נשיא טורקיה, רג'יפ טאיפ ארדואן, התייחס לדבריו של ראש הממשלה על החלת ריבונות בבקעת הירדן ויו"ש ואמר כי, לא יקבל או יאפשר סיפוח של אדמות פלשתיניות ופגיעה בהר הבית. ארדואן הוסיף:"לא ניתן שחלקים מאדמות פלשתין ימסרו או יוצעו לאף אחד"

נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, שיגר מסר מאיים לישראל בעקבות התוכניות לספח שטחים ביהודה ושומרון: "לא נאפשר העברת אדמות פלסטיניות לאף אחד". הדברים נאמרו בנאום מצולם ששוגר לאזרחי ארה"ב המוסלמים והוכן לרגל חגיגות העיד אל פיטר. ארדואן אמר: "אנו עדים לתוכנית חדשה של כיבוש וסיפוח על ידי ישראל שמסכנת את הריבונות הפלסטינית ומנוגדת לדין הבינלאומי".

ארדואן טען בנאומו כי "טורקיה היא הקול היחיד שמגן על הפלסטינים היום". הוא גם שב והבהיר שירושלים והר הבית "מקודשים לשלוש הדתות והם הקו אדום לכל המוסלמים בעולם". עוד הוא אמר כי "הסדר העולמי אכזב את הפלסטינים, ולא הצליח להביא לשלום, צדק, ביטחון וסדר בחלק זה של העולם".

בתוך כך, סגן-אלוף (מיל') ראים פאלח, שעסק במהלך שירותו בתיאום הביטחוני והאזרחי ביהודה ושומרון, התריע בראיון ל'וואלה' כי יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן הורה לדרגי השטח לחדול מהתיאום עם הביטחוני עם ישראל בעקבות הכוונות לספח שטחים ביהודה ושומרון. "הפעם זה רציני", אמר פאלח, שעד 2018 שימש כראש מפקד התיאום והקישור (רמת"ק) של צה"ל בחטיבת אפרים, האחראית על גזרת קלקיליה.

לאורך השנים האחרונות נשמעו איומים ואזהרות של בכירים ברשות הפלסטינית, לפיהם הם עומדים לנתק את התיאום הביטחוני והאזרחי עם ישראל – אך חזרו בהם מהר מאוד ופעלו אחרת בשטח. הפעם, לדברי פאלח, המצב שונה. "יש הנחיה גורפת של אבו מאזן וזה הרבה יותר משמעותי", אמר. "פשוט לא עונים למפקדים בטלפון. נתק. גם בתיאום הפלילי בין המשטרה למנגנונים".

גורמים בכירים ברשות טענו כי אין להם כוונה להמשיך בתיאום אירועים שונים ישירות מול מקביליהם בצה"ל, וכי יעשו זאת מעתה מול הצלב האדום או ארגוני סיוע מקומיים. בהקשר זה התריע פלאח כי החשש הגדול הוא ממקרים של ניסיונות חטיפת ישראלים או כניסת אזרחים ישראלים לשטחי הרשות בשוגג. "צה"ל מצפה למנוע אירועים מהסוג הזה", אמר. "באשר לאזרחים שנכנסו בטעות ליהודה ושומרון לשטחי A, השאלה הגדולה היא אם המנגנונים יגוננו על הישראלים, יאבטחו או לא? איך יסגירו אותם לידי צה"ל?".