אחרי חצי שנה של מבוי פוליטי: בדיון לילי אישר הפרלמנט בבגדד את מינויו לתפקיד של מוסטפה אל-קאזמי. מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו שוחח בטלפון עם אל-קאזמי, וצייץ: "התחייבתי לעזור לו להעביר את סדר היום הנועז שלו לטובת העם העיראקי"

הפרלמנט של עיראק אישר הלילה (חמישי) הקמת ממשלה חדשה אחרי שישה חודשים, אחרי שהסיעות השונות התעמתו עד הרגע האחרון סביב תפקידי השרים שנסגרו בחדרים סגורים. ראש הממשלה החדש הוא מוסטפא אל-כאזימי, לשעבר ראש המודיעין ועיתונאי, אך הוא ייאלץ להתחיל את כהונתו ללא קבינט מלא, אחרי שכמה מועמדים נדחו.

ראש הממשלה החדש צייץ בחשבון הטוויטר שלו: "היום הפרלמנט המוערך נתן אמון לממשלתי, ואפעל עם צוות השרים הנכבד ברצינות בכדי לזכות באמון ותמיכת עמנו. תודתי לכל תמיכתנו, ותקוותי שכל הכוחות הפוליטיים ישלבו ידיים להתמודד עם אתגרים קשים, הריבונות, הביטחון, היציבות והשגשוג של עיראק הם דרכנו".

מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו כתב שוחח בטלפון עם אל-קאזמי וצייץ בחשבון הטוויטר שלו: "נהדר לדבר היום עם ראש הממשלה החדש בעיראק, מוסטפא אל-קדחימי. כעת מגיעה העבודה הדחופה והקשה של יישום הרפורמות שדורש העם העיראקי. התחייבתי לעזור לו להעביר את סדר היום הנועז שלו לטובת העם העיראקי". ההערכות הן שראש הממשלה החדש מקובל גם על-ידי האמריקנים וגם על ידי האיראנים, שהמאבק ביניהם על השפעה בעיראק הסלים בתחילת השנה לעימות של ממש.

בפני ממשלתו החדשה של אל-קאזמי עומדות כעת שורה של משימות דחופות, כאשר המחאה הכלכלית היא כבר לא בהכרח המרכזית שבהם. מגפת הקורונה הביאה לדעיכת ההפגנות וגרמה – כמו בשאר העולם – לשיתוק הכלכלה העיראקית. הצניחה במחירי הנפט והגז פגעה גם היא באופן קשה מאוד בכלכלת המדינה, שכן אלו מקורות ההכנסה המרכזיים שלה.

ממשלתו החדשה של אל-קאזמי הושבעה הלילה בהרכב חלקי, שכן הפרלמנט לא אישר את כל המועמדים לתפקידי השרים. המחוקקים אישרו 15 שרים ודחו חמישה אחרים, בהם מועמדיו של אל-קאזמי לשרי המסחר, המשפטים, התרבות, החקלאות וההגירה. גם תיקי הנפט והחוץ יישארו לא מיואשים, בזמן שהסיעות הפוליטיות השונות ממשיכות להתווכח בינן לבין עצמן על מינוי השרים למשרדים הללו. לפי החוקה העיראקית, יצוין, ממשלה יכולה לקום כל עוד מינויים של לפחות חצי מהשרים אושר.