השר לבטחון הפנים פנה היום לראש מח"ש ולשר המשפטים בבקשה לוודא כי נפתחה ומנוהלת חקירה של מח״ש כנגד השוטרים המעורבים באירוע השלכת רימון ההלם במאה שערים ובאירוע בו נראה שוטר דוחף בכח רב אזרח חרדי ללא כל סיבה

השר לבטחון הפנים גלעד ארדן, פנה היום לראש המחלקה לחקירות שוטרים במשרד המשפטים קרן בר מנחם ולשר המשפטים אמיר אוחנה בבקשה לוודא כי נפתחה ומנוהלת חקירה של מח״ש כנגד השוטרים המעורבים באירוע השלכת רימון ההלם במאה שערים ובאירוע בו נראה שוטר דוחף בכח אזרח חרדי ללא כל סיבה.

במכתב כותב ארדן כי "בימים האחרונים אירעו לצערי מספר מקרים חריגים המעלים אצלי ואצל רבים בציבור שאלות קשות בנוגע להתנהלות השוטרים המעורבים בהם. כוונתי לאירוע בו נפצעה הילדה זיסי מרגליות בשכונת מאה שערים בירושלים כתוצאה מזריקת רימון הלם באזור מגורים צפוף וכן לאירוע בו נראית קבוצת שוטרים כאשר אחד מהם דוחף בכוח רב אזרח חרדי אל מול עיני חבריו ובלי שום סיבה נראית לעין".

השר ארדן דרש כי החקירה תתבצע בדחיפות וכי מסקנותיה יפורסמו לציבור בהקדם בכדי שניתן יהיה לקבל את ההחלטות המתאימות באירועים אלה: "ככל הידוע לי, שני המקרים הועברו לבדיקת המחלקה לחקירות שוטרים במשרד המשפטים. אני מבקש מכם לוודא ששני המקרים מטופלים ונחקרים בדחיפות וביסודיות ושהמסקנות בעניינם של השוטרים המעורבים יתפרסמו פומבית ובהקדם על מנת לשמור על אמון הציבור במשטרה".

בנוסף, ארדן קורא להשעות את השוטרים שהיו מעורבים בהפלת חסיד תולדות אהרן לפני שבועיים, לאור התיעוד החד משמעי שהתפרסם היום ולא מותיר מקום לספק. "בכל הנוגע לשוטר או לשוטרים שתועדו דוחפים את האזרח ללא כל סיבה נראית לעין – על פניו קיימת לעמדתי הצדקה להשעות את המעורבים מתפקידם עד לסיום החקירה בעניינם", כך ארדן.

מעורכי הדין המייצגים את הילדה זיסי מרגליות ממשרד ד״ר י. וינרוט ושות׳ נמסר הערב כי "פניית השר ארדן, המאמצת את דרישתנו לפתיחה בחקירה ולא להסתפק בפחות מכך, נכונה וראויה ואנו מברכים עליה. הפעלת רימון הלם, תוך פגיעה בילדה חפה מפשע, היא מקרה חריג בחומרתו, והדרך למנוע את הישנותו מחייבת חקירה מקיפה וממצה".

כזכור, בתיעוד שנחשף היום ממצלמות האבטחה של אחת החניות במאה שערים, שצולם בליל שבת לפני כשבועיים, נראים קבוצת שוטרים, ככל הנראה ממג"ב, מפילים באלימות חסיד תולדות אהרן שהלך לתומו ברחוב כשהוא עם טלית. החסיד, עו"ד דב פרנקל, נראה משוחח עם השוטרים ולאחר מכן ממשיך בדרכו, אז מספר שוטרים מתחילים לרדוף אחרי וזורקים אותו על הכביש, לאחר מכן ממשיכים בדרכם.

לדבריו, הוא יצא מביתו להביא מזון ותרופות להוריו: "הם בקבוצת סיכון. אבא שלי חולה סרטן והם סגורים בבית. אני עולה בדרך כלל להביא להם אוכל. בדרך חזרה עברתי דרך השוטרים. באמצע, אחד מהשוטרים צרח לי: 'רוץ הביתה'. אמרתי לו: 'בסדר'. עוד לפני שהתחלתי לעשות עוד פסיעה אני קולט שאני על הרצפה. המשקפיים נפלו, קיבלתי בעיטה. ברוך השם שיצאתי בלי נזק. מעבר לזה, אני גם לא מכיר הנחיות שצריך לרוץ. וגם הייתי במרחק של 100 מטר מהבית".

יש לציין כי מדובר בסרטון תקדימי לאלימות המשטרתית, שלצערנו כבר התרגלנו עליה, כשהפעם מדובר בתיעוד חד וברור להתעללות לשם התעללות, ללא שום רקע או תירוץ. העבודה שלאחר שהפילו אותו לכביש המשיכו ברדכם, מוכיחה כי לא היה חשוד בדבר ולא מדובר באלימות לשם ביצע מעצר, פשוט אלימות לשם אלימות, כשיתר השוטרים בקבוצה לא עושים דבר בנידון.

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "מדובר בהתנהלות חריגה שאינה מקובלת ועומדת בניגוד מוחלט לנורמות ההתנהגות המצופה מכל שוטר. האירוע מצוי בבדיקה ובטיפול של מח״ש, ובהתאם לתוצאותיה ינקטו נגד השוטרים המעורבים הצעדים המתאימים".