גורמים אמריקניים אמרו כי ארה"ב מפנה מסעודיה את סוללות ההגנה מטילים "פטריוט" ושוקלת לצמצם גם את כוחות הצי במפרץ הפרסי. שר ההגנה דוחף להסיג את החיילים מכוח המשקיפים המוצב בסיני. בכירים אמריקנים: "איראן כבר איננה איום מיידי"

ה'וול סטריט ג'ורנל' מדווח כי ארצות הברית מפנה מערב הסעודית את מערכת ההגנה מפני טילים "פטריוט", ואף שוקלת להפחית חלק מכוחותיה הנוספים המוצבים באזור. לדברי גורמים אמריקניים ששוחחו עם העיתון, ארצות הברית מפנה ארבע סוללות "פטריוט" ומסיגה עשרות אנשי צבא שנשלחו למזרח התיכון אחרי כמה מתקפות על מתקני הנפט של ערב הסעודית בשנה שעברה.

סוללות הטילים האמריקניות הוצבו בסעודיה, יחד עם עשרות אנשי צבא שנשלחו לאזור, בעקבות סדרת תקיפות על מתקני הנפט הסעודיים ב-2019. המתקפות היו חלק מהסלמה בעוינות בין סעודיה לאיראן. בדיווח צוין כי שתי טייסות קרב אמריקניות עזבו גם הן את האזור, ובארה"ב ישקלו בנוסף להפחית בקרוב את הנוכחות של חיל הים האמריקני במפרץ הפרסי.

הסרת מערכות ההגנה מפני טילים מערב הסעודית על ידי הפנטגון, לצד הצמצום הנוסף בכוחות האמריקניים, מבוססים על ההערכות שאיראן עדיין איננה מהווה איום מיידי על האינטרסים האסטרטגיים האמריקניים. הגורמים הרשמיים מארצות הברית מאמינים שהכוחות הצבאיים שנפרסו באזור, לצד חיסולו של מפקד כוח קודס קסאם סולימאני בחודש ינואר האחרון, הפתיעו את איראן והקשו על יכולותיה.

על פי הדיווח, שר ההגנה של ארצות הברית, מארק אספר, דוחף גם להסיג חיילים אמריקנים מכוח המשקיפים הרב-לאומי המוצב בחצי האי סיני. לפי הדיווח, מחלקת המדינה בוושינגטון וממשלת ישראל מתנגדות למהלך, בין היתר מחשש להתעוררות דאעש באזור. אספר מעוניין להסיג יותר מ-400 חיילים, מתוך הכוח המונה כ-1,156 חיילים מ-13 מדינות.

גורמים רשמיים בפנטגון אמרו כי מדובר בחלק מבחינה מחודשת של פריסת כוחותיה של ארה"ב ברחבי העולם. לדבריהם, אספר סבור כי פעילותו של צבא ארה"ב בצפון סיני איננה ניצול יעיל של משאבי משרד ההגנה, וכי סיכון חייהם של החיילים לא מצדיק אותה. מהפנטגון נמסר בתגובה על הדיווח: "המשלחת האמריקנית לכוח המשקיפים הרב-לאומי היא אחת מני משימות שהמשרד בוחן כעת".