נתניהו וסגן נשיא סין. צילום: קובי גדעון, לע"מ

סין מגיבה לפומפאו: "היהודים יביסו את 'הווירוס המדיני' ויעשו את הדבר הנכון"

בתגובה לטענות שהעלה מזכיר המדינה בביקורו בישראל, אומר שגריר סין בישראל: "מאמינים שהחברים היהודים שלנו יבחרו במסלול שמשרת את האינטרסים שלהם". על הטענות שטייחה את התפרצות קורונה: "בתקופת מגפות מחפשים קונספירציות ושעירים לעזאזל"

 • יש לך כסף. מגיע לך יחס של כבוד

  תוכן מקודם

 • אמירת פרשת המן שתים מקרא ואחד תרגום ביחד עם מרן שה"ת הגר"ח קניבסקי

  תוכן מקודם

 • שטר הפרנסה יחתם עבורכם מחר ע"י גדולי הדור!

  תוכן מקודם

 • הדרך שלך לפרנסה ברווח - בהתחייבות

  תוכן מקודם

שגריר סין בישראל דו ווי הודף את האזהרות שהשמיע מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו בעניין החשש הביטחוני משיתוף הפעולה הכלכלי עם סין. לדבריו, שיתוף הפעולה בין המדינות הוא ניצחון לשני הצדדים, גם בעבור הישראלים שיכולים להשקיע בסין: "אנחנו מאמינים שהחברים היהודים שלנו יצליחו לא רק להביס את וירוס הקורונה, אלא גם את 'הווירוס המדיני' ולבחור במסלול שמשרת את האינטרסים שלהם בצורה הטובה ביותר".

"בשנים האחרונות הגדיר שר החוץ האמריקני פומפאו כל השקעה סינית כ"סיכון ביטחוני" – אבל לאור אחוז ההשקעה הנמוך של סין בישראל כיצד ניתן לטעון ש'סין קונה את ישראל'?", טען. בהמשך המאמר נכתב עוד כי "גם המכרז על מתקן ההתפלה שורק 2, נעשה בשקיפות מוחלטת ועל פי החוקים הישראלים – ובמעקב של גופי הביטחון הישראלים".

במאמר שפרסם השגריר התייחס לטענות של הממשל אמריקני כי סין הסתירה מידע בנוגע להתפרצות נגיף הקורונה, ואמר: "סין מעולם לא טייחה והסתירה את התפרצות נגיף הקורונה בשטחה". עוד כתב: "נהגנו בשקיפות מוחלטת. חברינו היהודים יודעים היטב, מנסיון העבר, שתמיד בתקופת מגפות מחפשים קונספירציות ושעירים לעזאזל. אנחנו לא אחראים להתפרצות הנוכחית ולמצב בארה"ב, שם מדובר בכישלון מנהיגותי".

בראיון ל'כאן חדשות' במהלך ביקורו השבוע אמר פומפאו כי יש סיכונים "אמיתיים" בשיתוף פעולה עם סין וכי סין מסכנת את אזרחי ישראל. לדבריו, "אנחנו לא רוצים שלמפלגה הקומוניסטית הסינית תהיה גישה לתשתיות ישראליות, למערכות תקשורת ישראליות – כל דבר שמציב אזרחים ישראלים בסכנה, ולפיכך מסכן את היכולת של ארצות הברית לעבוד עם ישראל במשותף על פרויקטים חשובים. אנחנו חושבים שהסיכונים מאוד אמיתיים, ושיתפנו במידע בנושא כדי שיקבלו את ההחלטות בעצמם".

השר האמריקני חשף כי הציג בפני ראש הממשלה מידע מודיעיני בנושא סין. ״יש לנו חששות בנוגע למעורבות הסינית, ועל כך דיברתי עם נתניהו״. פומפאו הוסיף כי התשובות שקיבל במהלך פגישותיו עם נתניהו ובכירים ישראלים נוספים סיפקו אותו, אך השיח בנושא נמשך. "אני חושב בכנות שכל העולם מבין מה קורה עם הקורונה. העולם ראה איך המפלגה הסינית לא שיתפה את המידע בנושא בזמן", אמר.

ב'חדשות 13' דווח כי ראש הממשלה בנימין נתניהו הבהיר לפומפאו במהלך ביקור הבזק שלו בישראל, כי ההתמודדות של חברה בבעלות סינית במכרז לבניית מתקן ההתפלה הגדול "שורק 2" הועברה לדיונים מחודשים בוועדה לפיקוח על השקעות זרות, כך לדברי פקידים ישראלים בכירים.

מזכיר המדינה עקץ את סין במהלך ההצהרה המשותפת במעון ראש הממשלה ואמר לנתניהו כי "אתה שותף נהדר, אתה משתף מידע, לא כמו מדינות אחרות שמסתירים את המידע הזה, נדבר על המדינה ההיא גם". נתניהו צחק ואמר בתגובה כי "הדבר הכי חשוב זה בעצם להשיג את המידע הזה ואז לשתף". מזכיר המדינה השיב: "זה נכון, דמוקרטיות עושות את שניהם בצורה מעולה".

בכיר במחלקת המדינה האמריקנית אמר השבוע בתדרוך לעיתונאים כי "אני חושב שעלינו להפריך את הרעיון שטסנו חצי עולם כדי לדבר על סיפוח. דווח שכך עשינו – אך זה לא נכון". אחד הגורמים הבכירים במחלקת המדינה אמר: "אנו בעלי ברית של ישראל הרבה זמן. היחסים האסטרטגיים עם ישראל הולכים ומתקרבים בכל יום – בין אם זה במישור הכלכלי, במישור הצבאי, חילופי מודיעין ועוד. ויש לנו יחסים שהם בוגרים מספיק לדבר על נושאים קשים והמסר עובר".

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו