גורמים במערכת הביטחון מעריכים כי היעד של ראש הממשלה להחלת הריבונות בחודש יולי לא יהיה ניתן לביצוע, מאחר שנדרשות הכנות משמעותיות. גורמי ביטחון טוענים כי ייתכן שנתניהו יסתפק אז רק בהצהרה ויבהיר שיישום המהלך יידחה בכמה חודשים

גורמים במערכת הביטחון מעריכים כי היעד של ראש הממשלה בנימין נתניהו להחלת הריבונות ביהודה ושומרון, בראשית חודש יולי, לא יהיה ניתן לביצוע הלכה למעשה בשטח – כך דווח ב'וואלה'. להערכת הגורמים מדובר בפרקי זמן קצרים מדי, מאחר שנדרשות הכנות משמעותיות, בהן היערכות להידרדרות ביטחונית בגדה המערבית וברצועת עזה.

באשר לתכנית החלת הריבונות, במערכת הביטחון מעריכים כי התגובה בשטח עלולה להיות בלתי צפויה. לדבריהם, הדבר תלוי באופן שבו המהלך יוצג ויתקבל בהתאמה ברחוב הפלסטיני, וכן באפשרות שבכירי הרשות יסיתו נגד ישראל. משתנה נוסף הוא התנהלות מנגנוני הביטחון הפלסטיניים שייתכן שילבו את האש ולא יפעלו לסיכול פיגועים.

בצה"ל לא מסתפקים בהכנות וברמת הכשירות הנוכחית של פיקוד המרכז. הרמטכ"ל, רב-אלוף אביב כוכבי, הנחה על הקמת צוותי חשיבה בתחומים שונים, תוך התעמקות בהשלכות על הזירות השונות והמענה שצה"ל יידרש לספק אם גורמים קיצוניים יסלימו את המציאות הביטחונית – ממחבלים בודדים ועד לפיגועים של תשתיות טרור מאורגנות. עוד החליט הרמטכ"ל על תכנון נוהל קרב סדור לקראת מועד ההכרזה.

על פי הדיווח של אמיר בוחבוט, גורמי ביטחון טוענים כי ייתכן שראש הממשלה נתניהו יסתפק רק בהצהרה בתחילת חודש יולי, ובאותו מעמד יבהיר שיישום המהלך יידחה בכמה חודשים. לפיכך, הרמטכ"ל הנחה לדון במדרגות שונות לתגבור של גדודי לוחמים ככל שהמצב יידרדר. עם זאת, טרם רוכזו דיונים מקצועיים בנושא על ידי שר הביטחון בני גנץ.

כזכור, ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס אתמול בחלק הסגור של ישיבת סיעת הליכוד בכנסת להעסקת המאה ולתוכנית להחלת הריבונות בבקעת הירדן ובישובים היהודיים ביהודה ושומרון: "בנוגע להחלת הריבונות – יש לנו תאריך יעד ליולי ואנחנו לא מתכוונים לשנות אותו. נפעל בתבונה ובשילוב כוחות". בפתח ישיבת הסיעה אמר נתניהו כי לגבי "החלת הריבונות על שטחי מולדת – יש פה הזדמנות היסטורית שלא הייתה מאז 1948 כצעד מדיני וריבוני של מדינת ישראל ביהודה ושומרון. זאת הזדמנות גדולה ולא ניתן לה לחלוף".

בממשל ארצות הברית קיים תסכול גדול מעמדת מועצת יש"ע, שבימים האחרונים מנסה לשכנע שרים וח"כים בימין להתנגד לתוכנית המאה של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ – כך דווח ב'ישראל היום'. גורם אמריקני הבקי בפרטים אמר כי "אם המתיישבים לא מעוניינים במה שיש לממשל להציע כעת, שלא יבואו אלינו בהמשך".

"היה מצופה שיראו את התמונה הרחבה, שיזכרו איפה הם עמדו בדצמבר 2016 (החלטת מועצת הביטחון 2334 שפגעה בישראל, אשר הובלה על ידי ממשל אובאמה), ושיחשבו היכן הם עשויים לעמוד בעוד ארבע שנים, אם הפלסטינים יתמידו בסירוב למשא ומתן עם ישראל", כך הגורם בממשל טראמפ.

הליכוד: "החלת הריבונות תתבצע בדיוק כפי שסוכם בהסכמים הקואליציוניים"