום החלו חשודים להימלט מהמקום ובמהלך ניסיון לעכב אחד מהם לרישום דו״ח בגין הפרת הצו, הוא החל לצעוק, להתפרע ואף תקף באגרוף ושרט את אחד השוטרים, מה שהוביל לפציעתו. לאחר מעצרו של החשוד בגין תקיפת שוטרים והבאתו לתחנה, הוברר כי הוא בעל מוגבלות ולכן הוא שוחרר".

"במקום להלין על שוטרים המבצעים את תפקידם במסירות והקרבה כחוק, ראוי היה לגנות את הפרת החוק ההמונית והבוטה, את הבריחה מהמקום של חשודים רבים, כל תקיפה של שוטרים באשר היא וכל הפרה של צו בריאות העם והתקנות לשעת חירום המסכנים את שלום הציבור ובריאותו", לשון התגובה.

שמעון בלוי, עסקן בחסידות סלונים ומכרו של הצעיר, אמר בשיחה ל'חדשות JDN' כי "המשטרה ממשיכה בהתנהגות החסרת רסן ומעצורים, ולא הייתה מוכנה לשחרר את הבחור על אף שקיבלו את תעודת הנכה שבה כתוב שהוא זקוק למלווה. אף אחד במשטרה לא היה מוכן לדבר ולענות להורים השבורים".

עוד הוא הוסיף ותקף: "דמינו אינו הפקר, אנו שוכרים את טובי עו"ד ע"מ שכל מי שהיה מעורב במקרה זה ייחקר במח"ש". הוא מגדיר את המקרה כ"יענקי רוזנברג" ולדבריו, "בקהילה דנים עכשיו לצאת במחאה חוקית ולזעוק את זעקתו של מושי המסכן ונעצור את מקרה יענקי רוזנברג 3. מקווה מאוד ששליחי הציבור שלנו בכנסת יתערבו מיידית במקרה הכאוב הזה".

 

המעצר האלים בירושלים – בניגוד להנחיות משרד משפטים למשטרה

4 תגובות

כאשר יש סכנה צריך לעצור כל אחד שיכול לסכן ולא משנה מי הוא ומה רמת נפשו. ולהיפך דוקא מוגבל נפשית צריך הפעלת כח יתר כי לא יבין דיבורים

יישר כוח לך הרב בן צור על עבודת הקודש שלך כל הכבוד שאתה דואג ומרחם
תמיד ידענו שהרב בן תור הוא אחד ומיוחד שבין חכי החרדים

אשר שכתב למעלה את התגובה שלו אני לא יודע מאיפאו הגיע לך המסקנה ההזויה הזו
אדם חסר יכולת תיקשור אתה תובע ממנו להיות כמו כולם ??!!
זה בילתי אפשרי אפילו בנדם נורמלי אם יש לו פחד גבההים אתה לא יכול לידרוש ממנו לעלות למקום גבוהה

וזה יהיה הסוף עם השוטרים האלימים כשהם יקבלו הדרכה נכונה בקבלת החלטות והגברת יכולת איפוק כלפי אנשים עם מוגבלויות אז יפסק כל המראות המזעזעים הללו
זה מקומם ומזעזע ליראות את זה

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *