ועדת הכספים בחרה את ח"כ משה גפני לעמוד בראשה: "החיים שלנו בתקופה הקרובה יהיו קשים, בחלק גדול נתבקש לקצץ, אך לא נסכים לעשות זאת ללא פיקוח ובקרה של הוועדה". יו"ר הכנסת: "הוועדה תונהג ע"י אחד האנשים הכי מנוסים בבניין הזה"

ועדת הכספים בחרה היום (ראשון), פה אחד את ח"כ משה גפני לתפקיד יו"ר ועדת הכספים, זאת אחרי שוועדת הכנסת המליצה על כך ביום חמישי בהתאם להסכם הקואליציוני. יו"ר ועדת הכנסת, ח"כ איתן גינזבורג, שהציג את המינוי לחברי הועדה אמר כי "אין ספק שח"כ גפני, מוותיקי הכנסת, ראוי לתפקידו".

יו"ר הכנסת, ח"כ יריב לוין, הגיע לדיון לברך את גפני ואמר כי "מי אמר שאין יציבות במערכת הפוליטית, צריך לומר עברנו לא מעט כדי לחזור ולראות את ח"כ גפני, יושב במקומו הטבעי. ברכות. אני חושב שמעבר להרבה מאוד דברים יש חשיבות עצומה לכך שאתה עומד בראש הוועדה בתקופה הכ"כ מורכבת המצופה לנו. חברי ועדת הכספים מה שמונח על כתפיכם בתקופה הקרובה הוא חריג. אנחנו הולכים לתקופה מאוד מורכבת, עם תקציב מדינה והרבה צעדים אחרים, רובם מאוד לא פשוטים".

"אני שמח שהוועדה תונהג ע"י אחד האנשים הכי מנוסים בבניין הזה, שרוחשים להם הכי הרבה כבוד ומכבדים את דעתם. האופן שבו ניהלת תמיד היה בראייה רחבה, מתוך הבנה עמוקה של החומר והצרכים והתמונה הכוללת. בימים המורכבים האלה הדבר דרוש לנו אפילו יותר מימים רגילים. אני רוצה לברך אותך, המשימה שלפניך לא קלה, ואני יודע שתוביל את הוועדה בדרך הכי טובה שניתן", דברי לוין.

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, אמר כי "נרגש זו מילה גדולה, עברתי כמה פעמים את התהליך, הוא היה מרגש וגם עכשיו. אנחנו מגיעים לתקופה שאני לא זוכר כמותה, עוד לפני הנגיף היה פה מצב מאוד קשה. כבר אז אמרתי לחברי, כאשר נכנסו לגרעון גדול, שמדינה נורמלית מטפלת בגרעון, משק כמו במדינת ישראל הוא משק שאפשר לטפל בו, אבל במקום זה הלכנו ל-3 מערכות בחירות. זה היה דבר שאי אפשר היה להבין איך מדינה מתוקנת הולכת לדבר כזה, פתאום באה הקורונה".

הוא הוסיף כי, "הוועדה פה היא בצומת שבין הממשלה, לציבור ולכנסת, והיא תצטרך להתמודד עם הבעיות. אני יודע שהחיים שלנו יהיו קשים, בחלק גדול נצטרך לקצץ, וחלק גדול לא נסכים בלי פיקוח. עומד על השולחן חוק משק המדינה, זה חוק ראשון של השר, צריך להתחשב, מצד שני אני שומע שהוועדה לא תצטרך לדעת הכל. נדרוש לדעת לאן הולך הכסף, לפיה איזה קריטריון, ולמה לא מעבירים את חלקו למעסיקים, גם כאלה שלא פיטרו עובדים. זה שר אוצר חדש, אבל אנחנו במצב לא פשוט ונצטרך לפקח כראוי".

צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

לקרת סיום הודה באופן חריג למי שהיה יו"ר הועדה הזמנית, איש ישראל ביתנו: "אני מבקש להודות לעודד פורר, יו"ר הוועדה הזמנית, שכאשר התחלנו לארוז, כדי לא להפריע לו. הוא בא אלי ואמר לי, ח"כ גפני, אל תארוז את הדברים, תישאר בחדר, לא ידענו מה יהיה. אני מודה לו על כך. הוא נהג כמו אדם הגיוני". לסיום הוסיף בהומור: "אני מקווה שאף אחד לא יספר לבוס שלו".

"בנוסף, בזמן שלא הייתי יועמ"ש הוועדה, הפכה ליועמ"ש הזמנית של הכנסת, אני רוצה לברך אותך. מודה לכולם על האמון שנתנו בי. אני בקואליציה, אבל אמשיך להשתדל שפה בוועדה לא תהייה אופוזיציה או קואליציה, נמשיך לנהוג בנוהל הזה למען כולם", אמר גפני.

סגן השר אורי מקלב אמר כי "הכנסת והעשיה הציבורית היא מרכז החיים של ח"כ גפני, מעבר לתופעת טבע שנקראית משה גפני, אתה חי, נושם ומתחדש כל בוקר לעשיה ולעזרה". ח"כ אחמד טיבי הוסיף כי "אני בתור רופא מומחה אומר לכם – גפני נולד להיות יו"ר ועדת הכספים". ח"כ שלמה קרעי מהליכוד אמר כי לגפני כי "יותר משאתה שמח לקבל את הפיקדון, הפיקדון שמח לקבל אותך".