זעם בארה"ב: מותו של ג'ורג פלויד, אזרח אפרו אמריקאי שנחנק למוות בעת שהיה שרוע על הקרקע, כששוטר כורע ברך על צווארו במשך דקות ארוכות, עורר הפגנות ועימותים אלימים ברחבי המעצמה. מפגין נורה למוות לאחר שניסה לגנוב מאחת החנויות

שוטר לבן בעיר מיניאפוליס שבארצות הברית תועד מרתק גבר שחור בזמן מעצרו, בזמן שהאחרון זעק שאינו יכול לנשום. הוא נראה מצמיד את ברכו לצאוורו במשך כמה דקות, עד שהפסיק לזוז. בעקבות התקרית, שאירעה שלשום בלילה, ה-FBI ורשויות אכיפת החוק במדינה פתחו בחקירה.

ראש עיריית מיניאפוליס, ג'ייקוב פריי, התנצל אתמול בפני הקהילה השחורה בעיר. "להיות אדם שחור באמריקה אסור שיהיה גזר דין מוות", כתב בפייסבוק. "במשך חמש דקות, ראינו שוטר לבן מצמיד את ברכו אל צווארו של אדם שחור. חמש דקות. כשאתה שומע שמישהו קורא לעזרה, אתה צריך לעזור. השוטר הזה נכשל במובן הבסיסי וההומני ביותר".

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, התייחס הלילה (בין רביעי לחמישי) לראשונה למותו של ג'ורג' פלויד – אך נמנע מלגנות את התקרית או להאשים את השוטרים שמעורבים בה. גם הלילה התעמתו מאות בני אדם במיניאפוליס עם כוחות המשטרה במחאה על התקרית, וחלקם אף תועדו בוזזים חנויות. עימותים נרשמו גם בלוס אנג'לס, שם תועדו עשרות מפגינים מקיפים ניידת ועולים עליה – עד שהיא נוסעת ומפילה אותם.

בהתייחסות הראשונה לתקרית אמר טראמפ כי מדובר ב"אירוע עצוב מאוד", והוסיף כי הוא וסגנו מייק פנס יקבלו ביום חמישי סקירה מלאה על התקרית. כשנשאל אם הוא חושב שיש להעמיד לדין את השוטרים שהיו מעורבים באירוע ופוטרו בעקבותיו, נמנע טראמפ מלנקוט עמדה ורק השיב: "אבחן את זה".

מאוחר יותר צייץ טראמפ בטוויטר: "לבקשתי, ה-FBI ומשרד המשפטים כבר החלו בחקירה בנוגע למוות העצוב והטרגי של ג'ורג' פלויד במינסוטה. ביקשתי שהחקירה תהיה מהירה, ואני מעריך מאוד את העבודה שעושים גורמי אכיפת החוק המקומיים. לבי יוצא למשפחתו של ג'ורג' ולחבריו. הצדק ייעשה".

במהלך הלילה המשיכו הפגנות סוערות בחלקים שונים בארה"ב, בתיעודים שהתפרסמו ברשתות החברתיות נראים חלק מהמפגינים כשהם מסבים נזק לרכוש באזור ובוזזים חנויות. עימותים נוספים נרשמו גם בעיר לוס אנג'לס, שם תועדו המוחים כשהם מפילים ניידת משטרה.

על השלטים שנושאים המפגינים נראים כיתובים ביקורתיים וקשים כמו כלפי המשטרה כמו "אין צדק ואין שלום" . אחרים ציטטו את מילותיו האחרונות של פלויד, כשציין בפני השוטר שהוא נחנק. שוטרים שהגיעו למוקד ההפגנות התמקמו על גגות סמוכים. כמו כן, נעשה שימוש במסוקים משטרתיים על מנת לטפל באירועים האלימים, זאת בנוסף לשימוש בגז מדמיע כלפי מפגינים ואמצעים שונים לפיזור הפגנות.

במהלך ההפגנות הסוערות, מפגין נורה למוות במיניאפוליס, מינסוטה שבארה"ב. מהדיווחים עולה כי המפגינים פשטו על חנויות, אותן ניסו לבזוז ואף ניסו לפרוץ לבנק. כשאחד המפגינים ניסה לגנוב מאחת החנויות – בעל החנות ירה בו למוות.