ראש הממשלה וראש הממשלה החליפי ייפגשו היום אחר הצהריים על מנת לדון בעניינים הפוליטיים. הפגישה תיערך על רקע כמה מחלוקות שהתגלעו בקואליציה החדשה. הפגישה, שתיערך ב-4 עניינים, היא הראשונה ביניהם מאז הקמת הממשלה

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון וראש הממשלה החליפי בני גנץ ייפגשו היום (חמישי) אחר הצהריים על מנת לדון בעניינים הפוליטיים. הפגישה תיערך על רקע כמה מחלוקות שהתגלעו בקואליציה החדשה, כמה ימים בלבד לאחר השבעת הממשלה. הפגישה, שתיערך ב-4 עניינים, היא הפגישה הראשונה ביניהם מאז הקמת הממשלה.

כזכור, ההצבעה על החוק הנורבגי שתוכננה להתקיים אתמול במליאת הכנסת נדחתה לשבוע הבא. החוק, שנועד לאפשר לשרים או סגני שרים להתפטר מהכנסת ולהכניס במקומם את הבאים אחריהם ברשימה, היה אמור לעלות לאישור בקריאה טרומית, ולעבור מיד להמשך דיון בוועדת החוקה של הכנסת.

עם זאת, קיימים חילוקי דעות בתוך הקואליציה והאופוזיציה על הרכב הוועדות בכנסת, מה שמונע הקמתן של כמה מהן ואינו מאפשר את הבאת החוק להצבעה. שלשום אישרה הוועדה המסדרת את בקשת הקואליציה להעניק פטור מחובת הנחה, אישור לקידום מהיר של הצעת החוק. זאת למרות סירובה לקדם בהליך דומה הצעת חוק דמי אבטלה לעצמאיים.

החוק הנורווגי, שאמור היה לעלות היום להצבעה, יאפשר לשרי הממשלה והסגנים להתפטר כדי להכניס חברי מפלגה נוספים לכנסת. 12 חברי כנסת חדשים צפויים להתמנות במסגרת החוק – שלושה מש"ס, שלושה מיהדות התורה, שניים מהליכוד ועוד חמישה מכחול לבן. בלית ברירה, תיאלץ מפלגתו של גנץ להכניס גם חבר כנסת של מפלגת יש עתיד, זאת לאחר שהחליטו לוותר על "החוק הנורבגי המדלג".

הח"כים שאמורים להיכנס במסגרת החוק הנורווגי: בש"ס – אוריאל בוסו, ברוך גזאיי, ויוסי טייב. בכחול לבן – יוראי להב הרצנו (איש יש עתיד), עינב קאבלה, הילה שי וזאן, יעל רון בן משה ומיכל וונטש. ביהדות התורה – יצחק פינדרוס ותהיה רוטציה בין אליהו חסיד ואליהו ברוכי. בליכוד – אריאל קלנר ואסנת מרק.

מקורבי ראש הממשלה אמרו כי הם "לא מבינים את האנשים שבכלל חשבו שהליכוד יסכים לחוק נורבגי רגיל שמקטין את הקואליציה בשלושה מנדטים שיוצאים מכחול לבן ומחויבים לממשלה בשלושה מיש עתיד אנטי קואליציה".

גנץ שובר שתיקה: "עד רגע ההשבעה, לא ידעתי אם הממשלה תקום"

גורמים בליכוד לא אהבו השבוע את דבריו של גנץ בראיון לתוכנית "עובדה" בחדשות 12, שבה אמר בין היתר כי לא ייתן לא תחוקק פסקת ההתגברות גם אם בג"ץ יתערב בסוגיית הרוטציה. כמו כן, אמש יועצו לשעבר של גנץ, רונן צור, אמר בראיון לגלי צה"ל כי הוא מאמין שגנץ יהיה ראש ממשלה עוד לפני התאריך הנקוב בנובמבר 2021. בליכוד לא אהבו את הדברים ואמרו: "החום הכבד בלבל אותו. שישתה מים קרים".