נשיא ארה"ב הטיל הלילה וטו על החוק שמגבילה את סמכויותיו לצאת למלחמה נגד איראן. טראמפ האשים את הדמוקרטים כי ההחלטה, שהתקבלה בבית הנבחרים ובסנאט, היא ניסיון לפלג את מפלגתו לקראת הבחירת בנובמבר

נשיא ארצות הברית דונלנד טראמפ הטיל הלילה (חמישי) וטו על החקיקה שמגבילה את יכולתו לצאת למלחמה נגד איראן, ושאושרה בשני בתי הקונגרס. זאת ברקע הלחץ הכבד שמפעיל טראמפ נגד הרפובליקה האסלאמית.

"זו הייתה החלטה מעליבה מאוד שהוצגה על ידי הדמוקרטים כחלק מן האסטרטגיה שלהם לנצח את הבחירות בנובמבר באמצעות פילוג המפלגה הרפובליקנית", אמר הנשיא האמריקני בהצהרה ששחרר הבית הלבן. "הרפובליקנים הבודדים שהצביעו בעד החקיקה, שיחקו ישירות לידיים שלהם", הוא הוסיף. הסנאט צפוי לקיים הצבעה נגד הווטו. לרפובליקנים יש רוב בסנאט של 53 מושבים לעומת 47 של הדמוקרטים.

בתוך כך, נשיא ארה"ב דונלד טראמפ שב ותקף הלילה את סין בטענה שהיא אחראית להתפרצות מגפת הקורונה בארצו ובשאר העולם. הנשיא כינה את המגפה "מתקפה" – כזו שלדבריו חמורה יותר מהמתקפה על פרל הארבור או פיגועי 11 בספטמבר, אם כי הדגיש שהמלחמה של ארה"ב היא בנגיף, "האויב הבלתי-נראה" כדבריו.

"זו באמת המתקפה הנוראית ביותר שהייתה לנו", אמר טראמפ לכתבים בבית הלבן. "זה יותר גרוע מפרל הארבור. זה יותר גרוע ממרכז הסחר העולמי". במתקפה היפנית ב-1941, נציין, מתו בערך 2,500 אמריקנים, ובפיגועי התאומים ב-2001 מתו כ-3,000 איש.

כזכור, הסנאט אישר לפני כ-3 חודשים חוק שמגביל את סמכותו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ לפתוח במלחמה עם איראן. החקיקה אושרה על רקע חיסולו של מפקד כוח קודס קאסם סולימאני בתקיפה אמריקנית, שעוררה חשש לסכסוך אזורי נרחב.. החוק, שעבר בסיוע מספר חברי המפלגה הרפובליקנית, ברוב של 55 מול 44, ידרוש מהנשיא לבקש אישור מיוחד מהקונגרס לפעולה צבאית נגד מדינה איראן או להכריז מלחמה בהצבעה בקונגרס.

הנשיא טראמפ הבטיח כי יפעיל את זכות הווטו שלו נגד המהלך החקיקתי, מהלך שידרוש רוב של שני שלישים מבית הנבחרים והסנאט על מנת להפוך את הווטו הנשיאותי. וכאמור, הלילה הודיע על הטלת וטו נגד החוק.