בניגוד לעמדת טראמפ אמר מארק אספר כי שימוש בכוחות צבא סדירים לצרכי פנים צריך להיות המוצא האחרון: "אפשרות שניתן להשתמש בה רק במצב של סכנה דחופה וקודרת". לדבריו, אין זה המצב כיום. הוא אמר כי ג'ורג' פלויד "נרצח בפשע מזעזע".

שר ההגנה של ארצות הברית, מארק אספר, חולק היום (רביעי) על עמדת הנשיא טראמפ ואומר כי הוא מתנגד לשימוש בצבא כדי לדכא את הפגנות המחאה על הריגת האזרח השחור ג'ורג' פלויד. "שימוש בכוחות צבא סדירים לצרכי פנים צריך להיות המוצא האחרון ויש להגבילו רק למצבי חירום חריגים. אנחנו לא נמצאים במצב כזה", אמר אספר לכתבים בוושינגטון.

שר ההגנה האמריקני ציין כי הוא סבור שהמשמר הלאומי הוא הגוף המתאים לסייע למושלי המדינות ולראשי הערים לאכוף את החוק בתחומי ארצות־הברית. אספר לא נותר אדיש לסיבה שהציתה את המהומות, הריגתו של האזרח האפרו אמריקני, ג'ורג' פלויד ואמר: "מדובר בפשע מחריד. גזענות היא תופעה שקיימת בארצות הברית ועלינו לעשות כל מה שאנחנו יודעים ויכולים על מנת לאתר אותה ולהכחיד אותה".

"אני לא תומך בשימוש בחוק ההתקוממות", הוסיף שר ההגנה. אספר התייחס לשימוש שעשה במונח "שטח קרבי" וטען כי מדובר בשימוש של מילה מהלקסיקון הצבאי לתאר מצב לא צבאי. "זה מונח שאנחנו משתמשים בו באופן יום יומי. זה חלק מהלקסיקון הצבאי שגדלתי עליו. זה לא מונח שמתכוון לאנשים. הייתי צריך להשתמש במילים אחרות", הודה אספר.

זמן קצר לפני שאספר אמר את דבריו, טראמפ לקח קרדיט על פריסת כוחות רבים מהמשמר הלאומי ומסוכנויות אכיפת החוק בבירה. לדבריו, זה משמש דוגמה למדינות השונות כיצד לעצור את האלימות בהפגנות. הנשיא טען כי מפגן הכוח הוביל לצמצום היקף האלימות בוושינגטון ובערים אחרות בהשוואה ללילות הקודמים. הוא המשיך לתקוף את המושלים שלא השתמשו במלוא היקף הכוח של המשמר הלאומי שלהם.

המהומות בארה"ב: אלפים הפגינו למרות העוצר; מאות חיילים יועברו לוושינגטון

טראמפ השווה עצמו למשחרר העבדים: "עשיתי למען השחורים יותר מכל נשיא"