ויקפדיה

המהומות בארה"ב: אלפים הפגינו למרות העוצר; מאות חיילים יועברו לוושינגטון

למרות העוצר מאות הפגינו הלילה ברחבי ארה"ב כשברוב המוקדמים ההפגנות התנהלו ללא אלימות • נשיא ארה"ב טראמפ מעביר 1,600 חיילים לוושינגטון: "הם בכוננות מוגברת" • תקרית המסוקים הצבאיים שחגו מעל מפגינים בלילה הקודם תיחקר

המחאה על הרג ג'ורג' פלויד נמשכה הלילה (רביעי) זה היום השמיני ברציפות ברחבי ארצות הברית, ועשרות אלפים השתתפו בהפגנות שקטות בוושינגטון, פילדלפיה, לוס אנג'לס, ניו יורק, אטלנטה ויוסטון. המוחים הניפו שלטים, קראו "אין צדק, אין שלום", וכרעו ברך במחאה על הריגתו של פלויד על ידי שוטר במיניאפוליס.

מפגינים רבים התעלמו מכניסת העוצר הלילי שהוטל בערים, ונותרו לצעוד ברחובות הערים. עם רדת החשיכה, פינו המחאות השקטות את מקומן בחלק מהערים להתפרעויות, ונדליזם וביזה. לאורך הלילה, חמישה שוטרים נורו בשתי ערים.

הבוקר דווח כי המשמר הלאומי חוקר את הפעולות שהובילו לשליחת כלי טיס לשמי הבירה בלילה שעבר, בין שני לשלישי. הללו חגו אז בגובה נמוך מעל בניינים ומעל קבוצות של מפגינים, במה שנראה כניסיון לפזרם. דובר מטעם הפנטגון מסר לרשת CNN כי מסוקים מסוג UH-72 נשלחו לאזור כדי "לספק תצפית עבור כוחות המשמר הלאומי בעת שביצעו פעולות במסגרת אי-הסדר האזרחי". לדברי הדובר, קולנול כריס מיטשל, המסוקים לא נשלחו לאזור כדי לסייע בפעולות אכיפת החוק עצמן.

בתוך כך, משרד ההגנה האמריקני החליט הלילה להעביר כ-1,600 חיילים לאזור וושינגטון, זאת לאחר כמה לילות של הפגנות אלימות, שהגיעו אפילו אל מחוץ לבית הלבן. בינתיים בבירה, כמו גם באזורים נוספים בארצות הברית, הוכרז עוצר לילי – אך ההמונים עדיין נמצאים בחוץ. במהלך אחד האירועים הלילה נפצעו 5 בני אדם, ביניהם 2 שוטרים, כתוצאה מחילופי המהלומות.

"הכוחות במצב כוננות מוגבר", אמר דובר הפנטגון. מטרת המהלך היא לתמוך ברשויות האזרחיות בעיר ובדיכוי ההפגנות האלימות באזור, אך הדובר הבהיר כי בשלב זה – טרם נעשו פעולות אקטיביות בבירה מצד הצבא. המהלך מגיע בהמשך להודעת האיום של הנשיא טראמפ, לפיה אם לא יינקטו צעדים משמעותיים יותר מצד השלטונות המקומיים נגד המוחים – הממשל לא יהסס להשתמש בצבא.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן