צילום: איחוד הצלה כרמל

סמל העיר התמוטט: אחד ממגדלי הקירור של בתי הזיקוק בחיפה קרס – אין נפגעים

חלק מאחד המבנים שהפכו עם השנים לסמל בתי הזיקוק קרס הבוקר והותיר ענן אבק. המבנים המוכרים בשמם העממי "לבניות" שימשו בעבר כמגדלי קירור, המבנה איננו חלק פעיל במפעל מאז 2009. לא היו נפגעים ואין חשד לדליפת חומרים מסוכנים

 • אמירת פרשת המן שתים מקרא ואחד תרגום ביחד עם מרן שה"ת הגר"ח קניבסקי

  תוכן מקודם

 • יש לך כסף. מגיע לך יחס של כבוד

  תוכן מקודם

 • "איבדתי את הכל, תעזרו לי לבנות מחדש" נערה צעירה מבקשת עזרה.

  תוכן מקודם

 • ראש ישיבת פורת יוסף בבקשה יוצאת דופן: הצילו תלמיד שלי!

  תוכן מקודם


צילום: בנציון רפפורט

אחת "הלבניות" של בתי הזיקוק בחיפה, מסמלי העיר, קרסה הבוקר (שישי). זאת, לאחר שלאחרונה ניכרו בה נזקים וסימני התפוררות. לא היו נפגעים באירוע, וגורמי הכבאות הבהירו כי אין חשש לדליפת חומרים מסוכנים. הלבניות, שנבנו בשנות ה-30 של המאה הקודמת יחד עם בתי הזיקוק עצמם, שימשו כארובות קירור והיו סמל המפעל מאז ימי המנדט הבריטי.

המבנה שקרס אינו בשימוש כבר 11 שנה. המגדלים עשויים בטון, ומבודדים יחסית משאר מבני התשלובות. המבנים שימשו מגדלי קירור, כאשר מים חמים מתהליך הזיקוק הוזרמו לחלקם העליון ומשם נשפכו לכיוון הקרקעית. בדרך הוצבו קורות עץ גדולות שהמים החליקו עליהם. חלקם התחתון היה פתוח, מה שיצא אפקט ארובה והחדיר אוויר מלמטה, שקירר את המים בדרכו למעלה.

מקבוצת בז"ן נמסר: "הבוקר קרס החלק העליון באחת ה"לבניות" המפורסמות של בזן, אשר שימשה בעבר כמגדל קירור מים ואינה בשימוש מאז שנת 2009. הקריסה התרחשה בהמשך לנפילת מקטע קיר שלשום. בזן נוקטת בכל הפעולות, כולל התייעצות עם מומחים מתחום ההנדסה והתכנון, על מנת ללמוד את האירוע. האזור מאובטח ולא היו נפגעים".

דוקטור רויטל גולדשמיד ממרכז המחקר הסביבתי בחיפה אמרה בתגובה: ״קריסת תשתיות בז"ן בשגרה, אפילו לא במצב חירום, מצטרפות לסכנות רבות אחרות שקיימות מנוכחות המתחם הפטרוכימי במרכז העיר. ללא ספק, כמו נפילת חומת ברלין יש משהו סימבולי בכך שסמל הפטרוכימייה קורסת בתקופת דיונים על תום עידן בז"ן וסגירת התלות בזיקוק נפט בישראל״.

עורך הדין ג'מילה הרדל וכים מעמותת אזרחים למען הסביבה הוסיף: "אולי הלבניות היו רק סמל אבל גם לנפילה של סמלים יש משמעות חזקה, בתקופה שבה כולם כבר מבינים שאין שום זכות קיום לתעשייה הפטרוכימית בלב אוכלוסייה. השקט התעשייתי ששנים דיברנו עליו ופרסמנו נתונים לגביו הופר הלילה בנפילה של אחת הלבניות המפורסמות".