אתרים רבים הושבתו ובמקום התוכן המקורי הופיע סרטון במהלכו נראות ערים ישראליות מוכרות "נשרפות". מערך הסייבר הלאומי מטפל במתקפה ומזהיר מלחיצה על קישורים באתרים האלו. מנכ"ל JDN: "אנחנו כנראה האתר הגדול ביותר שהותקף"

עשרות אתרים ישראלים, בהם אתר JDN, הותקפו היום (חמישי) על ידי האקרים ערביים מקבוצת "Hackers of savior". מדובר במתקפה מתוכננת שהגיעה על רקע יום "אל-קודס". האתרים שרובם מופעלים באמצעות פלטפורמת WordPress, הציגו סרטון אילוסטרציה שבו כביכול תוקפים את ישראל, עם הכיתוב "הספירה הפוך להרס ישראל נתחל מלפני הרבה זמן" (השגיאות במקור).

בתחתית העמוד מוזכר שמם של קבוצת ההאקרים העומדת מאחורי התקיפה ככל הנראה – "Hackers_Of_Savior". בסרטון היוטיוב היחיד של הקבוצה נכתב כי "אנו מתכנסים כאן כדי לנקום בפשעי ציונים נגד פלסטינים שמתו או שאיבדו את חייהם, משפחותיהם ואדמותיהם". יצוין שהמתקפה לא הסתיימה לחלוטין, ולמרות שהאתר שב לפעילות, עדיין מופיע כביכול פרסומות שיש להימנע מללחוץ עליה.

במערך הסייבר הלאומי מסרו כי בשעות הבוקר התקבלו דיווחים על אודות אתרי אינטרנט בישראל שהושחתו עם מסרים אנטי-ישראליים. "הנושא מטופל על ידי המערך. אנו ממליצים לגולשים להימנע מלחיצה על קישורים במידה שגולשים לאתר שהושחת", נמסר ממערך הסייבר.

אף מדינה או ארגון לא לקחו אחריות על התקיפות אך ישנן הערכות כי מדובר בגורמי חמאס או גורמים אירניים. מערך הסייבר הלאומי עדכן כי כמדי שנה, לציון "יום ירושלים האירני" וסיום הרמדאן, ובסמיכות ליום ירושלים המצוין בישראל, צפויים ניסיונות של אקטיביסטים אנטי-ישראלים לבצע פעילות מתואמת במרחב הסייבר כנגד ישראל.

מהחברה המפעילה את האצרים נמסר כי "היום בשעה מוקדמת זיהינו מתקפת סייבר רחבת היקף על אתרים רבים שמאוחסנים אצלנו. מדובר במתקפה מכוונת ורחבה של גורמים אנטי ישראליים (איראניים). זיהינו חולשת אבטחה בתוסף וורדפרס שגרמה לפרצה, אנחנו עובדים בשיתוף פעולה עם רשות הסייבר הממשלתית, מבצעים חקירת אבטחה ומטפלים בכל האתרים".

"אנחנו כרגע עובדים בכל המרץ כדי לתקן את נזקי התקיפה בהקדם האפשרי. האתרים שלכם והמידע שלכם מגובים במערכי הגיבוי שלנו ואנחנו פועלים על מנת לטפל בכל האתרים שנפגעו. זה אירוע קשה מאוד ואנחנו מבטיחים שנעבור אותו", מסרו.

יואל סילבר, מנכ"ל האתר JDN, אמר כי "לצערי גם אנחנו חלק ממתקפת הסייבר, וכנראה האתר הגדול ביותר שנתקף במתקפת הסייבר הנוכחית. חברת השרתים שאנו עובדים איתה יחד עם מערך הסייבר הלאומי עושים הכל כדי לבלום את המתקפה, אנחנו איתם בקשר, ומקווים בקרוב לשוב לפעילות רגילה".

בחברת אבטחת המידע צ'ק פוינט משערים שמדובר בהתארגנות של האקרים מטורקיה, צפון אפריקה ורצועת עזה לתקיפת אתרים שמאוחסנים על אותו שירות ענן. מה שיצר ככל הנראה נקודת כשל יחידה שהביאה לפגיעה באתרים שמאוחסנים בשירות הזה. עם זאת, הם מוסיפים כי על אף שמדובר במספר רב של אתרים בשירות הזה, מדובר בהיקף קטן של תקיפה.