שר החוץ ההונגרי טען כי סיכם עם מקבילו הישראלי כי שתי המדינות מחזיקות בעמדה לפיה חשוב לשמור על הזהות הלאומית ולהילחם בהגירה בלתי חוקית - אך אשכנזי הכחיש. עוד הבטיח: "ישראל יכולה להיות בטוחה בכך שהונגריה תמשיך במדיניות הוגנת ומאוזנת"

שר החוץ ההונגרי, פטר סיירטו, התקשר היום (חמישי) לברך את שר החוץ גבי אשכנזי לרגל כניסתו לתפקיד ואחריה מסר כי שתי המדינות מחזיקות בעמדה לפיה חשוב לשמור על הזהות הלאומית ולהילחם בהגירה בלתי חוקית ושהביקורת על ישראל והונגריה באירופה נובעת מצביעות ותקינות פוליטית.

השר ההונגרי אמר לו כי "ישראל יכולה להיות בטוחה בכך שהונגריה תמשיך במדיניות הוגנת ומאוזנת". על פי הודעת משרד החוץ ההונגרי, סיירטו אמר לשר החוץ הישראלי כי הונגריה תמשיך להימנע מלתמוך בהצהרות המגנות את ישראל הן באיחוד האירופי והן באו"ם. עוד ציינו ההונגרים כי הם רואים את ההליך נגד ישראל בבית הדין הפלילי הבינלאומי כבלתי מבוסס.

תחילה, פרסמו ההונגרים כי השרים הסכימו ביניהם להילחם בהגירה בלתי חוקית, אך בהמשך, לאחר שלשכת השכר אשכנזי טענה כי הדבר כלל לא עלה בשיחה, פרסמו הודעה מתוקנת לפיה מדובר בעמדת המדינות ולא בדברים שנאמרו בשיחה. "שני הצדדים הסכימו שממשלות שמוקמות על בסיס של פטריוטיות וערכים לאומיים ועל שמירה על אינטרסים לאומיים מותקפות בזירה הבין-לאומיות כתוצאה מצביעות, הטיה ותקינות פוליטית", נמסר בהודעת שר החוץ ההונגרי.

"לאור העובדה שגם בישראל וגם בהונגריה יש ממשלות בעלות אופי כזה הידוק שיתוף הפעולה האסטרטגי בין המדינות מובטח. להונגריה וישראל יש עמדה זהה לגבי סוגיית השמירה על הזהות הלאומית וחשיבות השמירה על הריבונות והביטחון וכן לגבי הצורך לנקוט בפעולה נגד הגירה בלתי חוקית". דברי השר ההונגרי מגיעים לאחר שביום שישי שעבר הונגריה ואוסטריה מנעו משר החוץ של האירופי, וממדינות נוספות באיחוד, מלקבל החלטת גינוי נגד ישראל.

מלשכת אשכנזי נמסר כי "הוא שוחח היום עם שר החוץ של הונגריה והודה למקבילו על מילותיו החמות עם כניסתו לתפקיד. עוד הוסיף, כי הוא מעריך את עמידתה של הונגריה לצד ישראל באיחוד האירופי ובפורומים בינלאומיים נוספים". השר מסר למקבילו כי הוא מצפה להפגש עמו ברגע שהמצב יאפשר זאת.