שגריר ארצות הברית בישראל נפגש עם שר התקשורת ויו"ר ועדת חוץ וביטחו. רשמית: הפגישה עסקה בעסקת המאה. הערכות: דרישה למנוע מחברות סיניות לקבל גישה לתשתיות דור 5 בסלולר. ארצות הברית במסר לישראל: "זה או אנחנו או סין"

ארצות הברית דורשת מישראל למנוע מחברות סיניות לקבל גישה לתשתיות דור 5 בסלולר ומגבירה את הלחץ בנושא – כך דווח ב'כאן חדשות'. בשבוע הבא יתקיים המכרז שמאפשר גם לחברות זרות להשתתף בפרויקט התשתית רחב ההיקף, שמעורר דאגה בוושינגטון מפני מעורבות סינית בו. בישראל נוטים להיות קשובים לבקשת וושינגטון – שמאיימת בהפסקת שיתוף הפעולה עמה.

היום נפגש שגריר ארצות הברית בישראל דויד פרידמן עם שר התקשורת יועז הנדל ועם חברו לסיעת דרך ארץ בגוש כחול לבן יו"ר ועדת חוץ וביטחון ח"כ צבי האוזר. למרות שבאופן רשמי הפגישה עסקה בהחלת הריבונות, בו השניים תומכים, ההערכה היא כי מטרת הפגישה החריגה הייתה ללחוץ על שניים בנושא המסחר הישראלי עם סין, לו ארצות הברית מתנגדת בתוקף.

מסיעת 'דרך ארץ' נמסר כי "סיימנו עתה פגישת עבודה חשובה עם שגריר ארה״ב בישראל, ידידנו דייויד פרידמן. שוחחנו על האתגרים באזור, על האינטרסים המשותפים ודנו על החלת הריבונות ביו״ש ובקעת הירדן. כמו כן, השגריר הזמין את שר התקשורת הנדל לסבב פגישות מקצועיות בוושינגטון מיד כשהדבר יתאפשר. נמשיך לפעול בתפקידנו החדשים כדי להעמיק את שיתוף הפעולה בין המדינות".

הפרשנית המדינית של 'מעריב' אנה רייבה ברסקי דיווחה כי השגריר פרידמן היה מי שיזם אות הפגישה. היא מציינת כי הפגישה באה זמן קצר יחסית אחרי הביקור של מזכיר המדינה פומפאו והייתה סוג של שיחת ההמשך מבחינת הנושאים שעלו. "אפשר להניח כי לא הסיפוח ולא תוכנית השלום נמצאים בראש סדר העדיפויות האמריקני, אלא הקורונה והאינטרסים העסקיים של סין בישראל".

עם זאת, ניתן להעריך שבפגישה עלה גם נושא הריבונות, מאחר השניים לשון מאוזניים באפשרות להצטרפות לגוש הימין. הפרשן המדיני של 'חדשות 12' ירון אברהם מציין כי הקולות של שניהם מביאים לתמיכה בממשלה בסיפוח והאוזר הוא יו"ר ועדת החוץ והביטחון. הצעת חוק בנושא תטופל אצלו בוועדה. "ניהלנו שיחה טובה על מגוון סוגיות אקטואליות", כתב בטוויטר השגריר האמריקני בתום הפגישה.

בשל לחץ מצד ארה"ב: חברה סינית לא תקים מתקן להתפלת מים בשורק

סין מגיבה לפומפאו: "היהודים יביסו את 'הווירוס המדיני' ויעשו את הדבר הנכון"